Неділя, 24 Листопада

Нетуристичний Львів: «солодка» печера в самісінькому Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Крім архітектури, Львів – це також природа і її унікальні пам’ятки. Однією з таких є Медова печера (або Медунка), яка розташована на східній околиці міста в місцевості Майорівка. Загальна довжина ходів цієї печери до 56 метрів. Чому печера саме Ме­дова? Усередині ледь відчутний аромат меду.

У середині ХІХ ст. мешканець Краківського передмістя, ботанік Йозеф Маєр облаштовується у надзвичайно мальовничій, оточеній лісами місцині східної околиці Львова (сучасні Винниківський лісопарк та Погулянка). Згодом від імені колоніста сторона отримує свою назву — Маєрівка, яка з часом трансформується власне у Майорівку.

На території Маєрівки працювала каменоломня. У ній в 1850 році й було видовбано цю печеру, яку назвали Медова або Медунка. Обидва найменування походять від жовтуватого, наче мед, кольору вапняку, в товщі котрого утворено зали. У брошурі „Przyroda Lwowa, jej osobliwości i zabytki”, виданій 1914 р. накладом Музею ім.Дідушицьких, Медову печеру вносять до списку найцінніших пам’яток природи в околицях Львова.

Трошки більше про утворення дізнаємося з книжки історика Івана Крип’якевича “Історичні проходи по Львову: “В цій стороні лежать популярні місця прогульок: Медова Печера і Чортівська Скала. До Mедової Печери веде Пасічна дорога, попри Маєрівку; серед узгір лежить котловина і в ній дві невеликі печери. В 1850-х рр. тут була каменоломня і тоді видовбано печери. Назва Медової Печери, або Медунки, походить від того, що у печерах є вапняк, який кольором своїм нагадує мед (кристалічний вапняк). В цій котловині є сліди невеликого цвинтарика: на цьому місці в 1914—1915 рр. російські воєнні сyди виконували засyди смeрті й тут хoронено рoзстріляних”. (стилістика цитати залишена без змін).

Галявина перед Медовою печерою у Львові. Печера позаду. Фото: photo-lviv.in.ua

На сьогодні Медова печера – це геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Загальна довжина її ходів — бл. 56 м, середня висота — 4,5 м, середня ширина — 8,5 м.

Складається печера з двох великих залів, з’єднаних вузьким проходом-хідником. Зали можна візуально поділити на 3 кімнати, а також 4-у (важкодоступну). Склепіння першої зали підпирає кам’яна колона, друга зала завершується вузьким лазом, яким можна проповзти кілька метрів (далі ходу немає).

Зсередини Медунка покрита чорною сажею від вогнищ і смолоскипів. Раніше була дуже засмічена, а пару років тому місто її розчистило. Лише в 2-й залі можна побачити природній колір печери. А ще, кажуть, що у ній водяться кажани, зокрема звичайні широковухи.

Фото: photo-lviv.in.ua

Це унікаль­на печера на території Львова, яка до­бре збереглася. До речі, це місце багате на підземні джерела. Неподалік можна буде набрати джерельної води. Ви побачите вказівник, який веде на джерело, як будете біля печери на галявині.