Останнім часом надто багато дискусій, коли святкувати Різдво. «Експерти» та «історики» мають різні версії, коли і хто в українців забрав Різдво 25 грудня. Винні в тому «москалі», «росія», «комуністи». Було то за Петра 1, в 1918, 1923, 1929, 1936 і ще багато різних версій. Пишуть про дідів-прадідів, які святкували 25 грудня.
А тепер по порядку.
До 1582 року світ жив за Юліанським календарем – і Різдво всі святкували 25 грудня. В 1582 році прийняли Григоріанський календар. Католики перейшли на нього, а православні залишилися на Юліанському.
З 1569 року українські землі – в складі Речі Посполитої, а та в 1582 році відразу перейшла на Григоріанський календар. Наша церква в побуті перейшла, а літургійне життя залишилося за Юліанським. Відтоді святкуємо Різдво 7 січня (25 грудня – за Юліанським).
1596 рік, Берестейська унія, українська православна церква возз’єднується з Римом, з часом її назвуть греко-католицькою. В актах унії прописано і візантійський обряд, і Юліанський календар для літургійного життя, а це значить Різдво – 7 січня (25 грудня за Юліанським).
Сумний 1946, псевдособор, РПЦ, потім вихід з підпілля. Незалежна Україна, створення УАПЦ, УПЦ, Томос, ПЦУ – дата незмінна: 7 січня.
В 1923 році деякі православні церкви, щоби жити за більш точним Григоріанським календарем, створили собі альтернативний Новоюліанський, який майже такий самий як Григоріанський, який вони не хотіли прийняти як календар, створений Папою Римським. Але рухомі свята – Паска, Трійця – продовжують відзначати за Юліанським. Нерухомі ж, як Різдво, – за Новоюліанським.
Шановні земляки, ваші діди та прадіди не святкували Різдво 25 грудня за Григоріанським календарем, цього апріорі не могло бути.
До 1582 святкували 25 грудня, а це власне і є 7 січня за Григоріанським теперішнім побутовим.
Я не проти 25 грудня, але для того має бути бажання всіх, або дуже-дуже критичної більшості українців.
Слід ураховувати, що Українська церква й так розділена. А перехід на Григоріанський календар може тільки поглибити конфлікти. Українці мають бути найперше єдиними між собою. І хай нас цілий світ почекає – найперше святкуймо Різдво з українцями, а вже потім зі світом!
Джерело: LMN