Журналісти львівського антикoрyпцiйного сайту «Наші гроші. Львів» розробили інструкцію, де зібрали корисну інформацію для львів’ян, як перевірити законність будівництва у місті. Зокрема, дотримуючись інструкції, можна уникнути купівлі квартир у забудовників, які зводять житло без необхідних документів.
Здебільшого такі забудовники не мають дозвільних документів або будують із пoрушеннями чинного законодавства.
Одним із перших кроків перед купівлею квартири має бути пошук інформації про новобудову та компанію-забудовника у інтернеті, зокрема публікації місцевих ЗМІ. Таким чином можна довідатись, чи причетний забудовник до якихось aфер.
Також можна скористатись картою новобудов Львова від Асоціації західноукраїнських забудовників, де вказано чи має фірма необхідні дозволи для будівництва.
У офісі продавця нерухомості журналісти радять запитати про наявність таких документів: затверджена проектна документація, документи на землю, дозвіл на проведення будівельних робіт від Інспекції ДАБК, містобудівні умови та обмеження від виконкому ЛМР, дозволи організацій, що мають свої комунікації на території будівництва, експертний звіт.
Деякі з цих документів можна перевірити онлайн. Зокрема, на кадастровій карті або на сайті GISfile можна переглянути, на підставі яких документів забудовник користується земельною ділянкою та чи вона призначена для будівництва житлових будинків. Щоб побачити повну інформацію про ділянку та її користувачів, необхідно мати електронний цифровий підпис.
Наявність містобудівних умов та обмежень можна перевірити в однойменному реєстрі, або у розділі «Документи» на сайті ЛМР (там також публікують зміни до містобудівних умов та обмежень).
Перевірити наявність дозволу на виконання будівельних робіт можна у реєстрі дозвільних документів на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції. Також у реєстрі можна перевірити наявність будівельної ліцензії у забудовника.
У Єдиному держреєстрі юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань можна перевірити, чи не перебуває ця компанія у стані припинення. Найкраще шукати за восьмизначним кодом ЄДРПОУ, який має кожна юрсоба. А у сyдовому реєстрі можна пошукати сyдові справи, у яких фігурує забудовник.
Також можна звертатись до Львівської міськради чи Інспекції ДАБК із запитом про доступ до публічної інформації щодо певного будівництва.
Львів’яни також можуть звернутися за безкоштовною юридичною консультацією до Асоціації західноукраїнських забудовників.
Цікаво, що раніше Єдиний державний веб-портал відкритих даних оприлюднив дані Єдиного реєстру документів. Згідно з ними, Львів посідає перше місце в Україні за кількістю новобудов у 2019 році. Так, минулоріч у місті з’явилось 95 будинків площею понад 1 млн кв. м.
Експерти відзначають, що у Львові найбільша кількість законних новобудов. Якість містобудівної документації у таких містах, як Львів, Івано-Франківськ і Тернопіль суттєво якісніші, ніж ті, які є, наприклад, у Києві.