У підземеллі якого міста може зберігатися коштовна Біблія? Яке місто побудоване на місці стародавньої столиці Суренж? Де встановлено пастки для небажаних гостей? Яке місто має страшну легенду? Жителі, якого кутка України загинули від чуми? У якому підземеллі раніше була в’язниця?
Якщо Ви не знаєте відповіді хоча б на одне питання, то швидко читайте статтю від ukraine-is та поповнюйте своє життя захопливими фактами з історії українських підземель.
Підземелля у Львові
Львівські підземні ходи мають три частини:
- інженерні проходи (у період війни тут переховувалось багато людей).
- штучні підземелля (допомагали людям врятуватись під стихійних лих та пожеж). Більша частина ще досі не досліджена. Також для того, щоб до них потрапити необхідно отримати відповідний дозвіл.
- підземелля, які утворилися внаслідок будівельних робіт. Деякі з них зараз не використовуються, а з інших створили кав’ярні та ресторани.
Найвідоміші підземні ходи Львова, які вам неодмінно захочеться побачити : підземелля аптеки-музею, кавові підземелля, підземелля Домініканського собору, Преображенської церкви та церкви св. Петра і Павла (до речі, вони мають наразі три рівня, але не варто дивуватись, якщо під ним виявиться ще рівні, адже про найвпливовіший чин Єзуїтів, їхні скарби, ширяться легенди), підземелля монастиря бернардинів, підземелля Оперного театру (ресторан), підземні зали музею зброї «Арсенал» (у XVIII столітті в підвалах львівського міського арсеналу тримали полонених українських козаків і гайдамаків. В одному з казематів знаходилася камера тортур і помешкання міського ката. Зараз вони недоступні для відвідувачів), колектор «Південно-західний», Лощина та багато інших.
Підземелля у Луцьку
Найвідоміше підземелля Луцьку знаходиться під кафедральним костелом Петра і Павла, раніше там були трапезна, гробниці та місце для ув’язнення злочинців.
В деяких місцях висота підземелля аж 6 метрів – це приблизно як двоповерховий будинок. Говорять, що під замком Любарта є декілька підземних ходів, які ведуть в поле та до річки Стир, які раніше використовували, щоб таємно покинути територію під час нападів.
Однією із знахідок археологів є об’єкт на Кафедральній, 13, там знайшли підземелля XVI століття, а у 2012 році гаманець із срібними монетами, декілька золотих каблучок та унікальні зразки цегли.
Привертають увагу туристів залишки церкви Івана Богослова. Раніше вона знаходилась на поверхні, але після пожежі у XVIII столітті та через підвищення ґрунту, опинилась під землею, у наш час є тільки руїни.
Підземелля у Рівному
Існує думка, що під містом є залишки стародавнього поселення, яке було набагато більшим, ніж Рівне. Вчені говорять, що це була слов’янська столиця Суренж, яка існувала з II до IX століття. Чисельність населення сягала аж понад 120 тисяч людей, але всі загинули через епідемію чуми.
Таємничим місцем є «Бункер Коха» – центр Рейхскомісаріату України. Будівля складається з трьох кімнат та двох комірчин. Справжнє призначення бункера залишається невідомим.
Також в парку імені Тараса Шевченка виявили підземну кімнату. Вважають, що під час Другої світової війни це було місцем схову підпільної групи, свідченням цього є позначки на стінах. Також там знайшли пляшку, металевий гачок та детонаційні дроти.
Підземелля у Острозі
В підземеллях в Острозі було знайдено рештки будівлі ІХ століття та підвальні приміщення XV—XVII століть. Знаходять багато предметів побуту часів Київської Русі: ножі, залишки ліпного посуду, гребінці, наконечники. Деякі історики стверджують, що від замку князів Острозьких є підземний хід до Свято-Троїцького Межиріцького монастиря-фортеці.
Вхід до підземель був через замковий колодязь, про нього існує цікава легенда: злодію запропонували спуститися в підземелля і після повернення помилувати. Хлопець спустився, довго блукав там, потім почав смикати мотузку і його витягли, але то вже був не юнак, а сивий дід. Він так і не розповів, що з ним трапилось. Після цього випадку хотіли замурувати вхід, але постійно траплялися дивні речі: зникала цегла, розлазився цемент та помирила робітники…
Підземелля у Житомирі
Житомирські підземелля раніше були частиною замку-фортеці, тому вони тісно пов’язані з Замковою горою.
Існує багато легенд про те, як будували підземелля.
Одна розповідає, що підземні ходи почали будувати ще слов’яни-язичники, потім їх справу продовжили ченці, а завершили роботу поляки та литовці. У XI столітті на Русь активно нападали татари, і ченці та місцеві жителі сховали скарби у підземеллях, але чоловік якому доручили це завдання, зник, а на його пошуки відправляли групи людей, які також не повернулися назад.
Інша легенда розповідає, що у часи панування Речі Посполитої поляки збудували майстерню під землею. У ній займалися вирощуванням спеціального грибка, який захищав підземні печери. Люди мали гинути від отруйних випаровувань. Є і крапля правди в цій розповіді, якщо зважати на такі дані: дванадцять чоловік, які брали участь у розкопках гробниці короля Казимира, загинули протягом року (науковці стверджують, що грибок знайдений у труні за складом відповідає тому, який знайшли у єгипетських пірамідах).
Також існують розповіді про те, що у підземеллях встановлені пастки: чортове колесо, приміщення, яке зменшується у розмірі й людина застряє, підвішена колода та дурман (людина п’яніла від повітря).
Підземелля у Тернополі
За допомогою методу біолокації підтвердили наявність підземних ходів у Тернополі, де, під час дослідження виявили, що дані будівельників збігаються з результатами дослідження.
Особливу увагу привернули такі споруди міста: церква Воздвиження Чесного Хреста, церква Різдва Христового, кафедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці й вулиця Старий Ринок.
Дані стверджують, що ширина кожного з підземних ходів 2,5 – 4,5 м. Колишній конструктор Державного інституту проектування Юзеф Зімельс припускає, що під Надставною церквою можуть зберігатись коштовності, Біблія, яка оздоблена дорогоцінним камінням.
Також факти про підземні ходи підтверджуються архівними записами. Період зацікавленості підземеллями Тернополю був у 90-х роках, тоді спостерігалась велика кількість публікацій в місцевих виданнях. Першу екскурсію у підземелля під містом провели 28 серпня 2016 року.
Підземелля Харкова
Про харківські підземелля є багато інформації, але все одно залишається багато питань. Достовірно відомо, що підземні ходи мають чотири історичні періоди:
- Прадавні – печери, які існують ще з дохристиянських часів(там знайшли рештки язичницьких поховань).
- Наступні з’явилися в XII – XIII століттях(тому є здогадки, що місто заснували раніше, ніж прийнято вважати).
- Третій період є найбільш активним, у той час будували підземні ходи для захисту від татар, шведів та запорожців. Також було створено хибні ходи та пастки, щоб заплутати ворога.
- Останній період датований радянським періодом( підземний хід від будівлі НКВД до площі Руднєва та до військового штабу).
У наш час досі під питанням загальна довжина підземних тунелів, але є здогадки, що приблизно 5 км знаходяться в нормальному стані (під Римарською вулицею та старим оперним театром). Зараз підземелля недостатньо досліджені, але в перспективі є шанс, що це буде успішний туристичний об’єкт.
Підземелля в Одесі
Найвідоміше підземелля України знаходиться саме в Одесі!
Дослідники вважають, що довжина Одеських катакомб 2,5 км, хоча достовірної інформації досі не має. Вони з’явилися під час розбудови міста і є своєрідним лабіринтом, а у минулому місцем зустрічі контрабандистів.
Існує декілька легенд про скарби, які там заховані.
Перша: «Золота Бригантина» – макет корабля, який зроблений із золота. Його подарували одеському морякові за те, що той допоміг врятувати судно з Португалії. Він заховав макет у катакомбах ще за часів війни і говорять, що так і не повернувся за ним.
Друга легенда розповідає про те, що у підземеллі можна знайти макет «Титаніка», вагою 20 кілограм. Його замовив для себе житель Одеси, який нібито пережив катастрофу на цьому кораблі.
Звичайно, що більшість таких легенд – це просто чутки, але ні підтвердити, ні спростувати їх ніхто не може. Тому можливо Вам пощастить знайти один із скарбів?
Підземелля вражають своєю історією та загадками, ще багато віків доведеться розгадувати таємниці старовини і невідомо чи знайдуться на них відповіді. Але ті факти, які відомі зараз, вражають людей, ставлять у глухий кут науковців та приваблюють туристів з усіх країв. У житті обов’язково потрібно хоча б один раз піти на екскурсію до підземелля, щоб відчути дух таємничості.
Автор Карина Степанян для ukraine-is.com