Завдяки впливу українців доходи загального державного бюджету Польщі зросли на 2,0% у 2022 році, на 2,75% у 2023 році та на 2,94% у 2024 році. Показники описані у спільному звіті Агентства ООН у справах біженців та аудиторської компанії Deloitte, з огляду на власні розрахунки, передає skilky-skilky.info.
У грошовому еквіваленті таке зростання становить 25,0 млрд злотих у 2022 році, 39,1 млрд злотих у 2023 році та 47,0 млрд злотих у 2024 році.
Такий вплив пов’язаний з тим, що українці стають працівниками, підприємцями та споживачами. Їх доходи оподатковуються, а видатки стимулюють місцевий бізнес. Ефект посилюється припливом капіталу з-за кордону (наприклад, заощадження біженців в українських банках).
У довгостроковій перспективі біженці повинні збільшити щорічні доходи загального державного уряду приблизно на 2,7%.
“Зрештою, українські біженці створюють додатковий обсяг виробництва та попит. Це призводить до збільшення реального ВВП, що особливо корисно для державних фінансів. Хоча приплив біженців напочатку спричинив великі видатки, подальші надходження від діяльності біженців повною мірою компенсували витрати“, – зафіксовано у звіті.
Нагадаємо, протягом 2022-2024 років загальна сума соціальних виплат українцям в Польщі склала 7,56 млрд злотих. Також Польща спрямувала понад 9 млрд злотих на медичну допомогу, освіту та інші потреби українців в Польщі. Водночас за цей період українці сплатили в польський бюджет 51,3 млрд злотих податків та соціальних внесків, згідно з офіційними даними польської влади.
Також за даними проєкту “Ukraine Support Tracker” Інституту світової економіки Кільського університету, Польща за понад 3 роки надала військової, гуманітарної та фінансової допомоги на 5,134 мільярди євро, що складає близько 22 мільярдів злотих.
Вплив українських біженців на ВВП Польщі
Основний вплив українських біженців полягає в розширенні економіки та стимулювання її росту. Ключовим фактором став вихід біженців на ринок праці. Водночас біженці роблять внесок в економіку як підприємці та як споживачі.
У 2022 році економічний вплив українських біженців спричинив додатковий ріст реального ВВП на 1,5%. Зі зростанням кількості працевлаштованих біженців, їхній вплив зріс до 2,3% ВВП у 2023 році та до 2,7% ВВП у 2024 році. Це відповідає зростанню ВВП на 98,7 млрд злотих у 2024 році.
Оскільки біженці інтегрують та набувають більше специфічних для країни навичок, у довгостроковій перспективі вплив зросте до 3,2% ВВП до 2030 року.

Траєкторії зростання ВВП Польщі з українськими біженцями та без них. Факт і прогноз Deloitte, відкалібрований відповідно до прогнозу зростання ВВП Міністерства фінансів