Понеділок, 25 Листопада

Книги, що допомагають зрозуміти роботу мозку

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

1. Кріс Фріт
“Мозок і душа. Як нервова діяльність формує наш внутрішній світ”

Я не раз бачила, яке величезне враження ця книга справляє на моїх друзів-гуманітаріїв. Люди, які звикли сприймати мозок як чорний ящик, який не має ніякого прямого відношення до світу ідей, абстракцій і високих матерій (а ще ймовірніше — ніколи спеціально не замислюються про мозок), раптово і гостро усвідомлюють, що будь-які ідеї — породження вимірних процесів, що відбуваються в нейронах, і що наші уявлення про реальність об’єктивні в тій мірі, в якій їх може висловити мозок, що виник в результаті біологічної еволюції і схильний до безлічі помилок і спотворень. Ця книга — найкращий путівник по нейробіології і експериментальній психології для тих людей, які ніколи раніше не стикалися з цими областями знання і навіть не усвідомлювали, який величезний масив нових способів міркування про світ залишався досі прихованим від їхньої уваги.

2. Тальма Лобеля

“Тепла чашка в холодний день. Як фізичні відчуття впливають на наші рішення”

У багатьох мовах існують перетини між абстрактними поняттями і описом тактильних відчуттів: “теплий прийом”, “важкий характер”, “все пройшло гладко”. Психологічні експерименти підтверджують, що такі асоціації глибоко прошиті в нашому мозку і можуть серйозно вплинути на прийняті нами рішення. Потенційні рекрутери вище оцінюють надійність кандидата, якщо його резюме лежить у важкій папці, а не просто роздруковано на тонкому листочку; люди з більшим бажанням поступаються в переговорах, коли сидять в м’якому кріслі і тримають в руках теплий напій; фізичне забруднення міцно асоціюється з аморальністю. Не завжди зрозуміло, в якому ступені результати цих експериментів відтворювані і наскільки їх можна переносити на реальне життя, але навіть якщо ці знання дозволять вашій фірмі підписувати на більш вигідних умовах тільки кожен сотий контракт, в масштабах року це вже може принести непоганий прибуток.

3. Джонатан Сміт

“Псевдонаука і паранормальні явища”

Настільна книга скептика, раціоналіста і любителя наукових викриттів. Довідник і класифікатор всіх мислимих та немислимих псевдонаук, а також детальний перелік когнітивних спотворень, які роблять людей вразливими до різноманітних міфів. Автор розбирає типові помилки в нашому сприйнятті статистики і теорії ймовірностей, схильність до пошуку неіснуючих причинно-наслідкових зв’язків, спотворення пам’яті, сенсорних аномалій і дає кожному читачеві набір простих інструментів, що дозволяють не потонути в безкрайньому океані суперечливої ​​інформації та навчитися надійно розбиратися в тому, як відокремлювати достовірні твердження від сумнівних.

4. Ерік Кандель

“У пошуках пам’яті”

Для того щоб по-справжньому ефективно користуватися власним мозком, корисно уявляти, як він працює. Зокрема, як відбувається освоєння нової інформації на рівні нейронів. Кращий спосіб отримати досить надійні відомості про цей процес — прочитати науково-популярну книгу Еріка Канделя, який отримав за дослідження пам’яті Нобелівську премію. На найпростішій системі з декількох нейронів він досліджував ключові закономірності навчання, які згодом виявились універсальними для всіх власників нервової системи. Короткочасна пам’ять — посилення зв’язку між нейронами, довгострокова — утворення нових синапсів. Якщо ви запам’ятаєте ім’я автора і назву книги, це буде означати, що у вас відбулися анатомічні зміни в мозку. Що може бути прекраснішим?

5. Даніель Канеман
“Думай повільно… Вирішуй швидко”

“Якщо ви в цьому році встигнете прочитати тільки одну книгу — читайте цю!” — повідомляє відгук на обкладинці від The ​​Boston Globe, і з цим неможливо посперечатися. Даніель Канеман — психолог, нобелівський лауреат з економіки і найбільший дослідник евристичних алгоритмів, тобто методів інтуїтивного вирішення завдань, які наш мозок виробив в ході еволюції. Коли ви живете в савані, в більшості випадків здатність приймати швидкі рішення виявляється набагато важливішою для вашого виживання, ніж здатність приймати абсолютно раціональні і зважені рішення. Тепер ми живемо не в савані, але мозок наш з того часу мало змінився, і ми, як і раніше, схильні підміняти складні питання простими, вважати правильною ту відповідь, яка першою приходить в голову, і робити далекосяжні висновки на основі свідомо недостатньої кількості інформації. Перестати це робити після прочитання цієї книги ми все одно не зможемо, але, принаймні, іноді будемо це помічати.

Автор: Ася Казанцева