Неділя, 24 Листопада

З історії появи автомобіля у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Перший автомобіль у Львові з’явився влітку 1897 року через чотири місяці після появи у нашому місті мотоцикла. Це був справжнісінький «Benz Viktoria», який згодом одержав приставку “Мерседес”. Належало перше авто власникові нафтових свердловин 37-літньому Казімєжу Одживольському.

«Кур’єр Львівський» повідомив про тест-драйв першого у Львові авто досить саркастично: «Трясеться, як баба в лихоманці, сопе, як слон-астматик, бекає, як недорізаний баран. Може, колись і буде хліб із цього борошна, але наразі це просто забавна цяцька».

Перший наїзд на пішохода стався у Львові у вересні 1899 року на вул. Гетьманській (парна сторона пр. Свободи). Декількома роками пізніше газети повідомляли, що за наїзд на селянина Ілька Хом’яка, якого автомобіль трохи потягнув за собою по дорозі, його власник заплатив потерпілому 400 корон, що дорівнювало ціні двох корів.

Від 1903 року в місті запровадили дорожні знаки.

Перші автомобільні права на території Польщі видало намісництво у Львові 1905 року інженеру Тадеушу Гайне, який власним коштом відремонтував покинутий автомобіль «Benz» з фабричним номером 3.

7 січня 1906 року у Львові вперше запровадили правила дорожнього руху, водійські права, реєстраційні номери і документи на автотранспорт. Визначали віковий ценз водія – права можна було отримати після досягнення 18 років і після відповідного іспиту.

«Кур’єр Львівський»: «Автомобіль, попри рекламу, на яку посилається Європа, є смердючим, обурливим, хитрим монстром. Задушливий дим,який клубами видобувається із цих потвор і одночасно підступно тихий спосіб руху, у не одного викликають обурення».

Максимальна швидкість тогочасного «Мерседеса» сягала 20 км/год на добрій дорозі і 17 км/год на поганій. Однієї заправки 20-літрового баку вистачало на 100-120 км. Для цієї дистанції було необхідно 160 літрів води для охолодження двигуна. Авто було 2,5 м завдовжки і 1,5 м завширшки, а важило 650 кг.

Джерело. Ілько Лемко “Цікавинки з історії Львова”.
Фото. вул. Січових Стрільців, 1918 рік. lvivcenter.org