П’ятниця, 10 Січня

Найпоширеніші прізвища та їх значення: в Україні – як у Німеччині, у словаків – як у хорватів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Що означають найбільш поширені прізвища кожної країни Європи? На цій інфографіці від Jakub Marian тематика розбита за кольорами:

червоне – на основі властивостей,
коричневе – професія,
синє – на основі імені батька,
блакитне – місце походження,
зелене – природний об’єкт.

На другій карті всі імена перекладено англійською:

Цікаво, що українське найпоширеніше прізвище означає те саме, що німецьке.

Найпоширеніше прізвище в Україні – Мельник. Його носії найчастіше проживають на заході України. Зараз Мельників – понад 174 тисячі.

У словаків найпоширеніше прізвище – Хорват, але й у Хорватів теж.

Румунське “Попа” при перекладі не так вражає (священик). Зате вражає фінське “Глухенький”, яке явно випадає з загального алгоритму.

У кількох випадках (Швейцарія, Бельгія, Естонія) окремо визначені найпоширеніші прізвища для різних мовних груп, тому прізвищ більше одного.

Англійське Smith у перекладі – коваль. Ро́ссі (італ. Rossi) — поширене італійське прізвище. Походить з північної Італії, є формою множини від італійського прикметника Rosso (червоний, рудий).

Довідка:

Млинарство — одна з важливих галузей харчової промисловості; переробка зерна на борошно та крупи. Ремісника, що займається млинарством, в українській мові звуть млинар або мірошник.

В Україні ще з неоліту для розмелювання зерна на борошно або для одержання круп вживали зернотертки. Перші водяні млини відомі з кінця XIII ст., але аж до кінця XVI ст. їх було мало і назагал борошно мололи далі на жорнах (крім дрібних ручних, також більших, що оберталися силою коней або волів). З XVI ст. відомі й вітряні млини (найбільше на Волині).

Особливо сильно млинарство розвинулося за Гетьманщини. Майже в кожному селі були млини, які обертала зазвичай вода, загачена з малої річки чи струмка. Потужність млинів вимірювалася кількістю кіл (від 1 до 12, а іноді й більше). В той час млини не тільки переробляли зерно на борошно, товкли просо, а й нерідко використовувались для інших виробництв — валюшні для валяння сукна, різання дров (тартаки), виробництва паперу, пороху тощо. Млини належали землевласникам (наприклад, Ярема Вишневецький мав понад 420 млинових кіл) і козацькій старшині.