Пасаж Міколяша був торговою галерею, розташованою між вулицями Коперніка та Крутою, (в наш час вул. Вороного).
Пасаж вважається першим у Львові сецесійним об’єктом, його будівництво розпочалося у 1896-1898 і тривало близько шести років. Роботи виконувалися архітектурно-будівельною фірмою Івана Левинського за проектом Івана Левинського та Альфреда Захаревича.
Пасаж Міколяша носить прізвище людини, яка була генератором ідеї його створення. Починався він з аптеки на Коперніка, 1, яка потім увійшла у склад акціонерного товариства, що було створено для проекту «Пасаж».
Він складався з проходу зі скляним накриттям, з дебаркадером, де були розміщені і ресторани, і кафе, і бутіки, і кінотеатр, і магазини. Між усім цим була крита прогулянково-відпочинкова зона, яка була утепленою. Взимку відвідувачі Пасажу могли зняти пальто і вільно прогулюватися територією.
Бачимо групу відвідувачів, в глибині видно центральний вхід, біля якого розташований фонтан з мармуровою фігурою оголеної німфи роботи скульптора А. Попеля.
Стінні розписи, електричне освітлення, центральне опалення – все це створювало відчуття комфорту, отже приваблювало відвідувачів та клієнтів. Торгова галерея була насичена магазинами, салонами, різноманітними закладами.
Тут містився фотографічний заклад “Аделя”, у 1901-1907 рр. – кінотеатр “Уранія”, який започаткував Людвік Кухар (кінотеатр діяв до 1939 р. під різними назвами: 1907-1911 рр. – “Сінефон”, 1911-1915 рр. – “Кухар”, 1915-1935 рр. – “Пасаж”, 1935-1939 рр. – “Тон”).
З боку вул. Крутої (Вороного) у 1912-1924 рр. містився кінотеатр “Люкс” ( в 1926-1939 рр. він мав назву “Втіха”).
Більшість людей у Львові вважає, що Пасаж Міколяша було зруйновано у 1941 році, хоча насправді це сталося у 1939 році, коли німці почали бомбардувати Польщу і, в тому числі, і Львів. За радянських часів відбудувати пасаж просто “забули”. І до наших днів збереглися тільки залишки колись славетного пасажу.
Тільки в останні роки цей давній об’єкт викликав зацікавлення підприємців, існує проект його відбудови із створенням великого обсягу торгової площі в центрі міста.
Сьогодення:
Сьогодення:
За матеріалами Фотографії старого Львова, lvivcenter.org