Фермерам-початківцям треба бути готовими до того, що інвестиції в 1 га полуничної плантації складуть орієнтовно 800 тисяч гривень. Ці кошти можуть піти на викорчовування дерев на території майбутньої ферми, а також обробку ґрунту й закупівлю саджанців, пише Zaxid.net.
Про це розповіла співвласниця ферми «ФайнаBerry» Іванна Стецьків.
Повернувшись із фронту у березні 2015 року, її чоловік, ветеран АТО Микола Стецьків задумав створити власну справу. Заснувавши ферму на 10 сотках, він за три роки збільшив її розмір у дев’ять разів.
Пройшовши навчання для підприємців-початківців і центрі зайнятості, Микола успішно захистив бізнес-план і отримав від держави 28 тис. грн на власну справу.
«Є ідея. Треба подумати, що ми можемо робити. Поруч діти бавились і полуницю їли. Отак і почалася «ФайнаBerry», — розповідає Микола Стецьків.
На отримані від центру зайнятості кошти ветеран купив 2 тис. кущів ягід. Але тоді Микола нічого не знав ані про необхідність добрив, ані про кислотність ґрунтів, ані про сорти полуниці — усе робилося навмання. Тому й результат виявився незадовільним: із 2 тис. кущів прижилося лише 800.
Сьогодні на плантаціях фермерського господарства «ФайнаBerry», що розташоване у селі Новосілка Пустомитівського району, ростуть понад 20 тисяч саджанців полуниці. Власники підприємства протягом двох років експериментували та висаджували на одному гектарі земельної ділянки різні сорти ягід, які надходять до них з Італії. Серед таких — «Азія», «Сирія», «Альба», «Морано», «Антеа» та інші.
При висадці та вирощуванні рослин подружжя застосовує європейські технології.
«Ми отримали законні 10 соток землі – саме вийшло розпорядження президента Порошенка про першочергове право учасника АТО отримати земельний пай. Центр зайнятості виділив гроші, ми повернули борги, придбали саджанці, іструменти та взялися до роботи. Зі Львова до Новосілок (22 км в один бік) діставалися громадським транспортом. Посадили три грядочки. Тішилися, чекали. А полуниця не вродила. З того всього зібрали один кошик», — згадує фермер.
Микола Стецьків говорить, що хімічна обробка полуниці для господарства була під знаком табу, і це принесло результат. Низка клієнтів, що раніше страждали на алергію через полуницю, спробували продукт «ФайнаBerry» і не відчули симптомів нездужання.
Своїм досвідом родина Стецьків готова ділитися. У грудні разом із колегами Микола Стецьків проводить стартап-клуб для малого фермерства для учасників ООС та внутрішньо переміщених осіб.
У планах фермерської родини — поступово збільшити кількість землі для розвитку господарства, а також використання біотехнологій.
«Якось мене запитали, що я зробив би, якби мені дали мільйон доларів. Зараз я можу чітко відповісти: я купив би землю, адже тепер розумію, як на ній працювати. Для мене важливо, щоб полуниця не лише плодоносила, але й була корисною для людей. У мене самого п’ятеро дітей, тому я не можу накидати хімії. Надалі хочу експортувати ягоди в країни Євросоюзу. Однак для цього потрібно кооперуватися з іншими виробниками», — пояснює Микола Стецьків.
У 2018 році фермер запустив іще один бізнес — агротуризм. Відвідувачі дегустують, збирають та купують смакоту просто на фермі «ФайнаBerry».