15 чудових мальовничих островів, що знаходяться на території України

Pinterest LinkedIn Tumblr +

В прибережних водах та ріках України розташовано чимало островів. Одні зовсім малі, однак інші мають власну історію та слугували житлом для цілих селищ. Тільки на Чорному морі розташовано близько 10 таких, не кажучи вже про ті, які знаходяться на Дніпрі, Дністрі, Південному Бузі чи інших ріках України.

Ознайомтесь зі список із 15-ти мальовничих островів, які омиваються українськими ріками та Чорним морем.

Острів Зміїний

Зміїний острів знаходиться у північно-західній частині Чорного моря на відстані 120 км від Одеси. Острів належить Україні та визначає її територіальні води.

Острів згадується в записах Овідія, Страбона та Геродота. В різні часи острів належав Римській імперії, Візантійській, Османській, а після закінчення російсько-турецької війни 1787–1791 років, згідно з Ясською угодою, острів Зміїний відійшов до Російської імперії. У 1997 році Україна та Румунія підписали договір, за яким фактично було визнано права України на цей острів.

1

Острів Зміїний

Острів Хортиця — найбільший острів на Дніпрі.

Державний заповідник Хортиця є унікальним природним та історико-культурним комплексом з величезною кількістю пам’яток від палеоліту до сьогодення, який у 2007 році був визнаний одним із «Семи чудес України». На північно-східному узбережжі острова було відтворено справжню Запорізьку Січ, що дбайливо зберігає стародавні козацькі традиції.

2

Острів Хортиця

Острів Джарилгач

Джарилгач — безлюдний острів у Чорному морі. Вся територія острова та частина прилеглої акваторії входить у Національний природний парк «Джарилгацький».

Острів Джарилгач

Острів Байда

Острів Байда або Мала Хортиця — невеличкий острів на Дніпрі, що утворився внаслідок великої повені 1843 року. До цього він був з’єднаний з материком піщаним перешийком.

Назва острову пов’язана з ім’ям легендарного козака Байди, якого деякі історики ототожнюють з князем і гетьманом Дмитром Вишневецьким. У середині XVI століття на Малій Хортиці Вишневецький побудував деревоземляний острог, так званий «хортицький замок», що проіснував протягом 1552 – 1557 років, аж поки турецько-татарське військо після довгої осади не зруйнувало його. Цю хортицьку фортецю деякі вчені вважають «першою Запорізькою Січчю».

4

Острів Байда

Острів Муромець

Острів Муромець являє собою великий піщаний острів, утворений внаслідок безлічі намивів течій двох місцевих річок: Дніпра і Десенки. Острів є пам’яткою археології — тут знаходиться давньоруське поселення XII століття.

Існує давня легенда, що оповідає про те, як в давні часи на цьому острові розбивали свої намети великі богатирі: Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитович, щоб відпочити перед тим, як відвідати князя Володимира.

5

Острів Муромець

Острів Березань

Острів Березань — це невеличкий острів у Чорному морі при вході у Дніпровсько-Бузький лиман, що входить у Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія».

Острів Березань

За однією з версій назва острову Березань походить від Бюрюзень-Ада — так називали острів тюрки, що в перекладі означало «острів вовчої річки», тому що в долині сусідньої річки жили цілі зграї вовків. За іншою версією назву острову дали скіфи і походила вона від іранського слова березант, що означає «високий».

Згідно з історичними довідками, в античні часи Березань був півостровом, і саме тут розташовувався знаменитий давньогрецький Борисфен.

Острів Березань

Крім того, під час археологічних розкопок тут були знайдені фрагменти рунічного каменю, на якому були написи на древньошведському, а пізніше на острові виявили хрест-енколпіон. Цілком ймовірно, що Березань служив охоронним пунктом на шляху з варяг у греки.

Часто цей острів називають островом Шмідта через те, що у 1906 році тут було страчено лейтенанта Петра Шмідта і 3 матросів Чорноморського флоту, які були учасниками повстанняна на крейсері «Очаків». У південній частині острова встановили 1968 року пам’ятник стрaченим — 15-метровий залізобетонний обеліск.

А ще деякі вчені вважають, що саме острів Березань Олександр Пушкін зобразив у «Казці про царя Салтана» і назвав його островом Буяном.

6

Острів Березань

Острів Інь-Янь

Острів Інь-Янь — це два невеличких острівця на річці Дністер, що входить в Національний природний парк «Дністровський каньйон». Ці острови утворились серед мальовничих меандрів у 1969 році внаслідок повені. За формою острови дуже схожі на китайський символ інь і янь.

7

Острів Інь-Янь

Тендрівська коса

Острів Тендра або Тендрівська коса — довгий вузький острів-коса у північній частині Чорного моря, біля берегів Херсонської області. Від материка острів відокремлений Тендрівською затокою. Велика частина Тендри входить до складу Чорноморського Біосферного Заповідника.

На острові розташований один з найважливіших маяків Чорного моря — Тендрівський маяк.

8

Тендрівська коса

Бірючий острів

Бірючий острів — коса у північно-західній частині Азовського моря, що відмежовує від моря Утлюцький лиман. У 1927 році на острові організували державний заповідник, який тепер входить до складу Азово-Сиваського національного природного парку.

На острові є багато озер, невеликих заток і бухт. Тут мешкають акліматизовані шляхетні олені, лані, кулани, коні та муфлони.

9

Бірючий острів

Острів Кемпа

Острів Кемпа — острів у центрі Вінниці, відомий ще з середини XVI століття. Острів Кемпа був створений як острівне бастіонно-ескарпове укріплення — система фортифікаційних споруд, що мала вигляд багатокутника з напівкруглими виступами, на яких можна встановлювати гармати. Кемпа мав швидше символічне, а не реальне оборонне значення. Пізніше на цьому острові діяли державна скарбниця, в’язниця і резиденція старости.

Острів Кемпа

Острів закоханих в Тернополі

Острів закоханих в Тернополі

Це дуже романтичне місце знаходиться в Тернополі, в центрі великого Тернопільського ставка. Острів був створений під час відновлювальних робіт після Другої Світової війни.

Добираються до нього по спеціальному мосту або човном. Зимою, коли став замерзає, дехто доходить пішки. В Тернополі існують свої любовні повір’я щодо романтичного Острова. Так, якщо пара закоханих буде дивитися в дзеркальні води ставка, то зможуть розгледіти своє майбутнє. Острів законах у Тернополі часто відносять до десятки найромантичніших місць України.

Тернопільський ставок також дуже мальовничим місцем. В ньому є багато водоростей, серед яких переважає жовта водяна лілія, що цвіте в другій половині червня. А в західній частині ставка , поблизу Пронятина та с. Біла – різноманіття верби та очерету.

Труханів острів – місто Київ

Труханів острів – місто Київ

Острів омиває річка Дніпро. Він знаходиться навпроти історичної частини міста Київ. З правим берегом його з’єднує Парковий пішохідний міст.

Труханів острів – одне з улюблених місць відпочинку жителів столиці. Він зручний тим що знаходиться неподалік від центральної частини міста. Тут є чимало чистих пляжів та велика лісиста територія. Також на узбережжі працюють кафе, ресторани та дискотеки. На острові є розважальні та спортивні комплекси.

Вважається що назва Труханів острів походить від імені половецького хана Тугорхана. На його території, наприкінці 11 століття розміщувалась резиденція дочки хана.

В 1920-х роках на острові було закладено селище. Однак під час Другої світової війни його спалили. Тут є пам’ятник знищеному поселенню.

Монастирський острів – місто Дніпро

Монастирський острів – місто Дніпро

Острів розташований на річці Дніпро, в межах однойменного міста. До нього із парку Т.Г. Шевченка веде пішохідний міст. Парк надзвичайно мальовничий, в ньому є кілька цікавих скульптур.

Монастирський острів має, як круті, так і пологі береги. На скелястих схилах створено штучний водоспад. Більш пологий берег слугує місцевим жителям пляжем. Тут знаходяться затишні кафе та ресторани. А також можна орендувати човни та катамарани. На острові для дітей працює зоопарк та акваріум. Це одне із найкращих та наймальовничіших місць відпочинку в Дніпрі.

На острові є Храм Св. Миколая, закладений в 1999 році.

Острів має чималі розміри – більше 70 га. Однак до затоплення місцевості Дніпро ГЕС він був ще більший.

Вважається, що назву острів отримав через розташування тут древнього візантійського храму, який не дійшов до наших днів. До того-ж він має багате історичне минуле, яке сягає часів Готів та Гунів. Це підтверджують археологічні знахідки зроблені на тут.

Острів на озері Світязь

Острів на озері Світязь

Острів розташований на озері Світязь в Національному природному заповіднику Шацький.  Найближчий населений пункт – село Світязь, Шацького району, Волинської області.

Навколишня місцевість дуже мальовнича. Сам острів, це місце гніздування різних птахів. Дістатись до нього можна на човнові, чи байдарці. Шлях займе приблизно пів-години. Тут можна знайти залишки будинку відпочинку партійних чиновників.

Світязь

Вода в озері прозора та чиста, а з острова відкриваються чудові панорами. Водойма має широкі піщані пляжі.

В навколишніх селах є ряд пансіонатів та будинків відпочинку. Тут можна чудово провести уікенд, або навіть відпустку.

Острів Первомайський

Острів Первомайський

Штучний острів на Чорному морі при вході у Дніпровсько-Бузький лиман. Насипаний між Кінбурнською косою і Очаківським мисом. Був створений штучно та використовувався як блок-форт при вході в Дніпровський лиман.

Проект по створенню острова був затверджений 17 серпня 1874 року. Перша його назва Батарейний. Кам’яні брили для створення острову завозились із зруйнованої Кінбурнської фортеці.

Будівництво повністю закінчилось в грудні 1880-го року. Будівлі та укріплення зазнали серйозних пошкоджень під час Громадянської війни 1917-1921 років на теренах колишньої Російської імперії.

У грудні 2005 року в інтернеті з’явилося оголошення від імені держпідприємства “Укроборонсервіс” про те, що виставлено на продаж острів Первомайський за стартовою ціною 10 млн грн (тоді 2 млн дол.). У Міністерстві оборони України підтвердили факт продажу нерухомого майна військової частини А1594 ВМС України, котра раніше розміщалася на острові.

Share.