Якість навчання в університеті залежить не тільки від викладачів, а й від організації просторів університету та доступу до матеріалів навчання. Найочевиднішою комбінацією таких умов виступають університетські бібліотеки, які можуть стати головним мотиваційним фактором для студентів. Українські ВНЗ поволі приймають і для себе цю ідею, у зв’язку з чим у вересні 2017 року було відкрито першу в Україні сучасну бібліотеку при університеті УКУ. Схожа ідея бібліотеки вже була реалізована у 2013 році Вільнюським університетом, тож ми вирішили повіряти ці два освітні простори, збудовані на пострадянському просторі.
Про це йдеться на Happymisto.
Спершу зауважимо деякі критичні відмінності, такі як графік роботи бібліотек на вартість читального квитка для не пільгових категорій населення:
Інші порівняльні таблиці будут наведені наприкінці статті.
Центр Митрополита Андрея Шептицького
(Львів, Український Католицький Університет)
Історичний екскурс. Історію становлення і розвитку бібліотеки УКУ пов’язують із заснуванням Андрієм Шептицьким Греко-католицької богословської академії у 1928-1929 роках. Спочатку до бібліотеки академії увійшло близько 1 тис.книг, переданих до неї її засновником. До радянської окупації бібліотека збільшила кількість книг до 6 тис.та мала зв’язки з іноземними видавництвами. Унаслідок німецького бомбардування 15 вересня 1939 року було зруйновано бібліотеку разом із Церквою Святого Духа. А в 90-х, після відкриття Університету, бібліотеку відновили, почавши збирати та упорядковувати книги. У 1999-2000 роках бібліотечний фонд нараховував вже 35 тис. одиниць.
Фонди. Сьогодні бібліотечні фонди знаходяться у двох корпусах Університету: у Центрі Митрополита Андерея Шептицького, де розміщені основні читальні зали та книгосховища, а також у корпусі Філософсько-богословського факультету, де функціонують два читальні зали. Бібліотечні фонди нараховують понад 146 000 назв книг та 2 600 назв періодичних видань, знаходяться у двох корпусах Університету.
У Центрі Митрополита Андрея Шептицького бібліотечні фонди розміщені на чотирьох поверхах:
• I поверх: виставкові стелажі з поточними періодичними виданнями та з новими надходженнями книг, спеціалізовані виставки;
• II поверх: G-Z (соціальні науки, мистецтво, філологія, література, прикладні науки, бібліографія), періодика за 3 останні роки, книги Бізнес-школи;
• III поверх: BL-F (богослов’я, історія), спеціальний фонд стародруків та рідкісної книги, спеціальна колекція періодичних видань ХІХ-ХХ ст.
• IV поверх: A-BJ (довідкові видання, філософія, психологія, етика).
У цокольному приміщенні Центру також розташоване дослідницьке книгосховище з відкритим доступом до книг.
Фонди, якими пишаються. Бібліотека володіє колекцією самвидавної преси кінця 80-х рр. ХХ ст. («Віко», «Закарпатська Гурка», «Тарасова Україна», «Думка» та інші) рідкісними літургійними стародруками, архівними, аудіо- та відео- матеріалами.
Графік: 9.00-22.00; Сб. 10.00-17.00; Нд. 12.00-17.00; щосереди зачинено з 13.20-14.50
Членство. Є учасником Європейської асоціації католицьких бібліотек та офіційним членом Української бібліотечної асоціації (УБА).
Електроні бази даних: JSTOR та HeinOnline.
Транспортна доступність:
До бібліотеки ходить три прямі маршрути громадського транспорту, проїзд на яких займе 34-46 хв.
Відео-відгук про бібліотеку: Andrés Olivia a journalist from Spain.
Новий корпус бібліотеки Вільнюського університету – SCIC
(Вільнюський Університет, Литва)
Історичний екскурс та структура. Бібліотека Вільнюського університету має два корпуси: центральний та SCIC. Бібліотека гуманітарних наук, була відкрита ще у 1570 році, за 9 років до відкриття Вільнюського університету. Подібна історія спіткала в новий корпус бібліотеки: вона була відкрита 6 лютого 2013 року, за 3 роки до офіційного відкриття корпусу природничих наук Вільнюського університету. В центральному корпусі університету розміщені навчальні матеріали гуманітарних дисциплін, в корпусі на Саультекіо (SCIC) — природничі, технологічні та соціальні дисципліни. Керівництво університету послуговується формулою «1+1=1», наполягаючи, що бібліотеки хоча і різні, та являють собою єдине ціле.
Технічний проект нової бібліотеки був створений за 2004-2006 роки. А у 2010 році почалось будівництво бібліотеки. Будівництво бібліотеки зайняло 1414 днів, або 33963 годин. Понад 548 людей були задіяні в будівництві і біля тонни мізків, що постійно думають як вдосконалити центр (More than 548 people contributed to the establishment of this Centre and that makes about 1 ton of brain constantly thinking on how to make this Centre the best place to work in). Під час будівництва фотографи постійно робили знімки процесу, в результаті чого отримали 4562 фотографі. Та усього лиш 29 з них були представлені відвідувачам бібліотеки на виставці, присвячений бібліотеці, після її відкриття.
Принципи та місія. Бібліотека має 5 основоположних принципів: відкритість, партнерство, відповідальність, традиції, динаміка –
Openness, partnership, responsibility, tradition and dynamism – these are the values guiding our every-day activities, helping us to define new trends of the Library development
Місія бібліотеки звучить так:
Mission: In line with the mission of Vilnius University, to create an inviting environment that supports information search, studies, research, and cultural learning
Планування побудови. Перед заснуванням SCIC, було проведено дослідження що вивчило основні потреби користувачів бібліотеки. Но його основі було спроектовано та створено простір, який надає різноманітні послуги, та де кожен може знайти інформацію та фізичне середовище, що відповідає його потребам — високоякісні інформаційні ресурси різних типів і форм, безшумні зони та кімнати для індивідуальної роботи, читальні зали та конференц-зали, зони відпочинку, де користувачі можуть замовити чашечку кави та провести дружню бесіду.
Фонди. Загалом, два корпуси бібліотеки Вільнюського університету нараховують 5.2 млн. Найменувань.
Фонди, якими пишаються. В бібліотеці зберігається 325 тисяч манускриптів і документів від 13 століття до наших днів. Бібліотека також славиться своєю колекцією рідкісних рукописів і зображень, що налічують 167 тисяч стародавніх і рідкісних екземплярів 15-20 століть. Колекція з 94 тисяч оригіналів графічних зображень – є найстарішою колекцією гравюр у Литві. Серед них 10 тис.графіка 17-20 ст.
Графік: 24/7
Співпраця, членство. З 1965 року бібліотека є депозитарієм Організації Об’єднаних Націй. Публікації в бібліотеку надходять з Генеральної Асамблеї ООН та інших підрозділів наступних організацій: ЮНЕСКО, ВООЗ, МАГАТЕ, ФАО, МОП, ЮНІДО, МВФ та Міжнародного суду.
Електроні бази даних. З 2016 року користувачі бібліотеки можуть шукати інформацію в 73 електронних базах даних (наприклад, Web Science, Science Direct (SciVerse), Springer LINK, Інтернет-бібліотека Wiley, JSTOR, Колекція eJournals Collection Emerald Management, EBSCO Publishing, IEEE Xplore Digital Library, Passport, Американський інститут фізики (AIP), Американське фізичне товариство (APS), журнал, Sage Journals, Річні огляди тощо).
Статистика відвідування. У 2016 році бібліотека налічувала понад 45 тис. користувачів. Вони відвідали бібліотеку понад 1 200 тисяч разів. Друковані матеріали були взяті понад 452 тис. Разів, а інформаційні ресурси з підписаних баз даних були завантажені 996 тис. Разів. Загалом інформаційні ресурси були використані 1 448 тисяч разів.
Разом в двох бібліотеках 23 читальні зали: 14 в центральній бібліотеці, 9 – в SCIC.
В читальних залах обладнано 1722 робочих місця, з яких 323 мають комп’ютери. В SCIC також обладнано 5 місць для групової роботи, в центральній бібліотеці таких залів три. У 2016 році ці 8 просторів використовувались протягом 19 тис.годин. 8 ІТ лабораторій в SCIC використовувались протягом майже 9 тис.годин в 2016 році. В SCIC також є 34 індивідуальні кімнати для роботи.
У 2016 році персонал бібліотеки організував 658 екскурсій на 4 мовах, які відвідало 9435 людей з 53 країн. Також, персонал бібліотеки в минулому році підготував 60 публікацій: книг, наукових статей, доповідей конференцій, перекладів, інтерв’ю.
Транспортна доступність:
До бібліотеки ходить три прямі маршрути громадського транспорту, проїзд на яких займе 31-45 хв.
Відео-відгук про бібліотеку: Georgy, PhD student at United Kingdom.
Віртуальний тур бібліотекою: http://www.turas.mb.vu.lt/#!startscene=access_to_scic_4
На основі отриманої інформації та відгуків відвідувачів бібліотеки ми склали порівняльну таблицю аналізу комфортності індивідуальних робочих місць:
Також ми знайшли важливими у сприйнятті середовища університетських бібліотек наступні характеристики, які розміщені у наступних таблицях:
Висновки за Вами!
Автор Владимирова Вероніка / happymisto.od.ua