Одним із символів у низці європейських країн, домінантою його Середмістя, а також будівля, де відбувалися його засідання, є ратуша – приміщення міської влади.
Ратуші будувалися в містах, що не мали магдебурзького права, ще такі міста називали ратушними. Після отримання подібних привілеїв ратуші перетворювалися в магістрати. Але пізніше ці поняття спростилися, і зараз ратушами називають будівлі з вежею, де розміщується міська рада.
Львівська ратуша
Львівська ратуша знаходиться в центральній частині Львова на площі Ринок. Ратуша протягом всього часу існування була адміністративним будинком, де перебувала центральна міська влада Львова. В теперішній час є резиденцією Львівської міської ради.
Ця пам’ятка архітектури має національне значення і належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Висота вежі складає 65 метрів і є найвищою в Україні.
Белзька ратуша
Белзька ратуша – це приміщення міської ради міста Белз в Сокальському районі. Незважаючи на те що ратуша розташована в центрі міста, проте не на центральному майдані площі Ринок.
Вона знаходиться на бічній вулиці бо була перебудована з відновленої вежі-дзвіниці та частини колишнього монастиря домініканців.
Сокальська ратуша
Сокальська ратуша також є адміністративним приміщенням міста Сокаль.
Ратуша збудована на початку XX ст. і розташована у центрі міста, на колишньому Ринку, площа Січових Стрільців.
Самбірська ратуша
Самбірська ратуша є пам’яткою архітектури XVII-XIX ст. загальнодержавного значення у місті Самборі Львівської області і традиційно тут працює міська Рада народних депутатів та голова міста.
Ратуша розташована в центрі міста, а саме, на центральному майдані, на площі Ринок,1.
Рудківська ратуша
Рудківська ратуша служить приміщенням міської ради в також розташована на центральній площі міста, а саме, пл.
Відродження, 1-А. Ратуша була збудована в кінці XIX — на початку XX ст.
Ратуша не відзначається багатством елементів декору, тому виглядає масивною і навіть строгою. Проте силует будівлі дещо пом’якшується завдяки хвилястому парапету, розміщеному по периметру даху.
Нині ратушу використовують за її прямим призначенням — у ній на другому поверсі розміщена Рудківська міська рада. На першому поверсі міститься кілька установ та крамниць.
Новоміська ратуша
Новоміська ратуша є колишнім приміщенням міської ради, раніше містечка, тепер села Нове місто. Ратуша була збудована у 1910 році у стилі модерн на місці старої дерев’яної ратуші.
У червні 2010 року новоміська ратуша отримала статус пам’ятки архітектури та охороняється Законом України. Новоміська ратуша унікальна тим, що є однією з небагатьох ратуш в Україні, побудованих у стилі модерн.
Дрогобицька ратуша
Дрогобицька ратуша є також адміністративною будівлею, де знаходиться міська рада.
Дрогобицька ратуша як і інші має свою історію. З середини XIV ст. місто в складі земель Східної Галичини потрапило під владу шляхетської Польщі. У 1422 р. місту Дрогобич надано магдебурзьке право, підтверджене в 1460 році королем Казимиром IV і виникла потреба у будівлі міської ради.
Саме тому було збудовано спершу дерев’яну ратушу а потім з цегли, на три поверхи висотою близько 45 метрів.
Бродівська ратуша
Це годинниковий павільйон («малий ратуш») або фахверкова вежа, що розташований на майдані Свободи в центрі міста Броди, що на Львівщині та належить до Бродівського історико-краєзнавчого музею.
Перший бродівський годинниковий павільйон був споруджений на початку ХХ ст. і знаходився він у північно-західній частині міського парку Райківка, поблизу адміністративних споруд міста. Автор ідеї встановлення та архітектор, за проектом якого будувалася споруда, нажаль, не відомі.
У 1950-х рр. через аварійний стан споруди, міською владою було прийняте рішення, щодо демонтажу годинникового павільйону. Нині на тому місці розташовано міський фонтан.
2001 р. було вирішено відновити годинниковий павільйон на майдані Свободи. Архітекторами С. Цимбалюком, Б. Бараном, С. Храпалем та інженером-конструктором Я. Римарем було розроблено проект, згідно з яким під час проведення робіт з благоустрою центральної частини майдану, була споруджена точна копія годинникового павільйону.
Джерело: svitom.info