Мало хто пам’ятає, що свого часу в Брюховичах був один з найпотужніших трамплінів у Польщі (Skocznia jedna z największych w Polsce). Трамплін був збудований на схилах З’явленської гори, на місці колишнього Австрійського форту №ХІ, над підковоподібною стрілецькою галереєю.
З ініціативою побудови трампліну у 1934 році виступила Секція Лижвярів Польського Татранського Товариства у Львові, проект розробив Анджей Тейсейре. Це був тоді один з більших спортивних об’єктів на території Польщі, на якому можна було виконувати стрибки на відстань до 55 метрів та який відповідав також вимогам FIS.
Перші змагання на трампліні відбулися 10 лютого 1935 року. Були то змагання в класі майстерності львівської області, в них брав участь і найбільша знаменитість Польщі Станіслав Марусаж (Stanisław Marusarz), який і встановив рекорд трампліну.
Того ж 1935 року, під час змагань в югославському Планіце, Марушаш став першим поляком рекордсменом світу в довжині стрибка – стрибнув на відстань 95 метрів, тоді ж під час поєдинку з норвезькими учасниками змагання, стрибнув аж на 97 м., знову стаючи рекордсменом світу, але хвилину пізніше Рейдар Андерсен приземлився за відміткою 99 метрів.
Завдяки старанням Татранського Лижвярського Товариства Львова, 15-16 січня 1938 року у Брюховичах відбувся міжнародний академічний чемпіонат Польщі, в якому перемогу у конкурсі стрибків святкував Мар’ян Война Орлевич. А в конкурсі стрибків, розіграному у рамках академічного чемпіонату 27 лютого, переміг Ян Kуля.
Для підготовки до Чемпіонату Світу з лижвярства 1938 року в Лахті, до Львова для тренувань приїжджає Станіслав Марушаш і влаштовується на роботу.
В цей час (30-х роках) у Львові на Академічній вул. №5 і площі Галицький №7 знаходилися спортивні магазини “Скотт і Павловський”, співвласниками яких були консул британський Джордж Скотт і його швагер Лешек Павловський. В одному з цих магазинів і працював Станіслав Maрушаш, а в вільний від роботи час тренувався до чемпіонату світу.
На Чемпіонаті світу з лижних видів спорту, що проходив з 24 по 28 лютого 1938 року в Лахті (Фінляндія), Марушаш здобуває срібну медаль і стає віце-чемпіоном світу. Марушаш набрав 226,1 балів, програвши чемпіону світу норвежцю Асберну Рууду всього 0,3 бали.
Автор: Микола ДАВИДОВИЧ для photo-lviv.in.ua