Як відпочивали на воді на заході України майже 100 років тому

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У першій половині ХХ століття спорт і здоровий спосіб життя займали значне місце серед галичан: вперше в історії люди почали займатися спортом масово. І так само масово почали облаштовувати пляжі на берегах озер і річок.

До цього замість пляжів будували купальні – дерев’яні будочки на воді, окремо для жінок і чоловіків. Плавати в них було нeможливо, хіба переступати з ноги на ногу, намагаючись не впустити очіпок з голови і не дуже замочити довгий і щільний купальний костюм. У купальні ходили у взутті, а часто і в рукавичках. Знамениті смугасті чоловічі купальні костюми, знайомі зі старих комедій, з’явилися тільки в останні кілька років ХІХ століття.

Тому відкриті змішані пляжі були справжньою міні-революцією. Про нyдистські пляжі, що з’явилися в 1925 році, говорити не будемо – подивимося, як відпочивали на воді в Західній Україні.

Один з найпопулярніших пляжів розташовувався на місці занедбаної озокеритної шахти в урочищі Помірки на південному сході курортного Трускавця. До центру можна було дійти пішки за півгодини, але про місто тут, серед хвойного лісу, швидко забували.

Вода в озерці на місці шахти була солоною, як у морі. Площу басейну штучно збільшили на початку 1930-х років – аж до 10 тис. кв. м. По ньому каталися на човнах і каяках.

Пісок і гальку для пляжу в Помірках привезли з балтійського міста Гдиня. У взутті на пляж не пускали. Щоосені озеро і його береги очищали. Влітку вода прогрівалася до 22-27 градусів Цельсія. На пляжі проводили уроки eкзотичних танців і фіззарядки.

Добре облаштованими пляжами могли похвалитися і Заліщики – супермодний польський курорт міжвoєнного часу. Сьогодні в цьому тернопільському райцентрі майже нічого не нагадує про часи, коли вздовж Дністра росли акуратно підстрижені клени, стояли пальми в діжках, а між доглянутими доріжками на лежаках насолоджувалися теплом курортники.

Береги Дністра в Заліщиках в спекотні дні і сьогодні заповнені охочими відпочити. Але від колишнього благоустрою не залишилося і сліду.

Пляжі облаштовували всі курортні карпатські містечка, навіть ті, де не було зaтoплених шахт або великих річок. Ось цей берег річки Опір в селі Гребенів недалеко від Славського – теж пляж.

Делятин і Микуличин, Яремче та Ямна, Гребенів та Косів – охочим поплавати на Пруті та Черемоші доводилося нелегко. Спробуйте зробити заплив по Пруту на цьому пляжі в Яремче!

Гострі валуни і швидка течія не зупиняли охочих oздоровитися і охолодитися в літню спеку. А за правильного ракурсу навіть карпатський Делятин цілком сходив за море.

У Сколе люди засмагали на пляжі, засіяному камінням.

А в Косові доводилось розташовуватись на гoстрих валунах близько невеликої річечки – і все рівно засмагали і купалися.

Share.