Вівторок, 14 Січня

«При yрaжeннi 50% лeгeнь мoжнa нe мaти жoдних oзнaк дихaльнoї нeдoстaтнoстi», – лiкaр прo Covid-19

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Найбільше у світі хворих серед тих, кому 25-50 років, хоч їхнє захворювання часто має легкий перебіг, але будь-який стан може призвести до смерті. Про це розповів лікар-педіатр вищої категорії, кандидат медичних наук Андрій Паньков, пише LB.ua.

За його словами, перебіг хвороби залежить від вірусного навантаження – кількості вірусу, що потрапив до організму.

Вірус потрапляє саме у легені, а не затримується у верхніх дихальних шляхах, тож вражає пневмоцити і, що важливіше, імунні клітини й ендотелій (клітини внутрішньої стінки) судин багатьох органів. Це викликає васкуліт (запалення внутрішньої стінки судин) і гіперкоагуляцію (кров швидше і частіше згортається), запускаючи механізми коагуляційного гемостазу, тобто зсідання крові й утворення тромбів, пояснив Андрій Паньков.

Сатурація може падати непомітно, каже лікар, так розвивається «щаслива гіпоксія», коли людина не відчуває брак кисню, а потім їй різко стає погано. При нормі сатурації 94 людина може не відчувати падіння до показника 60. Навіть «легка» форма може закінчитися летально.

Показником для госпіталізації є саме низька сатурація, а не відсоток змін у легенях.

«Ще навесні було відомо, що навіть при легкому перебігу ковіду є «матове скло» – тромб із клітин крові і білків, що виключає альвеолу з процесу вентиляції і не є ознакою пневмонії, тож антибіотиками такого не лікують», – наголошує лікар.

У 90% випадків у перший тиждень захворювання навіть при температурі 39-40℃ немає ознак бактеріального ураження. Тільки 3,5% пацієнтів мають доведену бактеріальну ко-інфекцію при ковіді: серед госпіталізованих – 10-15%, у реанімації – 30%, у підключених до ШВЛ – 50%.

Найбільше вірусу відтворюється за день-два до появи симптомів та близько тижня після – і тоді ж людина має найбільше шансів передати його іншим.

«Якби ми мали ефективні антивірусні препарати, їх було б доречно використовувати в цей проміжок часу, але наразі їх немає. Препарати, які використовують в Україні, неефективні і не мають доказової бази», – вважає медик.

За його словами, гіперзапалення починається після першого тижня хвороби – госпіталізація найчастіше необхідна саме в цей час. На 9-10 день з’являється задишка, гострий респіраторний дистрес-синдром, але це не бактеріальні процеси, а гіперреакція імунної системи.

На другий тиждень хвороби наростають імунологічні зміни, у крові зростають показники всіх реактивних маркерів запалення.

«Це той момент, коли треба використовувати серйозне лікування, але не антибіотиками. Ковід – це гормонозалежне захворювання, за якого може допомогти своєчасне лікування стероїдами», – вважає медик.

Медик каже, що є три основні лінії перебігу ковіду – гіперзапалення (цитокіновий шторм), гіперкоагуляція (мікротромбози в усіх органах – особливо в легенях, але є і в серці, і в нирках), і гіпоксія, яка є одним з потужних руйнівних факторів. Це – причини всіх тяжких проявів і, по суті, смерті.

«Відсоток ураження легень, який показує КТ, зовсім не відображає реальної картини – людина при ураженні 50% легень може не мати жодних ознак дихальної недостатності, а з ураженими 20% сатурація може впасти до 80. Тож ситуацію треба оцінювати комплексно. Так само не варто всім робити КТ. Її використовували в Китаї для діагностики, адже перші тести були дуже неточними», – вважає медик.