П’ятниця, 29 Листопада

Медична реформа: які зміни чекають українців з 1 квітня

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Медреформа збігається з безпрецедентною ситуацією у галузі охорони здоров’я України. 1 квітня в Україні стартує другий етап медичної реформи. З цього ж дня держава не виділятиме зарплату лікарям й гроші не надаватимуть в установу лише тому, що це лікарня.

Продовження медичної реформи

З 1 квітня 2020 року в Україні має розпочатися другий етап медичної реформи, який передбачає введення безкоштовних медичних гарантій українцям від держави. У Кабміні стверджують, що пандемія коронавірусу та карантин з цього приводу ніяк не впливатимуть на продовження медичної реформи.

Орієнтовно з 1 квітня заклади охорони здоров’я, які надають спеціалізовану (міські, районні лікарні) і високоспеціалізовану (обласні лікарні і центри) медичну допомогу, почнуть працювати за дещо зміненими правилами.

Програмою медичних гарантій визначається перелік медичних послуг і ліків, які пацієнтам оплачуватиме держава з бюджету. На це передбачено 72 млрд грн на 2020 рік. Лікарні отримуватимуть гроші від Національної служби здоров’я України залежно від обсягу та типу медичних послуг, які вони надали пацієнтам.

Виходить, що надавати медичні послуги абияк стане невигідно з фінансової точки зору. Бо пацієнт зможе обрати, до кого піти на консультацію та на операцію. А НСЗУ у свою чергу заплатить гроші за надані послуги тій лікарні, яку обере пацієнт (подібна процедура як з сімейними лікарями). Що більше послуг надасть лікарня, то більше грошей заробить.

Також відповідно до програми медичних гарантій, з 1 квітня в Україні не буде медичних установ. Натомість заклади охорони здоров’я мають змінити статус, ставши комунальними некомерційними підприємствами. Для цього медзаклади повинні мати ліцензію на надання медичної допомоги, бути комп’ютиризованими і підключеними до медичної інформаційної системи.

Усі види медичної допомоги “розсортовано” у 27 пакетів. До них увійшли хірургічні операції, пологи, допомога при гострому інфаркті міокарда, мозковому інсульті, лікування туберкульозу, психічних розладів тощо. І кожній лікарні потрібно буде обрати пакети, медичні послуги яких вона хоче і може надати. Для кожної медичної послуги буде встановлений свій тариф.

Приміром, пологи коштуватимуть 8500 грн, а лікування інсульту – 19500 грн. Поки Міністерство фінансів України ще остаточно не узгодило “тарифи”. Жінка сама обирає пологове відділення чи будинок, в якому хоче народжувати. За природні пологи, екстрений чи плановий кесарів розтин, знеболення при пологах, моніторинг стану жінки і дитини, лабораторні та інструментальні обстеження породіль, інтенсивну терапію в разі виникнення ускладнень, реанімацію та стабілізацію новонароджених, вакцинацію і метаболічний скринінг новонароджених (аналіз крові з п’ятки на генетичні захворювання), консультація з грудного вигодовування і післяпологовій контрацепції платитиме НСЗУ.

Вимоги лікарів купити щось для проведення обстежень, ліки чи зробити благодійний внесок у такий-то фонд – незаконні.

Якщо такі вимоги будуть, пацієнт зможе подзвонити на гарячу лінію НСЗУ 16-77, яка буде збирати такі скарги. НСЗУ вивчить цей випадок і буде вживати відповідні заходи. Вона має право призупинити оплату і навіть розірвати договір з такою лікарнею.

Серед нововведень є і такі:

  • Пацієнти обиратимуть вузьких спеціалістів, у яких хочуть проконсультуватися чи зробити операцію, без прив’язки до регіону чи місця реєстрації.
  • Отримати безкоштовну консультацію та медичну допомогу можна буде за скеруванням сімейного лікаря.
  • Якщо пацієнт має намір піти на прийом до вузького спеціаліста за власним бажанням, не маючи скерування сімейного лікаря, він має оплатити послуги спеціаліста.
  • Медична картка пацієнта та скерування до вузьких спеціалістів існуватиме в електронному вигляді.
    Одноразове збільшення пенсій

Два тижні тому міністерка соціальної політики Марина Лазебна заявила, що одноразову фінансову допомогу у розмірі 1000 гривень у квітні отримають кілька категорій громадян. До них відносяться пенсіонери, які мають пенсію, меншу за 5000 гривень; особи з інвалідністю; ті, хто отримує соціальні пенсії. Така урядова ініціатива була впроваджена через карантинні заходи в Україні в умовах епідемії коронавірусу.

Яку допомогу надаватимуть безкоштовно?

Безкоштовними будуть усі види первинної, госпітальної, екстреної, спеціалізованої амбулаторної, паліативної допомоги та реабілітація. Також упроваджено повну або часткову оплату препаратів за програмою “Доступні ліки”.

Як її отримати?

Пацієнт повинен підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. За наявності медичних показників той видає направлення до вузькопрофільного спеціаліста. Останній за потреби призначає ряд аналізів та направляє на подальшу діагностику.

НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА НАДАЄТЬСЯ ВСІМ, НЕЗАЛЕЖНО ВІД НАЯВНОСТІ ДЕКЛАРАЦІЇ. Також без направлення сімейного лікаря можна звертатися до акушера-гінеколога, стоматолога (планова допомога дітям до 16 років, невідкладна — дорослим і дітям), педіатра, психіатра, нарколога.

Які медичні послуги будуть безкоштовними

Медична допомога при інфаркті або інсульті

  • Діагностичні процедури (комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ), ангіографія, екстрені лабораторні дослідження), тромболітична терапія при інсульті, стентування при інфаркті, цілодобовий моніторинг пацієнта в реанімації, реабілітаційна допомога в гострому періоді.

Медична допомога при пологах і після них

  • Пологи фізіологічним шляхом, ургентний (екстрений), плановий кесарів розтин, моніторинг стану жінки та дитини, знеболення при пологах, лабораторні та інструментальні обстеження породіль, інтенсивна терапія в разі виникнення ускладнень, реанімація та стабілізація новонароджених, вакцинація, метаболічний скринінг новонароджених (аналіз крові з п’ятки на генетичні захворювання), консультація по грудному вигодовуванню і післяпологовій контрацепції.

Безкоштовна допомога для дітей, народжених передчасно

  • Інтенсивна терапія, підтримка дихання, цілодобове парентеральне харчування, цілодобове бактеріологічне, рентгенологічне, ультразвукове обстеження, вакцинація та метаболічний скринінг у новонароджених.

Медичні послуги для ранньої діагностики онкозахворювань

  • Мамографія, гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, цистоскопія, бронхоскопія.

За що доведеться платити?

– За всі види послуг, якщо пацієнт не підписав декларації, за консультації у вузькопрофільного лікаря без направлення від сімейного лікаря (педіатра, терапевта), за обстеження, аналізи, які не входять до переліку, призначеного лікарем, стоматологічні послуги, крім дитячої та екстреної допомоги, за покращення умов лікування (окрема палата, поліпшене харчування, транспортні послуги), щеплення поза національним календарем, отримання медичних довідок, бальнеологічні та інші немедичні послуги.