Фахівці розповіли, які помилки допускають водії, коли їх зупиняє поліція, пише 0342.ua.
Водії часто роблять помилки під час спілкування з поліцейськими, через що ситуація обертається не дуже вдало для них самих. Про це пишучи портал АвтоNews. Фахівці назвали найпоширеніші помилки. Які ж вони?
Виходити з авто без запрошення
Поліцейський, якщо у нього виникне в цьому необхідність, може запропонувати водієві вийти з автомобіля. Але водій може залишитися за кермом і спілкуватися з ним через відкрите скло. Якщо ви раптом вийдете з авто, поліцейський може вас у чомусь запідозрити.
Виправдовуватися
Не поспішайте виправдовуватися перед поліцейським, який вас зупинив. Це не дуже красиво. До того ж, вас можуть зупинити зовсім не по тій причині, по якій ви почнете вибачатися і виправдовуватися. Тому наша порада – не поспішайте «відкривати карти».
Хабарі
Українське законодавство передбачає кримінальну відповідальність не тільки за отримання хабара, але і за її передачу. Боротьба з хабарництвом в поліції розгорнулася неабияка. Краще не ризикуйте, а заплатіть штраф, якщо вже порушили правила дорожнього руху. Інакше наслідки можуть бути набагато сумнішими.
Погоджуватися з порушенням правил, якщо не порушували
Поліцейські теж люди і, отже, вони можуть помилятися. Якщо ви впевнені, що не порушували ПДР, вимагайте занести це в протокол і шукайте докази своєї невинності. Це можуть бути записи камер відеоспостереження, відеореєстратора, свідки події.
Признаватися, що випивав
У деяких людей алкоголь з крові може виводитися з крові довше ніж зазвичай. Тому якщо ви випивали, наприклад, позавчора, і визнаєте це, поліцейський вас може все рівно направити на медичний огляд, який покаже позитивний результат. Свою невинність потім буде важко довести. Тому якщо поліція запитує вас, чи вживали ви спиртні напої, завжди відповідайте «ні».
«Нариватися»
Деякі водії, коли їх зупиняє поліція, починають «гнути пальці», «тикати», погрожувати «зняти погоні» і т. д. Це поганий метод спілкування з правоохоронцями. Так можна нарватися на неприємності. Поліцейський, можливо, зупинив вас формально, але після такого початку розмови він поставитися до вас з усією своєю принциповістю.
Вихвалятися знанням законів …
Буває, що водії, відчуваючи свою невинність в порушенні ПДР, починають це доводити поліцейському. При цьому вони посилаються на букви закону і на слова якогось юриста. Неправильний спосіб поведінки. Якщо ви вважаєте, що не порушували правил дорожнього руху – напишіть про це в протоколі.
Втім, іноді поліцейські визнають свої помилки. Але в тому випадку, якщо говорити з ними спокійно, без нервів і аргументовано.
Жарти в сторону
Мати почуття гумору – це дуже добре. А вміти доречно жартувати – ще краще. Поліцейські виконують свою роботу. Вони просто фізично не можуть підтримувати жартівливий темп розмови з кожним зупиненим водієм. Спілкуйтеся з поліцейськими шанобливо, спокійно, без лестощів, улесливості і жартів. Якщо він відпускає вас і бажає щасливої дороги, просто побажайте йому гарного чергування.
За що вас можуть зупинити?
“А що я порушив?” – саме собою виникає питання до патрульного, який мало того, що зупинив, так ще й вимагає пред’явити документи. Він може назвати купу причин. Але вам треба запам’ятати ст. 35 ЗУ “Про Національну поліцію”.
Згідно з цим документом визначено 9 причин, які надають право співробітнику поліції зупинити транспортний засіб, a саме:
1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Всі інші причини зупинки автомобіля – незаконні.
У кожному разі працівник поліції зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цих статтях. На вимогу поліцейського зупинку варто здійснювати з дотриманням вимог ПДР (п. 2.4 ПДР). Якщо поліцейський не може назвати причину зупинки, його подальші дії є незаконні і ви не зобов’язані їх виконувати.
Що ви можете вимагати від поліцейського?
Якщо правоохоронець зупинив вас, відповідно, це потрібно йому. Тому ЗУ «Про дорожній рух» та ЗУ «Про Національну поліцію» чітко визначили, що ви, як водій, маєте право вимагати у поліцейського наступне:
- щоб він сам підійшов до вас. Так-так, ви не зобов’язані виходити зі свого авто. Доведеться покинути салон, якщо вас запідозрили у стані алкогольного сп’яніння, правопорушенні чи для того, щоб усунути несправність машини: перестала працювати фара, зламався замок в багажнику, пробита шина тощо;
- щоб він пред’явив службове посвідчення, назвав своє прізвище і посаду – перш за все, це Ваша безпека і один зі способів уникнути «перевертня у погонах». Якщо хочете, ви можете записати усі дані патрульного. Але пам’ятайте: фотографувати чи знімати посвідчення копа – заборонено;
- щоб він озвучив детальну інформацію про причину зупинки.
Що може вимагати поліцейський?
Як не крути, а поліцейські – це представники закону. Тому право щось вимагати від вас – у них є. Але давайте конкретніше:
·показати водійські права;
· реєстраційний документ на авто;
·страховий поліс.
Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано попередньо правомірно вимагати у поліцейського пред’явити службове посвідчення, в ході чого ретельно зафіксувати його дані (проговорити вголос на аудіо- чи відео- запис чи записати на папері). Тобто з посвідчення бажано переписати дані для можливого оскарження дій в прокуратурі або в суді, також уточнити причину зупинки і суть скоєного правопорушення.
Зверніть увагу чи відповідають записам у посвідченні поліцейського його прізвище, звання та назва посади тим даним, які назвав поліцейський при усному зверненні, особливу увагу зверніть чи не закінчився термін дії його посвідчення.
У разі виявлення невідповідності або закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102.
Під час звернення до водія поліцейський зобов’язаний:
– Привітатися;
– чітко і зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище;
– повідомити прo причину зупинення транспортного засобу;
– викласти суть свого звернення, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення.
На вимогу учасника дорожнього руху поліцейський зобов’язаний пред’явити своє службове посвідчення (згідно частини 3 статті 18 ЗУ «Про Національну поліцію»).
Копи мають спілкуватися з вами «по-людськи». Їм заборонено «тикати» до вас, погрожувати чи показувати образливі жести. Грубощі, лайка, образи, недоречні коментарі – все це може зробити поліцейського зіркою YouTube. То ж якщо правоохоронець не дає адекватних відповідей, не посилається на законодавство й дозволяє собі образи – беріть мобільний та сміливо знімайте героя. Ви маєте на це повне право!
Але якщо ви хочете уникнути спілкування з поліцейськими, достатньо дотримуватись Правил дорожнього руху, та бути ввічливим на дорозі.
Щасливої дороги!