Середньовічний Львів – переплетіння націй, культур, стилів, серед яких єврейська громада посідала своє, особливе місце. Знаменитий львівський райця і бургомістр Йоганн Альнпек писав про середньовічний Львів: “Тут натовпи євреїв, це майже їх земля обітована…”. У найстаршій міській актовій книзі є записи датовані XIV ст., де йдеться про існування громади євреїв, що проживають у межах міських фортифікацій.
Синагоги були важливими урбаністичними елементами, з ними пов’язані імена визначних львівських рабинів, вчених, будівничих, малярів. До Другої світової війни у Львові було понад 200 синагог (понад 40 великих синагог і 160 малих, а загальна кількість всіх синагог, молитовних будинків і приватних мін’янів доходила до 350.
Тепер у Львові – тільки одна чинна синагога – “Цорі Ґілод” на вул. Братів Міхновських, 4. Від активного колишнього життя львівських юдеїв залишилися дві синагоги та ще кілька невеликих хасидських молитовних будинків.
Передміська синагога
Передміська синагога у Краківському передмісті була оборонною спорудою. 10 липня 1624 року Зиґмунт III надав дозвіл на її будівництво. У 1632 році збудували основну брилу з чоловічим молитовним залом.
Синагогу постійно добудовували та реконструювали, тому її вигляд змінювався.
Культову споруду підірвали нацисти восени 1941 року. Її руїни розібрали наприкінці 40-х років ХХ ст.
Адреса: вулиця Сянська, 16.
Велика міська синагога
Велику міську синагогу збудували у 1801 році у стилі класицизм на місці готичної 1555 року. Збереглися входи у синагогу – дві півциркульні арки, крізь які можна потрапити з вулиць Староєврейської та Бр. Рогатинців на площу Арсенальну, де й знаходилася культова споруда.
У 1320 році на місці, де тепер площа Арсенальна, звели найдавнішу міську синагогу – дерев’яну. Вона згоріла у 1527 році. У 1555 замість старої звели нову, готичну. Синагогу у класицистичному стилі будували 4 роки – від 1797 до 1801.
Велику міську синагогу знищили нацисти у 1943 році.
Адреса: площа Арсенальна.
Синагога “Золота Роза” (синагога Нахмановича, синагога “Турей Загав”)
Синагогу збудували у 1582–1595 роках у ренесансному стилі за проектом архітектора Павла Щасливого (Paweł Szczęśliwy). Кошти на її спорудження дали львівські міщани-юдеї Нахмановичі (ben Nachman).
Справжня назва синагоги – “Турей Загав” (“Золоті рядки”), а “Турей Ройзел” – “Золотою Розою” її називали через доньку Іцака Нахмановича. За легендою, саме Роза, погодившись стати дружиною короля, допомогла єврейській громаді отримати дозвіл на будівництво синагоги – і покінчила з собою.
У серпні 1941 року синагогу розграбували, а 1943 року її разом із Великою міською синагогою підірвали нацисти.
Адреса: вулиця Федорова, 27.
Синагога Хасидим Шуль
Хасидим Шуль — перша відома хасидська синагога Львова. Розташовувалася на розі теперішніх вулиць Лазневої та Сянської.
Дерев’яну синагогу звели у 1791 році для передміської юдейської громади. У другій половині XIX ст. замість неї з’явилася кам’яна будівля.
У листопаді 1918 року, коли Львів зайняли польські війська, у синагозі було вчинено погром. 1919 року її реконструйовано.
1941 року знищена нацистами.
Адреса: ріг вулиць Сянської та Лазневої.
Темпль
Львівська поступова (прогресивна) синагога – темпль (храм) – стала першою синагогою реформованого типу в Галичині.
Її зводили у 1843–1846 роках під керівництвом архітектора Йогана Зальцмана. Зразком послужила міська синагога Відня.
Відкрили цю культову споруду, зведену у класицистичному стилі, 18 вересня 1846 року. Її кілька разів реконструювали. А влітку 1941 (за іншими даними, 1942) німці знищили темпль.
Адреса: площа Старий Ринок.
Синагога “Борах” або “Зіхрон Йосеф”
Будівництво невеликої синагоги розпочалося у 1897 році єврейською громадою “Зіхрон Йосеф”. Проект виготовив архітектор Анджей Ґоломб (Andrzej Gołąb).
Зводили культову споруду у подвір’ї на вул. Заводській, 3. Громада обійшла постанову маґістрату 1890 року, згідно з якою для будівництва нових синагог у Львові мав бути дозвіл міської громади. Тому у “Зіхрон Йосеф” були проблеми із дозволом на використання збудованої синагоги.
Знищена нацистами. На зруйнованих стінах можна роздивитися традиційні гебрейські написи.
Адреса: вулиця Заводська, 3.
Староцвинтарна синагога (“Бейс-ойлом шул”)
Староцвинтарна синагога – одна із найдавніших синагог єврейської дільниці Краківського передмістя Львова.
Вона є на карті Львова 1766 року. Знаходилась біля Старого єврейського кладовища.
Коли кладовище у 1855 році закрили для поховань, синагога продовжувала діяти. У ній переважно молились мешканці Дому перестарілих, відвідувачі Старого кладовища і хворі з Єврейського шпиталю.
“Бейс-ойлом шул” була одним із центрів благодійної діяльності єврейської громади.
У 1942 році разом з ліквідацією Старого єврейського кладовища німецькими нацистами Староцвинтарна синагога була зруйнована.
Адреса: вулиця Раппопорта, 2.
**
Дещо більше про львівські синагоги можете прочитати тут та знайти саму літературу для пізнавання.