Субота, 23 Листопада

Чому болить яєчко? Причини та лікування

Чому болить яєчко? Причини та лікування

Біль у яєчку не є чимось рідкісним і здебільшого спеціальної медичної допомоги він не потребує. Однак попереджає досвідчений уролог у Львові, якщо навіть легкий біль триває кілька днів поспіль або час від часу повторюється, а також якщо він інтенсивний або супроводжується іншими симптомами, як-от підвищення температури або набряк, слід звернутися до лікаря. Поговоримо про найчастіші причини болю в яєчках.

Варикоцеле

Варикоцеле — це варикозне розширення вен яєчка. Зовні це має такий самий вигляд як розширення вен на ногах: звивисті вени стають опуклими, помітними під шкірою мошонки. Іноді окремих вен не видно, але одне яєчко стає більше за інше. Буває й так, що немає симптомів, крім повторюваного незначного болю.

Лікування: невелике хірургічне втручання щодо блокування ураженої ділянки вени та перенаправлення кровотоку через сусідні вени.

Орхіт

Це запалення яєчка, причиною якого є бактеріальна чи вірусна інфекція. Найчастіше це вірус епідемічного паротиту або інфекції, що передаються статевим шляхом. При орхіті біль, що почався в одному яєчку, часто поширюється на друге. Крім цього, мошонка може стати гарячою та набряковою.

Лікування: залежить від збудника. Для лікування бактеріального орхіту призначають антибіотики, а лікування вірусного полягає у прийманні протизапальних та знеболювальних препаратів.

Гідроцеле

Водянка яєчка, гідроцеле, — стан, коли рідина заповнює простір між оболонками яєчка або накопичується всередині оболонки. Як наслідок мошонка збільшується, з часом виникає біль. Гідроцеле зустрічається у немовлят і зазвичай проходить самостійно. У старшому віці воно є наслідком травми чи запалення яєчка.

Лікування: накопичену рідину видаляють за допомогою хірургічного втручання.

Травма яєчка

Анатомічне розташування яєчок робить їх вразливими для травми. Більшість травм легкі, помірний біль та набряклість проходять протягом кількох днів. Тяжкі травми можуть призвести до гідроцеле, коли простір між оболонками заповнює кров, або навіть розриву яєчка. Не завжди можна самостійно оцінити ризик, тому у разі травмі яєчка рекомендовано одразу звернутися до лікаря.

Лікування: для усунення наслідків легких травм достатньо прикладання льоду та приймання знеболювального. У разі тяжкої травми може знадобитися операція для порятунку яєчка.

Сперматоцеле

Сперматоцеле — це кіста придатка яєчка, розташована в насіннєвій протоці порожнина з щільними стінками, заповнена всередині рідиною і сперматозоїдами. Зазвичай кіста розвивається в одному яєчку, тому супроводжується одностороннім помірним болем і почуттям тяжкості. Невелике сперматоцеле може не мати жодних симптомів.

Лікування: не завжди потрібне. Лише якщо є значний дискомфорт або кіста швидко росте, її видаляють хірургічним шляхом. Слід враховувати, що операція з видалення сперматоцеле не виключає ризик пошкодження насіннєвої протоки, що може позначитися на фертильності. Тому у деяких випадках уролог після оцінки усіх ризиків може запропонувати відкласти лікування.

Перекрут яєчка

Це стан, коли внаслідок перекручування насіннєвого канатика порушується кровопостачання яєчка. Причиною є вроджені аномалії будови мошонки, наприклад деформація насіннєвого канатика. В ураженому яєчку раптово виникають гострий біль та набряк. Це екстрений стан, який потребує невідкладної медичної допомоги: якщо протягом шести годин кровопостачання не буде відновлено, яєчко загине.

Лікування: хірургічне. Лікар усуває перекрут та фіксує яєчко до мошонки за допомогою швів, щоб уникнути повторення. Часто з метою профілактики операцію виконують і на тому яєчку, де перекруту не було.

Рак яєчка

Підступність раку у тому, що він довго не має виражених симптомів. Першим видимим проявом є припухлість у мошонці, безболісна або з легким болем. Не слід чекати, поки біль стане сильним, до лікаря потрібно звернутися негайно. Це той випадок, коли краще мати зайву настороженість, ніж пропустити початок хвороби.

Лікування: Залежно від стадії використовують методи хірургії, хімієтерапії, променевої терапії.

Залишається відзначити, що ліве яєчко вразливе більше за праве, що обумовлено його анатомією. Травми, перекрут та варикоцеле вражають його частіше. Інші патології спостерігаються в правому та лівому яєчку з однаковою частотою, а також можуть залучати обидва.

Автор: Боржієвський Олександр Анатолійович — лікар уролог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83