П’ятниця, 10 Січня

«Вірус грипу найчастіше передається через руки, тому правило номер один — часто мийте руки», — Володимир Зуб

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Щорічно в холодну пору року про себе нагадують такі інфекційні захворювання, як грип та ГРІ. Епідемічний сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції, який розпочався у жовтні, триватиме до травня наступного року.

У цей період значно зростає ризик захворіти. Зараз, за даними Львівського міського відділу ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України», рівень захворюваності на ГРІ є на неепідемічному рівні: від початку епідсезону зареєстровано 6494 випадків захворювання ГРІ, з них частка захворілих дітей до 17 років склала 52,7%.

«Як тільки температура повітря почне знижуватися, а вологість — підвищуватися, то цілком прогнозовано, що буде збільшуватися кількість захворілих на гострі респіраторні захворювання. І цього року є певна небезпека, бо будуть циркулювати зовсім інші штами грипу, ніж були минулого і позаминулого років», — акцентує Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я ЛМР.

Так, за даними ВООЗ, у епідсезоні 2019−2020 років у нас будуть циркулювати такі штами вірусу грипу:

— A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09;

— вірус A/Kansas/14/2017 (H3N2);

— вірус B/Colorado/06/2017(лінія В/Victoria/2/87);

— вірус B/Phuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata/16/88).

В порівнянні з минулим епідсезоном, новими для нас будуть віруси «Канзас», «Брізбен» та «Фукет».

«Грип — це легке захворювання, яке для більшості людей проходить цілком нормально. Проте для певної категорії осіб може протікати дуже важко з розвитком ускладнень аж до летального наслідку. Тому рекомендуємо усім також проходити вакцинацію — як єдиний специфічний метод вакцинації від грипу. Ця вакцинація не є обов’язковою, тому робиться за бажанням пацієнта. Вакцини продаються у вільному доступі в аптеках.

Також рекомендуємо всім чітко дотримуватися методів неспецифічної профілактики. Зокрема, часто мийте руки, бо найчастіше інфекція передається саме через руки. Ведіть здоровий спосіб життя, висипайтеся, правильно харчуйтеся, провітрюйте приміщення”, — додає Володимир Зуб.

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час введення вакцини — вересень-жовтень, проте щеплення можна зробити і впродовж усього епідсезону захворюваності на грип та ГРІ. Імунітет після введення вакцини формується через 14 днів.

На сьогодні в аптечній мережі міста наявні дві вакцини для профілактики грипу: Ваксігрип виробництва Франції та ДЖІСІ ФЛЮ виробництва Кореї. Вакцину можна придбати за рецептом сімейного лікаря. Доставити її в кабінет щеплень потрібно в сумці- холодильнику (її дають в закладі охорони здоров’я). Саму процедуру вакцинації можна отримати в усіх закладах охорони здоров’я міста.

Також не варто забувати і про неспецифічні заходи профілактики грипу. Дотримуйтесь кількох простих речей, щоб не захворіти:

— уникайте відвідування місць з великим скупченням людей;

— регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання;

— привчіть себе до корисних звичок: будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, харчуйтеся поживною їжею;

— одягайтеся відповідно до погоди, тримайте ноги в теплі;

— уникайте близького контакту з хворим;

— мийте руки;

— намагайтесь не торкатися обличчя;

— прикривайте серветкою ніс та рот під час кашлю та чхання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

А якщо захворіли — візьміть лікарняний і сидіть вдома. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу), лише сприятиме поширенню інфекції.

Довідка

Грип — це вірусна інфекція, яка дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом — коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають люди в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.

Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це:

— різке підвищення температури тіла (більше 38 °С),

— головний біль, біль у м’язах, біль у горлі,

— кашель,

— нежить.