Місто Лева – музей під відкритим небом, де безліч подій трапилось вперше на теренах сучасної України, і не тільки. Водночас Львів є рекордсменом в Україні за кількістю і збереженістю найстаріших пам’яток.
Парк імені Івана Франка ( кол. Єзуїтський, Поєзуїтський сад, парк імені Т. Костюшка ) найстаріший парк України, відомий з кінця XVI століття.
До середини XVIII ст. тут господарював орден єзуїтів, доки не був розформований австрійською владою. Цісар Йосиф ІІ, перебуваючи у Львові, подарував цей зелений масив місту. Та без належного догляду парк так здичавів, що міська влада змушена була у 1799 р. продати його підприємцю І. Гехту.
За часів Йогана Гехта , який переоблаштував парк вже ” на французький спосіб “, бачимо регулярну, геометричну – ” французьку ” – структуру паркових алей. Намагаючись зробити парк прибутковим тут побудували ресторан, купальний басейн, каруселі, декілька фонтанів та з десяток альтанок …
Ротонда ( італ. rotonda, лат. rotundus — круглий ) — кругла в плані споруда, зазвичай увінчана куполом. По периметру ротонди нерідко розташовуються колони. Форму ротонди мають давньогрецькі толоси, деякі давньоримські храми ( наприклад Пантеон ) та мавзолеї, баптистерії, окремі християнські церкви ( переважно романського стилю, епохи Відродження та в стилі класицизму ), зали, а також з XVIII ст. — паркові павільйони ( або ж, власне, паркові альтанки ).
До наших днів, у парку Франка, збереглася лише одна – з античними колонами, у так званому доричному стилі. Цю граціозну альтану – ротонду, що знаходиться у самому серці парку, було споруджено у 1835 році.
Альтанка виконувала тоді, навіть краще ніж сьогодні, усі основні функції такого роду споруд : відпочинок, тінь, захист від дощу, чудовий краєвид, який нині перекриває монумент І. Франка, часто тут грав військовий оркестр, розважаючи містян … Ця альтанка була і залишається найбільш привабливою прикрасою давнього парку …
На жаль, нинішний стан ротонди, яка цього року відсвяткує 180 років, бажає залишитись кращим … Стеля тріскає і обсипається, колони зписані графіті, декоративна ліпнина на карнизах збита…Схоже, залишається сподіватись на небайдужих, оскільки існує загроза втратити чергову пам’ятку архітектури.
Джерело: photo-lviv.in.ua