Понеділок, 13 Січня

4 роки тому у Львові офіційно відкрили «Трамвай на Сихів»: як все було

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

«Трамвай на Сихів» — трамвайна лінія, що сполучає трамвайну мережу Львова із житловим масивом Сихів. Збудована протягом 2014—16 років, офіційне відкриття і запуск лінії відбулися 17 листопада 2016 року. Лінія сполучає район з центром і Головним залізничним вокзалом.

1966 р. – саме тоді почав стрімко розбудовуватися тепер один з найбільших мікрорайонів Львова – Сихів, і в Генеральному плані уже передбачалося будівництво колії туди. План забудови території району від 1978 року також передбачав прокладання рейок. Втім, коли мікрорайон почали масово заселяти люди, у бюджеті не знайшли кошти на реалізацію проекту «трамвай на Сихів».

Сихів є найбільшим житловим масивом Львова з населенням понад 100 тисяч осіб. Реалізацію проєкту прокладання трамвайної лінії на Сихів було розпочато у 2008 році із планованим завершенням 2011 року (до початку чемпіонату Європи з футболу), однак потім заморожено. У липні 2014 року почалося будівництво трамвайної лінії з Санта-Барбари (кінець проспекту Червоної Калини) до вулиці Стуса.

Історія. Вперше проєкт трамвайної лінії на Сихів було розроблено в рамках будівництва у Львові швидкісного частково підземного трамвая. Вона мала проходити проспектом Червоної Калини і вулицею Стуса, де на перетині зі Снопківською та Івана Франка планувалося збудувати південний портал першого радіуса підземного трамвая. Тунель мав проходити під центром міста, де робити дві зупинки на підземних станціях і виходити назовні в районі Підзамче. В районі площі Соборної (тоді Возз’єднання) лінія перетиналася б з другим підземним радіусом і мала б станцію пересадки.

Проспект Червоної Калини з висоти

Сучасний проєкт трамвайної лінії на Сихів було розроблено у 2007 році, коли на це з бюджету було виділено 300 тисяч гривень. Вона пройде від кінцевої зупинки трамвайного маршруту № 4 «Вулиця Мушака» на перехресті вулиць Свєнціцького і Снопківської по вулиці Стуса та проспекту Червоної Калини. Планувалося, що лінію завдовжки 11,5 км у двоколійному вимірі буде збудовано в три етапи. Перший етап — від вулиці Свєнціцького до вулиці Угорської з тимчасовим розворотним кільцем Міський електротранспорт. Суміщений трамвайно-тролейбусний сайт, другий — від Угорської до Чукаріна, третій — від Чукаріна до кінця проспекту Червоної Калини. Реалізація проєкту планувалася протягом 2008—2011 років.

Сихівський трамвай. Фото Олександра Шутюка

Потім було оголошено, що в рамках підготовки Львова до проведення в місті матчів Євро-2012, до нового стадіону на вулиці Стрийській/Кільцевій дорозі також буде прокладена трамвайна лінія: вона мала стати продовженням лінії маршрутів № 3 та 5 по вулиці Княгині Ольги і пройти проспектом Вернадського, спорудження якого планувалося від вулиці Княгині Ольги через Стрийську на Сихів. Було оголошено, що за таким маршрутом пройде і трамвайна лінія, а на Сихові вона буде сполучена з лінією по Стуса — Червоної Калини.

У 2008 році в конкурсі на концепцію забудови Сихова переміг проєкт грецьких архітекторів, який передбачає прокладання лінії на ділянці проспекту Червоної Калини під землею. Однак, через брак коштів, реалізація цих планів є надзвичайно примарною.

Будівництво. Перший етап (2008). Реалізація проєкту будівництва трамвайної колії розпочалася у 2008 році. 30 січня голова Сихівської райадміністрації Іван Лозинський повідомив, що з фонду бюджету розвитку 2008 року виділено кошти на запуск трамвая від вулиці Стуса до вулиці Навроцького (близько 1 км в один бік); а будівництво розпочнеться у травні. У липні було повідомлено, що тендер виграла ТзОВ «Західна інженерна компанія». 1 серпня планувалося почати будівництво, у зв’язку з чим було припинено рух тролейбусного маршруту № 1, який проходить вулицею Стуса. Однак будівництво не розпочалося через те, що було знайдено комунікації, яких не передбачав проєкт. 12 серпня рух тролейбусів було відновлено.

Колія, прокладена у 2008 році

27 серпня на ділянці від вулиці Свєнціцького до Дібровної було закрито рух і демонтовано тролейбусну контактну мережу. Спочатку планувалося, що на першому етапі буде прокладено 320 м (до вулиці Угорської) в одноколійному вимірі, однак перекладання невідомих проєктові комунікацій зробило будівництво коштовнішим, через що перший етап було скорочено до 180 м (до вулиці Дібровної). Наприкінці грудня ці роботи було завершено. Їхня вартість становила 12,2 мільйонів гривень.

У 2009—2011 роках роботи з прокладання лінії не проводилися через нестачу коштів. Влітку 2010 року міський голова Андрій Садовий повідомив, що будівництво буде розпочато лише тоді, коли буде повне фінансування. Він відзначив, що йдуть перемовини з німецьким урядовим банком KfW та ЄБРР щодо фінансування проєкту, після отримання якого будівництво триватиме два роки. Восени 2011 року було оголошено, що проєкт спільно фінансуватимуть Міністерство довкілля Німеччини (4 мільйони євро у вигляді гранту), Європейський банк реконструкції та розвитку (6 мільйонів євро у вигляді кредиту під 5,5% річних) і Львівська міська рада (6 мільйонів євро з міського бюджету). 24 травня 2012 року депутати схвалили отримання кредиту в розмірі 6 мільйонів євро і гранту в розмірі 5 мільйонів. 5 червня 2013 року Кабінет Міністрів України схвалив рішення про погодження обсягу та умови надання місцевої гарантії Львівській міській раді для реалізації проєкту будівництва, як того вимагає процедура отримання кредиту ЄБРР.




Другий етап будівництва (2014-17). 14 липня 2014 року ще раз почалось будівництво — цього разу з боку Сихова. Тендер виграла ТзОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл». У березні 2015 почалося будівництво відрізка «вулиця Стуса — стадіон „Україна“», яке було завершено в серпні 2016. Восени 2016 було добудувано відрізок на підйомі між вулицею Угорською та стадіоном «Україна». Останнім в листопаді 2016 року було завершено відрізок, що перетинає вулицю Угорську, таким чином сполучивши сихівський відрізок із міською мережею. 10 листопада 2016 року відбувся пробний запуск трамвая.

17 листопада 2016 року відбулося офіційне відкриття трамвая на Сихів. У відкритті лінії взяли участь зокрема директор представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер та представник уряду Німеччини Юрґен Кайнгорст.

В той самий день деякі місцеві жителі перекрили дорогу трамваям, які прямували на урочисте відкриття. Людям не подобалось, де встановили нові зупинки громадського транспорту. Вони вимагали аби їх встановили ближче житлового масиву, в районі вулиці Тернопільської.

Відкриття відрізка Кінотеатр ім. Довженка — вулиця Вернадського (у народі Санта-Барбара) було перенесено через тривалі переговори щодо долі ринку «Санта Барбара», на місці якого було заплановано будувати розворотне кільце і диспетчерський пункт. Питання було узгоджено лише влітку 2016-ого. 15 квітня 2017 цей відрізок таки було відкрито. На оновленому маршруті трамваю № 8 — від пл. Соборної до вулиці Вернадського працює від 6 до 10 трамваїв. Інтервал руху від 3 до 20 хвилин. Також з квітня по жовтень 2017 було змінено маршрут трамваю № 2 — замість Личаківської кінцевою зупинкою стала вулиця Вернадського.