Яблучний Спас — це одне із трьох серпневих свят Спаса. Перший Спас українці відсвяткували 14 серпня, він називається Медовим. А Третій, Горіховий, буде 29 серпня.
Як святкувати, що нести до церкви та яких традицій дотримуватися.
Традиції другого — Яблучного Спаса
Попри те, що другий спас отримав назву Яблучного, чимало його традицій і обрядів стосуються обжинкових обрядів. У церкву несуть вінки з жита, на полях символічно прикрашають стрічками останні незібрані колоски.
Оскільки це давнє дохристиянське свято, то й традиції запозичено у наших предків-язичників. Колоски, перев’язані стрічками, це ніщо інше, як знайомих нам з легенд Дідух. Той самий, що його потім ставили на зимові свята в домі, ще до появи ялинки.
Також, з дохристиянських часів, було заведено цього дня поминати душі померлих рідних. Яблучний Спас, це третій період року, коли предки з того світу навідуються до родичів, щоби глядіти за господарством і урожаєм. традиційно, для них готували частування: свіжа випічка з цьогорічного борошна, мед нового врожаю.
З приходом християнства, з’явилася ще одна традиція, окроплювати зорану землю на полях святою водою.
Ще, носили до церкви освячувати символічні страви та елементи свята: яблука та груші, сливи та абрикоси, виноград. Освячували помідори, моркву та інші сезонні овочі. Мед, віночки з жита, воду.
Заборони на Спаса 19 серпня
Після Яблучного Спаса не можна залишати незбираним зерновий урожай, бо дощі його зіпсують. А як дощів не буде, то однаково врожай надовго не збережеться: відсиріє, зацвіте чи якось інакше попсується.
В цей день заборонено працювати, поратися по дому чи господарству, робити ремонти тощо. Дозволяється лише готувати їжу або ж доглядати за садом.
Незвичайна забобона: не можна цього дня відханяти від себе мух та й узагалі комах. Навпаки, якщо муха сяде на тебе двічі, то загадане бажання здійсниться. Проте, наприкінці літа, комахи вже рідко літають довкола.
Ще, на Спаса заборонено відмовляти у допомозі нужденним.
Народні прикмети 19 серпня, здебільшого, стосуються погоди:
- Який Яблучний Спас — таким і січень буде.
- Якщо не їсти яблук до Яблучного Спаса, 19 серпня, а потім у свято скуштувати яблуко з медом і загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться.
- Якщо в Спасівку на деревах жовтіє листя, це віщує ранню осінь.
- Якщо антонівка вродила — наступного року хліб уродить.
- Перш, ніж їсти яблука самому, слід ними когось пригостити.
- Садівникам на Другий Спас слід усіх пригощати яблуками. Тоді наступний рік буде врожайним.
- Якщо муха сяде на вас два рази в цей день, то будете жити в багатстві.
- До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.
Святкова трапеза на Яблучного Спаса
Ясна річ, що основний компонент усіх страв, це яблука. Проте, мед і борошно теж відіграють важливу роль. Також, у стравах використовують персики, абрикоси, сливи, виноград.
Трапеза на Спаса складається з усіляких пирогів та штруделів, компотів та киселів. Для всього основою стають фрукти з саду: з них у цей період роблять варення, закривають на зиму консервації та компоти. Особливою популярністю користуються печені яблука з медом та горіхами.
Та, що б ви не готували, головна традиція трапези — поділитися стравами з нужденними. Перш, ніж їсти щось із приготовлених частунків, треба віддати частину біднякам. Ще трішки від своєї трапези лишали на могилах родичів, які треба було провідати. Якщо поряд десь були чужі недоглянуті могили, то на них теж залишали невелике підношення. У цей день не має бути місця скупості.
автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua