Неподалік міста Виноградів, що на Закарпатті, розташована ферма “Карпатський буйвіл”, на якій місцеві ентузіасти намагаються врятувати найпівнічнішу популяцію буйволів у світі. Зараз на фермі є понад 50 карпатських буйволів за якими можна спостерігати, а також скуштувати й купити різні сорти буйволячого та овечого сиру.
Безпосередньо на фермі розміщений невеликий переробний цех, де з дуже рідкісного і корисного молока виготовляють різні еко-продукти. Гордістю ж є справжня Mozzarela do Bufala.
Відвідавши ферму, вас познайомлять з карпатським буйволами, проведуть цікаву екскурсію, а на дегустації продемонструють весь асортимент сирів, які можна буде придбати.
Ще кілька століть тому ці дивні тварини були вірним помічником людини, що мешкали в Карпатах. За допомоги буйволів валили ліси, орали землю, перевозили вантажі, ну і звичайно вони були джерелом дуже корисного молока.
Однак “людина розумна” придумала техніку, і як робоча тягова сила буйволи поступилися машинам. Це стало першою хвилею зменшення чисельності популяції цих тварин. Другою, і на жаль, нищiвною стали колгоспи. Буйволи не могли вжитися в такому гаморі, де багато людей. Це тварини однолюби, їхня прив’язаність до людей, які їх доглядають, надзвичайно міцна, і щоб довіритись новій доярці повинен минути не один рік. І саме в період колгоспів чимало карпатських буйволів потрапило під нiж через свою впертість, не бажання давати молоко чужим людям. До речі, молока від буйволів у три рази менше ніж коров’ячого.
Карпатські буйволи – далекі нащадки індійських буйволів
Вони почали підкорювати Карпати понад тисячу років тому. Це теплолюбиві тварини і -2 градуси для них це дуже холодно. У холодну пору, буйволи рятувались біля теплих термальних джерел. Загалом, вода це їхня стихія, вони дуже люблять купатися, і навіть роблять занурення.
Карпатські буйволи дуже розумні тварини. Їхній інтелект прирівнюється до інтелекту собак, а викопні рештки свідчать, що вони застали і мамонтів. Буйволи мають міцне здоров’я та стійкий імунітет. Буйволиці і буйволи майже не хворіють інфекційними та пaрaзитними захвoрювання. Їхній імунітет стійкіший до шкідливого рaдіацiйного випромінювання. До їжі вони менш вибагливі ніж звичайні корови. Їх задовільняє проста, багата на клітковину їжа, але її кількість у три рази більша.
Якщо чисельність Карпатських буйволів ще 30 років тому сягала 2000 особин, то на сьогодні всього близько двохсот по цілій території України.
Через низку саме людських факторів (сучасний спосіб життя, лінощі, відсутність часу та відсутність бажання вести натуральне сільське господарство) Карпатські буйволи опинилися на межі зникнення.
Карпатський Буйвіл у Виноградові
Однак у мальовничому куточку Закарпаття, на околиці міста Виноградів, у підніжжі Чорної гори, в урочищі Анциково, свою домівку отримали півсотні цих велетнів. 50 чорних Карпатських буйволів мешкає на єдиній в Україні буйволиній фермі “Карпатський буйвіл”. На фермі за ними доглядають, випасають їх на “чистих” пасовищах, навіть зробили для них басейни, де ті купаються. У загоні можна побачити як вони смакують сіном, познайомитись по-ближче, адже кожна буйволиця – це особистість з своїм чи то норовливим, чи то дружнім характером. Це не просто ферма, це місцина де буйволи збільшують свою популяцію.
Неподалік від будиночку буйволів розміщений невеликий переробний цех. Тут з дуже смачного та корисного молока буйволиць, вмілі руки сироварів готують екологічно чисті, натуральні сири, масло, сметану, кефір, йогурти. І це “ЕКО” починається з поля, бо буйволи їдять виключно природню натуральну їжу, вирощену на власних полях які не оброблялись жодними хімічними компонентами.