Українське вино, це перш за все, сімейні традиції, унікальна рецептура і ставлення до своєї справи. Українське виноробство стоїть доволі стрімко розвивається останні роки, майже так само, як і внутрішній український туризм. Винні подорожі, що давно вже стали невід’ємною частиною туристичного бізнесу багатьох розвинених країнах, поширюються також в Україні. Про це йдеться в матеріалі Veterdoit.
1. Центр культури вина SHABO
Коли вперше потрапляєш до виноробні SHABO (власне, це не просто виноробня, а справжнісінький центр винної культури), спершу важко повірити, що все те, що ти бачиш, розташоване десь у селищі Шабо неподалік Одеси.
Компанія має власні виноградники, на яких вирощують відомі європейські сорти – Каберне Совіньон, Мерло, Рислінг, Шардоне, Піно Гріджіо, Совіньйон Блан, Мускат Оттонель, а також популярні в Україні грузинські сорти Сапераві та Ркацителі і справжній український автохтон – білий сорт Тельті-Курук (у перекладі з турецької – “лисячий хвіст”).
Виробництво вражає – це дійсно космічний рівень. За оснащеністю виробничо-технологічна база SHABO є однією з найкращих у Європі. Окрім вин, тут виробляють також міцні виноградні напої – бренді та виноградну горілку. Весь процес можна побачити на власні очі: відділення з приймання та переробки винограду, гігантське підземне виносховище, цехи з вініфікації та витримки, відділення елітних вин та комплекс з виробницта міцних напоїв.
Окремої уваги заслуговує дім ігристих вин Шабо. Це – окрема будівля, що розташована серед виноградників неподалік від основного комплексу. Сюди також можна потрапити з екскурсією і на власні очі подивитись, як «відпочивають» дріжжі в інкубаторі, як витримується ігристе а методом Шарма (традиційна технологія, за якою виробляють у тому числі славнозвісне просеко) у величезних блискучих ємкостях із нержавіючої сталі, або як обережно та потроху перевертають пляшки, у яких витримується ігристе, що виробляють за класичним методом вин Шампані.
Що там робити: Експозиція сучасного мистецтва та галерея Shabo Art Center, унікальний ландшафтний дизайн, пам’ятник виноградній лозі та арт-ансамбль “Трилогія виноградної лози” відомого одеського скульптора Михайла Реви, мультімедійна скульптура “Фонтан Діоніса”, музейний лабіринт – обережно, не загубіться! А також – два музейні кінозали та музей Шабо, якщо у вас вистачить на нього часу та сил.
Де знаходиться: Білгород-Дністровський район, селище Шабо, вул. Швейцарська, 10.
2. Виноробня Artwinery
Унікальна виноробня, що була раніше відома як “Артемівський завод шампанських вин”, розташована у місті Бахмут (раніше – Артемівськ). Спеціалізується виноробня на виготовленні ігристих вин. Тут вже понад півстоліття виробляють ігристі вина за класичною технологією витримки в пляшках.
Artwinery має цікаву історію: виробництво розташоване у старовинних штольнях, що залишились від підземного алебастрового заводу, який започаткував у Бахмуті наприкінці ХІХ століття прусський іженер Едмунд Фарке. Штольні мають унікальний мікроклімат: у будь-як пору зали зберігають постійну температуру 12-14 °C і стабільну вологість – саме в таких умовах виробляють ігристе у французський провінції Шампань. Зараз стіни штолень розфарбовані сучасними митцями, що додає суворим та технологічним виробничим приміщенням певного шарму. По’єднання старовинної, перевіреної часом технології та найсучаснішого обладнання дозволяє компанії виробляти ігристе вино, що за якістю може бути порівнянне з продукцією світових лідерів у світі ігристих.
В асортименті продукції бахмутських майстрів-виноробів є і брюти, і екстра брюти, і абсолютно сухі брюти зеро, але, крім того, і напої, розраховані на масовий попит: солодкі та напівсолодкі ігристі з вираженим фруктовим ароматом та приємним смаком, як то кажуть, “для дівчаток”.
Що там робити: Головна розвага на заводі Artwinery – штольні та дегустація. Але, повірте, вони варті багатьох інших розваг. Важлива інформація щодо графіку екскурсій: у суботу екскурсії проводяться тільки за попереднім записом, у неділю не проводяться взагалі. Якщо плануєте подорож у вихідні, краще попередньо телефонувати до екскурсійного відділу.
Де знаходиться: Донецька область, м. Бахмут, вул. Патріса Лумумби, 87
3. Сімейна виноробня Beykush Winery
Виноробню було засновано не так давно, у 2010 році. Вона має власні виноградники загальною площею усього 11 га, що розташовані на Бейкушському мисі, який з одного боку омивається Березанським лиманом, а з іншого – Бейкушського затокою. На виноградниках вирощують Шардоне, Піно Нуар, Піно Грі, Сапераві, Ркацителі, Мерло, Каберне Совіньон, Альбаріньйо і ще декілька сортів винограду.
Виноробня Бейкуш — це маленьке сімейне господарство, що має невеликий за українськими стандартами виноградник. Тут вирощують міжнародні сорти з кращих розплідників Франції та Італії, а також аборигенні сорти причорномор’я із Грузії та України. Приїхати сюди буде цікаво тим, хто дійсно захоплюється вином та хоче дізнатись більше про тонкощі та особливості виробничого процесу на прикладі маленького сімейного, але насправді унікального та цікавого виробництва. Ви можете приїхати на збір врожаю (його проводять вручну), або навіть на певний час доєднатись до команди, що виробляє надзвичайно особливі та якісні вина.
Власник виноробні Євген Шнейдеріс є прихильником так званого теруарного виноробства. У Бейкуш не використовують пестициди та гербіциди, тому ці вина можно вважати у певному сенсі органічними.
Що там робити: Брати активну участь у процесі виноробства, спілкуватись з власником (Євгеній Шнейдерис – надзвичайно приємний співбесідник) та його колегами.
Де знаходиться: Миколаївська область, Очаківський район, селище Чорноморка.
4. Сімейна виноробня Богдана Павлія
Виноробня Павлія – краса Подільських Товтр. Львів’янин Богдан Павлій розпочав вирощувати виноград на дачі ще у 90-х, і спершу це було щось на кшатлт хобі, що незабаром перетворилось на справу життя. Пан Богдан має власні виноградники у Бакоті та Каветчині (це мальовничі села Хмельниччини, що розташовані у Каменець-Подільському районі).
У Бакоті вирощують червоні європейські сорти – Каберне Совіньйон, Сіра та інші, і саме Богдан Павлій першим в Україні отримав тут врожаї італійських сортів – Санджовезе, Неро д’Авола та Неббіоло. У Каветчині – білі сорти, що вражають мінеральністю та вишуканістю: совіньйон блан, йоханітер, рислінг та інші.
Богдан Михайлович – справжній перфекціоніст, що вважає: вино має бути не дешевим, а довершеним. Вина Павлія – це багато щоденної праці, експериментів, навчання, до яких додано душу та талант винороба.
Що там робити: Пити вино, спілкуватись з виноробом, насолоджуватись неймовірними краєвидами Бакоти, спокоєм та майже відсутнім 4G.
Де знаходиться: заповідник Бакота, неподалік від села Грушка (приблизно 45 км від Кам’янець-Подільського), Хмельницька область.
5. Виноробня Chateau Chizay
Якщо подорожуєте потягом чи автобусом до Закарпаття, найкраще дістатись Мукачева. Звідти, від центрального автовокзалу, регулярно йдуть автобуси, що зупиняються у Шато Чизай. Також комфортно і доступно замовити таксі на невеличку компанію із 2-4 людей. Дорога з Мукачева до Шато займає близько 35 хвилин.
Почнемо із назви. Чому саме Шато Чизай? За легендою, у XIII столітті,в урочищі поблизу Берегова жив чолов’яга на ім’я Чиз. Він володів виноградниками й виготовляв вино. Саме тут, у цьому урочищі з однойменною назвою, і розташоване Шато Чизай. Так що Чизай – це від «Чиз».
Що означає “шато” у назві виноробні? Шато (chateau) – французське поняття, що означає заміський маєток, оточений виноградниками. Тут, у Шато Чизай, в наявності всі складові цього поняття: величний маєток, підвали, виробничі цехи та власні виноградники, що обіймають чималу площу у 272 гектари. Тут вирощують білі і червоні європейські сорти винограду: Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Мускат Оттонель, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар і Піно Блан. Також багато уваги винороби Чизай приділяють традиційним угорським сортам, що чудово визрівають у цій місцевості: Черсегі Фюсереш та Фурмінт.
Що там робити: Окрім прогулянки виноградниками, екскурсії виноробнею та дегустацій, варто завітати до музею винороба Чиза, того самого легендарного дядька, що створив виноробню Чизай. Це перший інтерактивний музей виноградарства і виноробства Закарпаття. І це – аж ніяк не збірка запилюженого реманенту! Віртуальний винороб Чиз цікаво розповість про свою справу, про те, як на виноробство Берегівщини впливали різні культури і народи протягом декількох століть, а також про те, як сьогодні у світі виготовляють вино, бо за наших часів цей процес зазнав немало технологічних змін.
Де знаходиться: Закарпатська обл. м. Берегово, Урочище Чизай, 1.