Субота, 23 Листопада

Leopolis Grand Prix 1930-1933 рр : історія та фото

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

LEOPOLIS GRAND PRIX, або ВЕЛИКІ ПРИЗИ ЛЬВОВА — кільцеві автомобільні перегони, що мали статус Гран Прі, які проводилися на вуличній трасі Львова. Етап був частиною міжнародної серії Гран Прі, попередника Формули-1. Траса була задумана 1927 — на два роки раніше, ніж у Монако, але перші змагання пройшли на рік пізніше — 1930 р.

8 вересня 1930 року стартували перші кільцеві перегони вулицями міста Львова, які через характерну форму траси (трикутник зі зрізаними кутами) отримали назву «Львівський трикутник». Траса пролягала вулицями Вітовського, площею І. Франка, Стрийською, Героїв Майдану. Ця траса без змін збереглася досьогодні.

Характерною її особливістю, у порівнянні з тогочасними європейськими (напр. Монте-Карло у Гран Прі Монако), була наявність на значній частині траси трамвайної колії. Це понад 800 метрів (Вітовського і пл. Франка), що, разом з покриттям проїжджої частини базальтовою бруківкою і значними перепадами висот (8% по Героїв Майдану) відносило її до найскладніших, за визнанням найвизначніших тогочасних гонщиків, у Європі. Перегони організовано на зразок кільцевих перегонів міськими вулицями Гран Прі Монако (Монте-Карло), які стартували вперше 1929 року, лише роком раніше. Львівські перегони, за відгуками як глядачів, так і учасників, були найкращими автомобільними перегонами в історії України та Польщі.

Уже в червні 1931 року кільцеві перегони у Львові набули міжнародного статусу. А з 1932 року отримали назву і статус Гран Прі Львова. Тому насьогодні в історію увійшов саме Гран Прі Львова, а не країни, що саме по собі є унікальним явищем, наданий місту А.І.A.C.R. (Міжнародна асоціація автомобільних клубів – попередник FIA).

Великі Призи Львова відтоді стали одними з найкращих гоночних трас тогочасної Європи.

У Гран Прі Львова стартували зірки тогочасного автомобільного спорту з понад десяти країн Європи (Німеччина: Ганс Штук (нім. Hans Stuck) i Рудольф Карачіолла (нім. Rudolf Caracciola), Франції: П’єр Вейрон (фр. Pierre Veyron) й Анет Роз-Ітьє (фр. Annette Rose-Itier), Італії: Ренато Балестреро (італ. Renato Balestrero) та Вікторія Орсіні (італ. Vittoria Orsini), Австрії: Максиміліан Хардег (нім. Maximilian Hardegg) i Ганс Чайкоф (нім. Hans Tschaikoff), Чехії: Бруно Сойка (чеськ. Bruno Sojka) та Ян Кубічек (чеськ. Jan Kubiček). Зважаючи на кризову ситуацію в економіці та світовій політиці, перегони 1934 року було скасовано. Усі спроби відновити їх у наступних роках не дали результату, бо Європа наближалася до війни…

Після ІІ Світової Війни будь-яку інформацію про Гран Прі Львова відправлено у забуття як спадок «старої доброї Європи», що не має жодного стосунку до історії СРСР.

10-12 червня 2011 у Львові відбулися перші змагання в рамках фестивалю «Леополіс Гран Прі». Ця подія була приурочена до 80-річчя Перших Міжнародних автомобільних перегонів «Гран-прі Львова», які стартували вулицями Львова 8 вересня 1930 року.

У перший рік проведення “Леополіс гран прі” у ньому взяли участь 74 екіпажі, з яких 34 були з-за кордону. Найстарішим при цьому було авто 1927 року.

В рамках Фестивалю відбувся квест для учасників перегонів, костюмований конкурс автомобільної ретро-елеганції та моди і представлення екіпажів в одязі Lviv Fashion Week. Львівські художники організували пленер на тему “Великі перегони”.