Місто лева – таку горду назву Львів носить уже не одне століття. Царя звірів можна зустріти не тільки на гербі, але й на вулицях міста.
Дослідники стверджують, що по кількості лев’ячих зображень Львів навіть може претендувати на внесення до книги рекордів Гіннеса. І не дивно, адже в місті можна побачити близько 4,5 тисяч левів. Незважаючи на таку велику кількість, кожен лев має свою унікальну історію. Розгляньмо 10 з них.
1. Вартові Порохової вежі
Вхід у Порохову вежу, одну з найвідоміших львівських фортифікаційних споруд, прикрашають дві лев’ячі скульптури з білого мармуру, виготовлені в 19 ст. В інтернеті ви можете прочитати, що начебто ці леви були вивезені з Австрії радянськими військами. Це не так.
Леви були насправді привезені із Зимної Води з гробниці німецького колоніста Міллера, звідти їх забрали до Львова. Гробниця вже не існує також. Скульптури, ймовірно, походять з Шенбрунн поблизу Відня, де була відома скульптурна студія. Тепер вони спочивають спокійно під Пороховою вежею у Львові…
2. Леви «Віденської кав’ярні»
В будинку за №12, що на проспекті Свободи, з 1829 р. діє найстаріший заклад міста – «Віденська кав’ярня». З самого початку ця будівля була спроектована як кав’ярня. Головною окрасою будинку вважається фасад з декількома зображеннями левів.
3. Лев Лоренцовича
Це один із старожилів міста. Він мешкає у Львові уже понад 4 століття. Зараз його можна побачити у Італійському дворику (площа Ринок). Прізвисько лев отримав від міського радника Яна Лоренцовича, який врятував від викрадача самого бургомістра.
4. Венеціанський лев
Будинок №14, що на площі Ринок, збудований в 1589 р. на замовлення венеційського консула Антоніо Массарі. Саме він забажав, щоб вхід над порталом прикрашав крилатий лев – герб Венеції.
5. Сторожі ратуші
Вхід у ратушу леви прикрашали ще в 17 ст. Скульптури, які можна бачити зараз, були виготовлені в 1939-40 рр. за зразком Т. Баронча. Їх вирізьбив львівський скульптор Євген Дзиндра. В 1990 р. герби на щитах були перероблені Петром Дзиндра.
6. Лев-флюгер
Цього лева можна сміло назвати рекордсменом, адже він розташований найвище всіх (415 м над рівнем моря). Його зображення прикрашає флюгер, який розташований на Замковій горі.
7. Леви закоханих
Названі леви з’явились у Львові в 2008 р. Композиція, що являє собою двох левів, які тримають на ланцюгах дерев’яну дошку, була створена умільцями “Товариства Залізного Лева”. Найромантичніша лавка Львова розташована на площі Ринок.
8. Родина левів
У Львові є будинок, який, за підрахунками місцевого дослідника, прикрашає, 99 левів. Його можна знайти за адресою проспект Свободи 11. Завдяки цьому будинку згадана вулиця стала другою по кількості левів. Їх тут нараховують аж 211.
Якщо ви турист у Львові, то який би готель або хостел ви не обрали, поруч завжди знайдеться декілька левів. Ось один з хостелів в центрі міста: хостел львів.
9. Кам’яниця «Під левом»
Згадана кам’яниця зараз розташована на площі Катедральній 2. Вона була збудована у 18 ст. як житловий будинок. Головною окрасою будівлі є скульптура лева, яка розташована на 2-му ярусі фасаду. Вчені припускають, що вона була виконана скульптором Павлом Евтельє в 1844 р. Свого часу тут знаходилось Львівське фотографічне товариство.
10. Шоколадні леви
Столиця Галичини здавна славилася солодощами. Крім того, у Львові регулярно відзначають Національне свято шоколаду. Та навіть якщо вам не вдасться відвідати цю урочистість, пам’ятайте, що ви завжди зможете придбати у одній з львівських майстерень шоколаду солодку фігурку лева.