Цього року в області вже зафіксовано 16 випадків хвороби Лайма, збудник якої переносять кліщі
Як повідомили «Львівську газету» у Львівському обласному лабораторному центрі, останніми днями значно активізувалися кліщі. Зокрема, лише сьогодні до них на аналіз доставили 5 кліщів, тепер фахівці перевіряють, чи не переносили вони небезпечних недуг. А загалом цього року в області зафіксовано вже 16 випадків хвороби Лайма, яку переносять ці тварини. Серед них – один важкий випадок у Яворівському районі через неодноразові укуси кліщів.
Нагадуємо, кліщі, які активізуються з настанням теплої погоди, найбільш поширені в листяних і хвойних лісах, заростях чагарників, на густо порослих високою травою галявинах і луках, на берегах річок і сонячних схилах гір. Кліщі трапляються не тільки в лісі, а й на дачних ділянках, у міських парках та скверах.
Укусу цих комах ми практично не відчуваємо, оскільки отрута в їхній слині діє як анестетик. Улюблені місця «кровососів» – ті, де шкіра найтонша: пахова ділянка, під коліном, шкіра голови. Виявивши на своєму тілі кліща, необхідно відразу звернутися до лікаря.
На території України іксодові кліщі – переносники збудників найбільш небезпечних і поширених у всіх регіонах країни захворювань: кліщового вірусного енцефаліту, іксодового кліщового бореліозу (хвороби Лайма), туляремії, гранулоцитарного анаплазмозу людини, марсельської лихоманки та гарячки Ку.
Специфічна профілактика – вакцинація, застосовується лише при кліщовому вірусному енцефаліті. Запобігання решті «кліщових» інфекцій базується в основному на неспецифічній профілактиці, оскільки вакцини проти них відсутні або недостатньо ефективні.
Одним зі шляхів профілактики є індивідуальний захист людей від укусів кліщів. Успіх залежить від дотримання простих правил поведінки у місцях їх перебування.
Пам’ятайте, що кліщі, шукаючи зручне місце нападу, піднімаються на рослини (на висоту 0,5-1,5 м максимально), невисокі гілки дерев і кущів та чіпляються за тварин і людей, які проходять повз. Тому розповіді про кліщів, які «падають» або «стрибають» на людину з дерев, – неправдиві. Запах живої істоти кліщі можуть відчути з відстані 10 метрів. Їх значно більше (в 10-15 разів) на узбіччях лісу та стежках, ніж у гущавині.
Небезпека нападу кліща існує не тільки у природних ландшафтах. Дорослі кліщі, личинки і німфи можуть потрапити в житло людини з квітами, дровами, з домашніми тваринами і присмоктатись до людини через декілька днів після перебування у лісі, парку, тощо. Підступність кліщів у тому, що вони присмоктуються до тіла людини непомітно і безболісно, внаслідок чого їх виявляють на наступний день після присмоктування, але зазвичай – пізніше.
Варто пам’ятати, що домашні улюбленці (собаки, коти) теж є об’єктом нападу кліщів. Ці тварини можуть не тільки принести кровососів на собі в дім, а й захворіти на ті ж інфекційні захворювання, що й люди (бореліоз, анаплазмоз, бабезіоз). Тому після прогулянок з домашніми тваринами слід ретельно оглядати їх на предмет виявлення кліщів, а краще – застосовувати спеціальні репеленти (регулярно обробляти тварин перевіреними ефективними засобами від кліщів та бліх).
Застерегти себе і близьких від нападу кліщів можна. Для цього дотримуйтесь таких правил:
- Одягайте світлий одяг, штани заправляйте в шкарпетки, сорочку в штани, а також обов’язково оглядайте один одного (кожні 2-3 години) з метою виявлення кліщів.
- На відкриті частини тіла нанесіть репелент, що відлякує кліщів.
- Відпочивайте на сонячних, відкритих галявинах, а не біля кущів.
- Ходіть на сонячному боці посередині стежин.
Якщо кліщ усе ж присмоктався – не лякайтесь, Вашу безпеку гарантує грамотне видалення кліща. Краще зробити це в кабінеті медичного закладу. За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з таких:
– кліща захоплюють пінцетом якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розкачуючи, або вивертаючи навколо осі тіла кліща легкими рухами;
– міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують із шкіри;
– ефективний і досить простий метод, особливо у польових умовах, полягає у застосуванні пластикового посуду: у склянці або у пляшці роблять кутовий виріз, який підводять під основу кліща, що присмоктався, після чого кліщ легко видаляється.
Пам’ятайте: різкий відрив кліща багаторазово підсилює ризик зараження!
Після видалення кліща місце укусу продезінфікувати (70% спиртом, 5% йодом, спиртовмісними речовинами), а руки вимити з милом. Якщо на шкірі залишилась чорна цятка (при відриві головки або хоботка кліща), обробити її 5-відсотковим розчином йоду та залишити до природної елімінації, або звернутись до хірурга для видалення.
Інформація про місце, час і дату укусу і про те скільки кліщ міг перебувати на шкірі, є важливою для оцінки ризику зараження. Що менше часу кліщ пробув на шкірі, то менша ймовірність захворювання. Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутися до лікаря-інфекціоніста.
Кліща намагайтесь видалити живим і передати в лабораторію для визначення зараженості. Дослідження кліщів та діагностику хвороби Лайма здійснює лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Львів, вул.Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92.