Вівторок, 24 Грудня

Американський бізнесмен протягом життя віддав на благодійність понад $8 млрд

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

14 вересня 89-річний американський бізнесмен і філантроп Чарльз (Чак) Фіні підписав документи про закриття своєї благодійної організації Atlantic Philanthropies. Вона працювала 38 років, і через неї Фіні анонімно витратив на благодійність майже всі зароблені ним гроші – 8 мільярдів доларів: благодійним організаціям, університетам та фондам. Про це пише Forbes.

Ще в 2012 році він вирішив виділити на пенсію собі та дружині близько 2 мільйонів доларів, а решту коштів ─ роздати. Разом з дружиною колишній мільярдер живе в скромній «студентській» (як оцінив Forbes) квартирці в Сан-Франциско.

За час своєї меценатської діяльності чоловік вплинув на життя людей по всьому світу. Він жертвував кошти для того, щоб повернути мир у Північну Ірландію, покращити систему охорони здоров’я В’єтнаму та перетворив занедбаний острів Рузвельта в Нью-Йорку у високотехнологічний центр.

Найбільше коштів, майже 1 мільярд доларів, Фіні віддав своїй альма-матер ― Корнелльському університету. Ще 2,7 мільярда пішли на інші навчальні заклади, понад 870 мільйонів доларів ― на підтримку прав людини та соціальні зміни, 62 мільйони доларів ― на різні грантові програми, що зокрема боролись за скасування смертної кари в США. Організація підтримувала проекти по боротьбі зі СНІДом в ПАР.

Фіні підходив до благодійності приблизно так само, як до бізнесу. Atlantic Philanthropies запитувала у одержувачів грантів детальні бізнес-плани і вимагала звіту про витрачені гроші. Якщо проекти буксували, фінансування урізали. Щоб збільшити віддачу від вкладених коштів, Фіні запрошував до участі державу. Наприклад, в 1997 році він пообіцяв виділити ірландським університетам 100 мільйонів доларів, якщо уряд Ірландії зробить те ж саме. Це спрацювало. Фіні не дозволяв вішати таблички з його ім’ям на відкриті на його гроші будівлі, вважаючи за краще залучати до проекту інших благодійників, які були б раді заплатити за такий привілей.

Чак Фіні почав розвивати мережу магазинів безмитної торгівлі Duty Free Shoppers ще з кінця 50-их років. Бізнес отримав потужний імпульс в 1964 році, коли Японія знову дозволила своїм громадянам виїжджати за кордон (ця заборона була введена після Другої світової). Duty Free Shoppers продавала японським туристам сигaрети, кoньяк і сумки, заробляючи мільйони доларів. Справи йшли так добре, що, вирішивши в 1976 році відкрити магазин на невеликому острові Сайпан в Тихому океані, Фіні і його партнери самі побудували там аеропорт.

У 1984 році він таємно він передав свою частку (38,75%) в компанії фонду Atlantic Philanthropies, через який і віддавав гроші на благодійність анонімно. Бізнесмен продовжував вести колишнє життя і управляти Duty Free Shoppers. Він любив заробляти гроші, але не потребував їх, коли вони вже були зароблені.

Наприкінці 90-их він продав свою частку у Duty Free, через юридичні процедури він був змушений розкрити свої фінансові операції — тоді світ і дізнався про його благодійну діяльність. Forbes навіть назвав Фіні Джеймсом Бондом від благодійності.

Меценат наголошує — «веселіше віддавати, поки ти живий, ніж коли ти вже мepтвий».

«Ми багато чому навчились. Деякі речі ми зробили б інакше, але я дуже задоволений. Я відчуваю себе дуже добре, завершивши свою варту. Я вдячний усім, хто приєднався до нас у цій подорожі. А тим, хто цікавиться, як це ー жити віддаючи ー спробуйте, вам сподобається», — підсумував свою діяльність Фіні.

Саме Фіні надихнув фінансиста Уоррена Баффета і засновника Microsoft Білла Гейтса, які вважаються одними з найбільших благодійників сучасності, на створення в 2010 році ініціативи «Клятва дарування». До неї приєднуються багаті люди, які зобов’язуються направити більшу частину своїх статків на благодійність – протягом життя або в заповіті. На даний момент до «Клятви дарування» публічно приєдналися вже більше 200 мільйонерів і мільярдерів з різних країн світу.