Чотири лікарні на Львівщині потрапили в перелік тих, яким Національна служба здоров’я України призупиняє оплати. Там стверджують, що підставою стало те, що ці лікарні не надали запитуваних пояснень, чому пацієнтів могли не забезпечити потрібними ліками та медвиробами за Програмою медичних гарантій, повідомляє «Твоє місто».
«У деяких лікарень показник середніх витрат (за 2024 рік – Ред.) на закупівлю ліків та медвиробів на одного пацієнта є надзвичайно низьким та свідчив про ризик порушення умов договору з НСЗУ та незабезпечення пацієнтів необхідним лікуванням за державний кошт», – йдеться у повідомленні.
НСЗУ надіслала листи до 206 медичних закладів з вимогою надати пояснення та підтверджуючі документи щодо виявлених обставин у термін до 27 березня 2025 року. Станом на 13 травня 2025 року, повідомляють в Службі, 36 медичних закладів з цього переліку не надали обґрунтованих пояснень та/або заперечень.
Так, НСЗУ має право зупинити оплату послуг. На Львівщині йдеться про такі лікарні:
- КНП Львівської обласної ради «Центр спортивної медицини і реабілітації»;
- КНП «Глинянська міська лікарня» Глинянської міської ради Львівського району Львівської області;
- КП «Центральна міська лікарня Червоноградської міської ради»;
- КНП Буської міської ради «Буська центральна районна лікарня».
За даними НСЗУ, загальні суми сплачених цим лікарням коштів за 2024 рік становили:
- 18 540 587 грн – КНП Львівської обласної ради «Центр спортивної медицини і реабілітації»;
- 4 210 893 грн – КНП «Глинянська міська лікарня» Глинянської міської ради Львівського району Львівської області;
- 227 435 267 грн – КП «Центральна міська лікарня Червоноградської міської ради»;
- 108 487 424 грн – КНП Буської міської ради «Буська центральна районна лікарня».
Призупинення стосується всіх пакетів послуг, а не лише стаціонарної допомоги.
До слова, Центр спортивної медицини і реабілітації у Львові був пошкоджений внаслідок обстрілу росії 4 вересня 2024 року. Центр розташований у віллі Юзефи Франц, яка датується 1893 роком, і є памʼяткою архітектури місцевого значення.
В коментарях під дописом НСЗУ обурилися через призупинення фінансування цьому Центру. Зокрема, львів’янка Ольга Козак пише, що в обласному Центрі спортивної медицини і реабілітації було вибито понад 70 вікон, а в деяких кабінетах впала стеля, відірвані батареї, понищені компʼютери та медична апаратура тощо. «Центр розташований у віллі Юзефи Франц, яка датується 1893 роком, і є памʼяткою архітектури місцевого значення» – навіщо їм фінансування, правда?»
Керівниця НСЗУ Наталія Гусак під час зустрічі з журналістами 15 травня пояснила «Твоєму місту», що Центр спортивної медицини і реабілітації у Львові – єдиний на Львівщині, який витратив на одного пацієнта за увесь рік всього 9 грн 40 коп. (17 грн з благодійною допомогою).
Вона каже, що такий інструмент з обмеженням фінансування насправді застосовують не вперше, однак раніше публічно про це не комунікували.
«Насправді НСЗУ не вперше використала цей інструмент, який є в договорах між НСЗУ та надавачами медичних послуг. Однак публічно ми цього, на жаль, не озвучували раніше. Цей інструмент діє, поки не буде усунуто те чи інше порушення. В цьому випадку – це подача інформації до НСЗУ з поясненнями, чому аналіз за 2024 рік показав такий низький рівень витрат закладів на лікарські засоби».
Наталія Гусак каже, що надсилаючи листи медзакладам, НСЗУ вказувала, доки і куди треба відправити пояснення. «Однак 36 надавачів вирішили, що можуть не пояснювати, чому у них пацієнти забезпечені такими мінімальними витратами на лікарські засоби при лікуванні, а натомість почали маніпулювати думкою пацієнтської спільноти і колективу».
Щодо Центру спортивної медицини і реабілітації у Львові, голова НСЗУ додала, що там на одного пацієнта витратили за увесь рік 9 грн 40 коп., а це при наданні усі лабораторних аналізів, закупівлі реактивів, базових ліків невідкладної медичної допомоги.
«Цей центр досі не надав нам відповідь, тому що важко пояснити, чому 9 грн, 40 коп. Також зазначу, що пояснень, наприклад, про благодійну допомогу для нас не достатньо. У них разом з благодійною допомогою за увесь минулий рік на людину було 17 грн. Тому ми чекаємо відповіді».
До слова, НСЗУ надіслала запити, де вказала, яку саме інформацію хоче отримати – зокрема, щодо забезпечення пацієнтів ліками. Якщо лікарня надасть обґрунтовані пояснення, виплати можуть бути поновлені.