Четвер, 28 Листопада

Гарбуз – хіт сезону: 9 рецептів на будь-який смак!

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Наявні в гарбузі поживні речовини роблять його назамінним при занепаді сил, виснаженні і навіть при такому захворюванні, як рак. Це прекрасне джерело вітаміну В1, вітаміну В3 і вітаміну С. А наявність високого вмісту кальцію і калію робить його незамінним при захворюваннях кісток і суглобів, а також для зниження високого артеріального тиску. Про це пише Тутка.

Гарбуз має лужну природу, тому його використовують при таких захворюваннях, як підвищена кислотність шлунку, виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, а також при лікуванні нетравлення і діабету.

Аюрведа рекомендує гарбуз як чудесний засіб для  лікування різних нервових захворювань таких як: безсоння, епілепсія, параноя. Він живить головний мозок і є натуральним засобом для зміцнення пам’яті.

Елемент калій, який міститься в гарбузі, є мікроелементом, який зміцнює серцевий м’яз і всю серцево-судинну систему в цілому. Тому гарбуз повинен стати постійним продуктом харчування для людей, які страждають цими захворюваннями.

При шкірних проблемах здавна використовували м’якоть гарбуза – для всіх проблем шкіри, в тому числі екземи, псоріазу, висипання і запалення. Для цього натріть на тертці невеликий шматочок гарбуза, вичавіть сік і кашку прикладіть на 20 хв. на уражене місце. Потім змийте прохолодною водою.

Гарбуз містить велику кількість насіння, яке також використовується в традиційній аюрведичній медицині. Особливо корисне насіння гарбуза чоловікам.З давніх часів з насіння гарбуза виготовляють засіб для підвищення потенції, зміцнення простати і сечостатевої системи в цілому. Насіння гарбуза очищують нирки і сечовий міхур, є прекрасними діуретиками. Крім цього, насіння гарбуза використовують, як засіб зміцнення кісток і при артриті (зняття болю), як дієтичний засіб при схудненні, при лікуванні важких видів депресії.

У дітей насіння гарбуза використовується для вигнання паразитів з організму.

ЦІЛЮЩИЙ ГАРБУЗОВИЙ СІК

Гарбуз містить велику кількість бета-каротину, завдяки чому він має яскраво виражений помаранчевий колір. Сприятливо використовувати сік для зниження високої Пітти в організмі: при цьому очищується печінка і кров, що дуже важливо для очищення організму в цілому, тому сік гарбуза можна використовувати і як засіб очищення й омолодження (расаяна).

Сік з гарбуза використовують в Аюрведі як лікувальний засіб при таких захворюваннях:

підвищеній температурі (порушення Пітта-доши);

утрудненому сечовипусканні;

каменях у нирках;

підвищеній вазі;

захворюваннях шкіри;

діабеті;

депресії;

кровотечах;

інтоксикації;

безсонні;

закрепах.

Для приготування соку вам знадобиться:

Гарбуз – 200-300 г;

Натуральний цукор або мед – 15-20 г;

Трохи води.

Очистіть гарбуз від шкірки, вичавіть до стану соку, додайте меду або натурального цукру, добре розмішайте. Якщо сік вийшов дуже густий, додайте невелику кількість води і ще раз перемішайте. При безсонні пийте на ніч за 1 годину до сну. При підвищеній вазі та інших порушеннях Капха-доши замість цукру використовуйте мед (якому більше одного року – він заспокоює капху).

Застереження:

У деяких людей страви з гарбуза і сік може викликати побічні явища, такі як здуття живота і відчуття тяжкості – для того, щоб уникнути цього, досить додавати в усі страви трохи насіння фенхелю, кропу або кмину, а також щіпку асафетиди.

ГАРБУЗ в кулінарії

Гарбуз швидкий в приготуванні і приємний на смак. Завдяки цим характеристикам, його легко додати до купи рецептів, зробивши їх більш цікавими. Коли ви готуєте гарбуз, необхідно враховувати три факти:

1. Гарбузове пюре краще не їсти окремо, а додати до якоїсь страви. На основі гарбузового пюре виходять чудові супи, десерти, смузі і запіканки. Пюре краще робити з печеного гарбуза. Розріжте гарбуз навпіл, промийте, очистіть від насіння і покладіть отвором вниз на деко в духовку нагріту до 200 ºС. Додайте 2 склянки води. Печіть годину, або поки вилка вільно не виходитиме з печеного гарбуза. Остудіть, очистіть від шкіри, збийте в блендері. Зберігайте пюре в холодильнику, в герметично закритій тарі. Зайве пюре можна заморозити також в герметично закритій тарі на 6 місяців.

2. Гарбуз підійде практично в будь-який рецепт випічки: кекси, мафіни, навіть хліб. Треба просто замінити до 50% жиру в рецепті на гарбузове пюре. Наприклад, якщо рецепт вимагає 125 мл рослинної олії, додавайте лише 60 мл олії, додавши замість іншої олії 65 мл гарбузового пюре.

3. Солодкі страви з гарбуза поєднуються з сумішшю приправ: кориця, гвоздика, мускатний горіх. Солоні страви з гарбуза поєднуються з бринзою, петрушкою або розмарином.

РЕЦЕПТИ СТРАВ ІЗ ГАРБУЗА

1. Гарбузові оладки

Змішайте 2 і 1/4 чашки цільнозернового борошна і 4 ч. ложки пекарського порошку, 4 ст. ложки коричневого цукру, 2 ч. ложки кориці, дрібку гвоздики і дрібку мускатного горіха. До суміші додайте 3 ст. ложки меленого насіння льону (вони замінять 2 яйця в рецепті), 2 чашки гарбузового пюре, 1 чашку молока (мигдалевого або коров’ячого). Замісіть тісто і печіть млинці на гарячій сковороді з олією з двох сторін.

2. Гарбузовий десерт

Викладіть в прозору склянку гарбузове пюре і йогурт шарами, щоб було по два шари кожного продукту. Остудіть в холодильнику. Зверху покладіть дві столові ложки граноли і додайте чайну ложку меду або кленового сиропу. Подавайте до столу.

3. Гарбузове смузі

Змішайте в блендері одну чашку гарбузового пюре, жменю несолоного мигдалю, 1 заморожений банан, чашку молока (мигдалевого або коров’ячого). Додайте кориці, гвоздики, мускатного горіха, меду або кленового сиропу за смаком. Збийте до однорідної маси – виходить чудово і можна пити замість сніданку. Можна додати 1 ст. ложку вівсяних пластівців – напій стане більш густим і поживним.

4. Запіканка з гарбуза і рису

Зваріть цілісний рис, щоб вийшло 6 чашок готового рису. На сковороді обсмажте велику нашатковану цибулину в 4 ст. ложках вершкового олії до прозорого стану. Додайте до цибулі 4 чашки дрібно нарізаної кубиками сирої гарбузової м’якоті без шкіри. Додайте 2 чашки води і тушкуйте на маленькому вогні під кришкою біля семи хвилин, щоб гарбуз став м’яким, але не перетворився на пюре. Додайте половину нашаткованого пучка петрушки, 1 ч. ложку порошку кумину або зіри, 1/2 ч. ложки порошку куркуми, трохи морської солі і червоного перцю. Додайте 4 столові ложки рослинної олії і чашку гарбузового насіння. Додайте в ту ж сковорідку готовий цілісний рис і тушкуйте ще декілька хвилин. Викладіть цю масу в форму для запіканки, змащену олією, посипте гарбузовим насінням і запікайте при температурі 180 ºС хвилин 20, поки не зарум’яняться насіння зверху (стежте, щоб воно не згоріло).

5. Суп з печеного гарбуза з кокосом

Наріжте гарбуз скибочками шириною близько 4 см кожен, скропіть оливковою олією. Запікайте при температурі 200 ºС приблизно півгодини або поки вилка вільно не виходитиме з печеного гарбуза. На 3 склянки готового печеного гарбуза додайте 1 склянку кокосового молока, трохи солі та кайєнського перцю. Додайте 1 ст. ложку кокосової олії. Збийте все це в блендері до однорідної маси. Перелийте в каструлю, доведіть до кипіння і вимкніть. Якщо суп занадто густий, додайте трохи води. Подавайте зі сметаною або йогуртом і грінками. Можна замість грінок зверху посипати злегка підсмаженими кокoсовими пластівцями (не солодкими).

6. Салат з гарбузом

У цьому салаті вдало поєднується холодне і гаряче. Наріжте гарбуз скибочками, скропіть оливковою олією. Запікайте при температурі 200 ºС приблизно півгодини або поки вилка вільно не виходитиме з печеного гарбуза. На великій тарілці викладіть шарами зелень руколи, нарізаний огірок, нашатковану петрушку, натерту моркву і авокадо. Скропіть все це лимонним соком і оливковою олією. Зверху викладіть скибочки печеного гарбуза, посипте гарбузовим насінням, посоліть і подавайте до столу.

7. Вівсянка, запечена з гарбузом

З вечора змішайте 6 чашок вівсяних пластівців (НЕ швидкого приготування) зі столовою ложкою кориці, дрібкою мускатного горіха, дрібкою гвоздики, 1 ч. ложкою пекарського порошку, 3 ст. ложками меленого насіння льону (замість двох яєць), 1,5 чашками гарбузового пюре, 1,5 чашками розтопленого вершкового масла (можна взяти менше), 2 чашками молока (мигдалевого або коров’ячого), однієї дрібкою солі й однією чашкою коричневого цукру (можна взяти менше). Перелийте масу в форму для запіканки, змащену олією і залиште до ранку. Зранку запікайте при температурі 180 ºС 20 хвилин. Подавайте з ложкою йогурту зверху.

8. Варення з гарбуза

У маленькій каструльці на малому вогні, постійно помішуючи, варіть 3 чашки гарбузового пюре, 1/2 чашки коричневого цукру, 2 ч. ложки кориці, 2 ст. ложки натертої лимонної цедри, 2 ч. ложки лимонного соку, щіпку солі, 1/2 ч. ложки порошку імбиру і дрібку мускатного горіха. Варіть 25 хвилин, або поки маса не зменшиться і не стане однорідною. Остудіть, додайте 1 ч. ложку ванільного екстракту. Перекладіть варення в попередньо ошпарену окропом суху банку і зберігайте в холодильнику до двох тижнів.

За матеріалами