9 парків України для прогулянок восени

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Оперативні новини у нашому каналі в Телеграмі!

Скоро настане знову осінь, захочеться вибратись з міста та подивитись на барви природи. Рекомендуємо відвідати наступні 9 місць в Україні!

Дендропарк Софіївка

Один з найвідоміших в Україні парків був заснований в 1796 р. власником міста Умані, польським магнатом Станіславом Потоцьким, названий на честь його дружини Софії і подарований їй же на іменини.

Був створений в майже безлісій місцевості, розділеній річкою Кам’янкою, силами кріпаків. На сьогоднішній день це місце щороку відвідує близько 500 тис. людей.

Його площа становить 179 га, і він є пам’яткою ландшафтного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – першої половини XIX ст. Тут росте понад 3300 різновидів місцевих і екзотичних рослин, серед яких болотний кипарис, сосна Веймутова, тюльпанове дерево, платан, гінкго, ялини та інші. А також є безліч старовинних альтанок, містків, фонтанів, павільйонів і тематичних затишних куточків.

Ідеальним часом року для поїздки є весна та осінь. Хоча потрібно брати до уваги, що у свята там завжди дуже багато людей. На вході краще купити путівник, щоб нічого не пропустити.

Дендропарк Олександрія

Фото Сергій Криниця (Haidamac)

Другий за кількістю туристів після Софіївського, парк Олександрія був заснований в 1793 р. гетьманом Браніцьким і також названий на честь дружини – Олександри.

Територія парку становить близько 200 га, і в той час він вважався одним з кращих в Європі, завдяки своїм 25 водойм і 2500 видів рослин, привезених з Південної Америки, Китаю і Японії, серед яких червоний дуб, тюльпанове дерево, магнолія Кобус, рододендрон японський та інші.

В основі ландшафтної композиції лежить Велика галявина, від якої розходиться мережа алей з парковою архітектурою і скульптурою. Є колонада з цікавою акустикою – сказане пошепки слово чути на протилежному її боці. А в спеціальному саду, де вирощуються екзотичні плодові та ягідні культури, проводяться екскурсії, дегустації і продаються саджанці.

Національний природній парк “Сколівські Бескиди”

НПП «Сколівські Бескиди» є відносно молодою заповідною територією Львівщини – він був створений Указом Президента України 11 лютого 1999 року. Однак традиції природно-заповідної справи на теренах Сколівщини мають більш ніж поважну понад столітню історію. Перші охоронні ліси в регіоні з’явилися близько 1900 року у селі Коростів. А ідея створення резервату об’єктів природи в карпатському регіоні вперше була висунута у 1912 році.

Ліси Карпат дарують прохолоду. Величезні буки, стародавні смереки і ялиці ростуть тут вже більше сотні років. Рідкісні тварини, чарівні водоспади.

В національному парку облаштовано і діють 8 рекреаційних зон: “Павлів потік”, “Водоспад на річці Кам’янка”, “Джершень”, “Колодка”, “Манмальсталь”, “Явори”, “Тустань”, “Дубравка”; 2 туристичні притулки – “Дубина”, “Тустань” – перший із них відповідно до Проєкту громадських ініціатив 2020 року планують реконструювати.

Крім того, для туристів у парку облаштована мережа піших шляхів активного екологічного туризму, до якої входять 8 екологічних стежок загальною протяжністю 29,2 км та 13 еколого-пізнавальні маршрутів загальною протяжністю 114,7 км; веломаршрут Східниця – Славське; автомобільні маршрути Львів – Славське та Східниця – Тисовець.

Ландшафтний парк Буки

Парк новий, був заснований в 1996 р. підприємцем Іваном Сусловим, котрий викупив близько трьох гектарів землі, на яких було звалище.

Тепер на цьому місці знаходиться один з найкрасивіших в Україні парків. У першій його частині є красива дзвіниця Данила і церква Святого Євгенія. А далі розташований фонтан – той самий, що стояв колись на Майдані Незалежності.

Зараз він відреставрований і працює в оточенні безлічі лавок. Далі починається територія самого парку, де є Алея казок для дітей і навіть невеличкий звіринець, населений ведмедями, оленями та іншими тваринами.

Парк Тростянець

Пам’ятник садово-паркового мистецтва середини XIX в. заснований зусиллями і засобами Івана Скоропадського (онука того самого гетьмана) на Чернігівщині.

Для його створення на абсолютно рівній ділянці землі були насипані штучні гори (до 30 м), що нагадують Альпи, а отримані котловани перетворили в ставки. Рослини спершу були звичайними, начебто, ялини і сосни.

Однак незабаром їх трохи розбавили більш рідкісними представниками хвойних – сибірської ялиною і кедром, чорноїю сосною і ялівцем. На даний момент колекція парку налічує понад 620 видів рослин, які ростуть на 200 га землі.

На території частково збереглося кілька флігелів, які зараз реставруються з метою створення готелю і музею. Окрім того, тут похований сам засновник парку.

Парк Шенборна

Фото findinukraine.com.ua

Один з найкрасивіших парків Закарпаття був відкритий в карпатських лісах в 2013 р. Крім рослин і кельтського саду з календарем друїдів в ньому є сім незвичайних ліхтарів, які символізують дні тижня і 12 мостів, що позначають знаки зодіаку.

У центрі парку розташоване красиве озеро Тур з невеликим острівцем, до якого курсує пліт.

А також працює справжній кам’яний водяний млин. Територією можна покататися в кінних екіпажах, оскільки творці парку намагалися передати атмосферу Австро-Угорської імперії. Про що свідчать Австрійський і Угорський прапори, вивішені на головних воротах.

Парк розташований на території курорту Воєводино, де можна і зупинитися на пару днів.

Краснокутський дендропарк

Один з найстаріших дендропарків України, історія якого налічує понад 200 років. Заснований в кінці XVIII ст. поміщиком І.Н.Каразіним, братом засновника Харківського університету на місці козацького Петропавлівського монастиря (1664 р.).

Подорожуючи по світу, він зібрав і привіз на батьківщину безліч садженців і рідкісного насіння, серед яких гінкго, канадська тополя, платан, ялиця Лоуа, сосна Веймутова, айва японська, горіх чорний. На даний момент парк налічує понад 300 видів різних рослин і входить до складу Краснокутської дослідної станції садівництва.

Тут є кілька озер з лебедями і ажурними мостами, довгі алеї, засаджені віковими деревами і навіть збереглися печери Петропавлівського монастиря.

Правда, вхід в них закритий, але зате можна спуститися в маленьку підземну каплицю, біля входу в яку стоять половецькі кам’яні баби.

Національний парк Синевир

Фото instagram.com/chaban.denis

Парк вув створений не так давно, в 1989 р., а своєю назвою зобов’язаний розташованому на його території озеру Синевир – найбільшому озеру Закарпаття, яке знаходиться на висоті майже 1 000 м над рівнем моря.

Глибина озера в деяких місцях доходить до 22 м, проте вода в ньому настільки прозора, що далеко від берега видно форель, плаваючу по дну. До слова, її вилов заборонений. Площа самого парку 40 400 га. На цій території росте понад 900 видів рослин, близько сорока з яких занесені в Червону книгу. А в лісі можна зустріти близько 240 диких звірів.

Крім цього недалеко від Синевира є Музей лісу і сплаву. На березі можна пообідати в ресторані. А по дорозі ще й заїхати на один з найвідоміших водоспадів Шипіт.

Асканія-Нова

Це заповідник, проте побувати на землі, якої жодного разу за всю історію існування не торкався плуг, помилуватися морем ковили і подивитися на диких тварин у вільному доступі варто точно.

Асканія була заснована в 1828 р. герцогом Фрідріхом Ангальт-Кетенським, представником німецької династії Асканієм і спочатку була вівчарської колонією. Її площа 33 тис.га, 75% яких засаджені ковилою. У густих заростях мешкає 7 видів земноводних, 18 ссавців і 270 птахів.

А також зростає близько 480 видів рослин. Тут спокійно можна зустріти табун бізонів, сайгаків, коней Пржевальського, туркменських куланів, верблюдів чи неспішно розгулюючих павичів. А влітку зебр, антилоп і буйволів. На території є зоопарк і дендрологічний парк зі штучними озерами. Під відкритим небом 14 половецьких кам’яних баб (XI-XII ст.).

Відновлено садибу Фальц-Фейна, яку можна подивитися з екскурсією. А за попереднім замовленням з’їздити на фото-сафарі.

Share.