Неділя, 24 Листопада

Як правильно продумати освітлення у квартирі

Світло грає важливу роль в облаштуванні квартири. Воно допомагає підкреслити оздоблення, сховати недоліки, створює комфортну атмосферу, розділяє приміщення на функціональні зони. Розташування світильників потрібно продумати на етапі ремонту, щоб сховати проводку та не витрачатись на переробку у майбутньому.

Яке освітлення існує

Освітлення поділяється на 3 групи:

  • загальне;
  • спрямоване;
  • декоративне.

Загальне необхідне для компенсації природного світла. Його джерелом можуть виступати світлодіодні люстри по центру чи кілька вбудованих світильників по периметру.

Направлене світло підсвічує певні зони – місце для роботи, обідній стіл. Сюди входять підвісні світильники, торшери, настільні лампи.

Задача декоративного освітлення – розставлення акцентів у приміщенні. Воно включає підсвітку ніш, картин тощо. Якщо світильник підкреслює декор, оздоблення, відкидає складну тінь та не виконує більш практичні функції, то його можна сміливо відносити до декоративного світла.

В інтер’єрах нечасто використовується тільки один тип освітлення. Зазвичай – це комбінації різних за функціоналом світильників, які перегукуються між собою за дизайном.

Сценарії освітлення у різних кімнатах

Підбір світильників базується на сценаріях використання кімнати. Не існує універсальних рішень. У вітальні люди читають, дивляться телевізор, зустрічають гостей, то освітлення має бути урочистою. Чудовим варіантом стане кришталева люстра по центру, чи кілька люстр у різних зонах. М’яке освітлення здатні забезпечити підвісні та вбудовані світильники. Не варто забувати про декоративне світло. Воно задає настрій, демонструє смак власників.

Спальня – інтимна частина житла, де на перше місце виходить гармонія та комфорт. Декоративну підсвітку використовують за бажанням. Яскраве загальне освітлення потрібне, щоб прокинутись вранці, то ж про нього не варто забувати. Софіти та споти розміщують біля дзеркала, шафи, світильники з приглушеним світлом – у зоні над ліжком.

Дитяча кімната потребує багато світла. Загальне освітлення обов’язкове, робоче передбачається у зонах для гри, навчання та відпочинку. Для декору актуальними будуть нічники та гірлянди. Вони роблять кімнату більш затишною.

Для кухні загальне світло необов’язкове, особливо, коли площа кімнати невелика. Достатньо підсвітити обідню зону та робочу поверхню.

У передпокої дизайнері рекомендують використовувати яскраві світильники, бо вікна часто відсутні. Загальне освітлення довіряють вбудованим світильником. Якщо дозволяє площа, то в центрі розташовують люстру.

У ванній кімнати біля дзеркала необхідне направлене світло. Додати привабливості допоможе підсвітка стелажів. Загальне освітлення для ванної та туалету «must-have».

Додаткові рекомендації з освітлення

У більшості інтер’єрів використовуються лампи з білим світлом – холодним, нейтральним чи теплим. Температура світла впливає на настрій. Теплі лампи роблять приміщення більш зручним. Вони підходять для спальні та вітальні. Нейтральне освітлення оптимальне для дитячої, кухні, передпокою. Холодне світло у жилих приміщеннях рідкість. Воно притаманне офісам. У квартирі лампи з холодним білим світлом підходять тільки для робочої лампи.

Щоб лампи візуально не змінювали колір оздоблення та меблів, індекс RA повинен бути вищим 90. Розташовують світильники таким чином, щоб вони не мали прямого контакту з очима.

Планувати освітлення квартири не обов’язково з дизайнером. Достатньо дотримуватись базових принципів. Велику увагу потрібно приділити якості світильників. Їх та лампи треба купляти тільки в перевірених магазинах з сертифікатами якості. Найбільш вигідні ціні пропонують магазини, які співпрацюють з виробниками напряму.