Неділя, 24 Листопада

Конскрипційні номери часів австрійської імперії, що збереглись у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

За часів австрійської монархії (Галичина увійшла до складу австрійської імперії у 1772 році), будинкам присвоювалися конскрипційні номери, які до 1871 року слугували як адресні. Про це пише авторка блогу Тіні Забутої Галичини.

“Будинкові номери, також відомі як конскрипційні номери, походять з часів австрійського імперського режиму, для якого було важливо знати імена всіх, придатних до служби у війську чоловіків, у разі, якщо виникне така потреба. Металева пластина з номером прикріплялася до кожного будинку.

Ці номери також вносилися в метричні книги, що дозволяло військовим чиновникам перевіряти записи у єпископа і вираховувати вік кожного жителя певного будинку”, пише автор книги „Українська генеалогія“ (Ukrainian Genealogy) Джон Пігач (John D. Pihach).

План міста з дільницями 1802 р.

План міста з дільницями 1871 р.

Варто відзначити, що межі дільниць зазнавали незначних змін, в основному разом із розростанням міста. Конскрипційні номери конкретних будинків теж мінялися, але не одночасно. Наприклад, нові номери давали, коли перерозподіляли стару ділянку або коли старий будинок зносили і будували новий.

Вуличні знаки в т.ч. 2 конскрипційні номери у дворику ресторану “Купол”

Будинки, які добудовувалися пізніше отримували згодом наступні вільні номери. Таким чином, конскрипційна система мала, як правило, хронологічний порядок. Чим нижче число конскрипційного номеру, тим старший будинок у районі.

Конскрипційний номер

У 1871 році була введена система послідовної нумерації і офіційного найменування вулиць, однак конскрипційні номери продовжували вживатися будівельниками до початку 20-го століття.

Деякі з цих конскрипційних номерів можна і сьогодні відшукати на будинках Львова. Таблички з номерами мали різний вигляд. На одних був вказаний лише номер, інші містили додаткові позначення, такі як: „No.” або „No. Konskr.” – польське скорочення від „конскрипційний номер.”

Переважна більшість номерів знаходиться ззовні будівель. Однак, є й такі, що знаходиться в інтер’єрі. Саме таких внутрішніх номерів можна зустріти багато у Відні, наприклад.

Ці два номери нижче знаходяться на будинках в середмісті, і, відповідно, не містять позначення дільниці.


Внутрішний конскрипційний номер 1031, з I-ої дільниці (Галицька)

Автор: Арета Ковальська / Джерело: forgottengalicia.com