Деякі фільми створені, аби розважати глядача, смішити його та змушувати на годинку другу забути про всі турботи. А є такі стрічки, які навпаки — здатні викликати шквал думок. Вони змушують поглянути на своє життя та життя всього суспільства і замислитись над тим, чи все тебе влаштовує. Чи таким є світ, як ми його звикли сприймати? І яким він буде у майбутньому?
Ці фільми одночасно дають і відповіді, і запитання для глядача.
1. Таємниця 7 сестер (What Happened to Monday, 2017)
Фільм-антиутопія, який розповідає про майбутнє, де гостро постала проблема перенаселення планети. Як результат — суворо заборонено народжувати більше однієї дитини. Всі люди повинні носити ідентифікаційні браслети, аби можна було контролювати ситуацію у кожній родині.
Одна із таких сімей пішла проти усіх правил, коли у них народилось сім доньок. Було вирішено приховувати їх вдома й давати змогу виходити на вулицю лише раз на тиждень. А це означало, що кожна повинна бути максимально схожою одна на одну — зачіскою, одягом, поведінкою, фігурою. Раніше їм це успішно вдавалось, але одного разу перша із семи сестер зникає, разом із браслетом.
Тема проблем суспільства у фільмі тісно межує із темою сімейних відносин.
2. Ніколи не відпускай мене (Never Let Me Go, 2010)
Сюжет розгортається у школі-пансіонаті, де діти вчаться, живуть та ростуть. В них виникають перші запитання, закоханості, прагнення і мрії. Яким не судилось здійснитись, адже виявляється що вони — прототипи. Людські копії, яких “вирощують” для пересадки здорових органів.
Людство вирішило, що тримати подібні “ферми” необхідно, а її жителі тим часом намагаються довести своє право на існування.
3. Лобстер (The Lobster, 2015)
У фільмі автор фантазує на тему відносин, та сприйняття самотніх людей суспільством. У цій антиутопії всіх самотніх осіб переселяють в готель для знайомств. Та дають їм 45 днів, аби знайти нову пару. Якщо не вдасться — людину перетворюють у тварину.
Головний герой вирішує обрати шлях перетворення і вже обрав, що стане лобстером. Але в нього з’являється шанс боротись проти системи. Неочікуване завершення фільму надовго залишить посмак та матеріал для роздумів.
4. Ідеальні незнайомці (Perfetti sconosciuti, 2016)
Компанія друзів як завжди збирається вдома на вечерю. Деякі з них знають одне одного багато років, деякі перебувають у стосунках, а хтось уникає відносин із невідомих усім причин.
У ході розмови компанія вирішує пограти у гру — всі залишають свої телефони на столі екраном догори. Дзвінки приймають тільки по гучному зв’язку, а смс читають у голос. Друзі погоджуються, запевняючи, що у них немає одне від одного таємниць. Але виявляється, що вечір стане для них надзвичайно важким. Сильний сюжет доповнюється закінченням, якого не може передбачити ніхто.
5. Вік Адалін (The Age of Adaline, 2015)
Одна із головних мрій людства — вічна молодість. Безсмертя, краса та життєві сили. Головна героїня, із невідомих їй причин, отримала таку силу після автомобільної катастрофи.
Та чи все так гладко, як здається? Як приховати цю таємницю від суспільства, аби не стати лабораторним піддослідним? Ці питання лякають її не більше, ніж той факт, що вона більше не може жити спокійним життям поряд з іншими людьми. Вона бачить, як помирає чоловік, старішає донька, а нові відносини завжди передбачають вчасну втечу. Після цієї історії усвідомлюєш, що повнота життя вимірюється зовсім не роками.
6. Надновий Заповіт (Le Tout Nouveau Testament, 2015)
Для тих, хто не вірить у Бога: він живий, має квартиру в Брюсселі, дружину та дітей. У цій комедії — донька постає проти татуся та відсилаю всім людям повідомлення, де вказана їх дата смерті. Інколи найкращий спосіб наново поглянути на цей світ — це добряче з нього посміятись.
7. Частоти (Frequencies, 2013)
Уявіть: ще у початковій школі ви складаєте тест, який визначає все ваше подальше життя. Ти станеш успішним бізнесменом чи невдахою — і вже нічого не можна буде змінити.
Сюжет фільму все ж нагадує реальність, адже нам часто намагаються нав’язати своє бачення і деякі люди миряться з ним, приймаючи долю невдахи чи лідера. Головні герої йдуть проти системи та підробляють результати тестів, натякаючи глядачу, що він може сам змінювати своє життя як завгодно.