Як на Львівщині працює британська нафтогазовидобувна компанія

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Британська нафтогазовидобувна компанія Cadogan Petroleum працює в Україні вже чотирнадцять років. Торік компанія підписала продовження договору оренди свердловин із «Укрнафтою» на новий термін – 20 років. Ідеться про «Блажів-3» та «Блажів-Монастирець-3» на Блажівському нафтовому родовищі у Львівській області.

Це одна з небагатьох іноземних компаній, яка на 100% є іноземним інвестором у нафтогазовій галузі в Україні. Історично склалося так, що нафтогазовидобування в Європі та перші в світі експортні постачання газу розпочалися із західного регіону України. Зараз загальні доведені запаси в цьому регіоні становлять понад 100 млрд м куб газу та понад 50 млн тонн нафти. Регіон, зокрема Львівщина, має великі перспективи для іноземних інвесторів та надрокористувачів.

Перспективи Львівщини

Нафтогазовидобуток у Західній Україні розпочався з міста Борислав у Львівській області. Нафта, яку на Галичині тоді називали «скельною олією» або ропою, просочувалася на поверхню землі та водойм, яку місцеві використовували для змащування коліс возів та для медичних потреб. Хоча згодом місто Борислав посіло третє місце у світі за видобутком нафти, на початку  розвитку надрокористування ніхто цілеспрямовано не шукав газові родовища. Їх відкривали випадково: при бурінні свердловин для води або солі. Нові свердловини бурили без попередньої розвідки, без підрахунку запасів стосовно збільшення споживання газу або для підтримки рівня його видобутку при падінні дебітів наявних свердловин.

Стрімкий розвиток нафтогазової індустрії західного регіону розпочався з відкриття Дашавського газового родовища та будівництва газопроводу «Дашава-Львів» у 1929 році.

Найбільший видобуток газу із західноукраїнських надр припав на 60-70 роки. У західному регіоні в цей період розробляли сім родовищ. Тоді український газ споживали багато регіонів Радянського Союзу, зокрема Москва, Білорусь та республіки Балтії. А Україна стала провідною газовидобувною країною Європи.

Динаміку видобутку нафти та газу в Україні в післявоєнний час, у найпродуктивніший період за кількістю родовищ та обсягів видобутку, можна порівняти з динамікою експлуатації будь-якого родовища. Спочатку – різке зростання видобутку завдяки глибокому бурінню та інтенсивному освоєнню родовищ. Друга стадія – досягнення максимального видобутку в період відносної стабілізації. Далі – різке скорочення видобутку, виснаження запасів на 60-80% і відсутність нових аналогічних родовищ, які могли б компенсувати падіння видобутку на основних старих родовищах. Завершальна стадія – подальше падіння видобутку нафти через виснаження запасів і відсутність нових родовищ.

Зараз основні перспективи Західної України пов’язані з розробкою розвіданих та в значній мірі виснажених родовищ. З приходом іноземних інвесторів нові технології та виробничі підходи, які успішно застосовують у розвинених країнах, стали доступні й в Україні. Їхнє використання відкриває нові можливості у пошуку, розвідці та видобутку.

Сьогодні Львівська та Івано-Франківська області залишаються регіонами, де видобувають значні обсяги нафти – близько 500 тис. т на рік, а також близько 1 млрд м3 газу – це найбільші показники у всьому західному регіоні.

Найбільшою газовидобувною компанією області є «Львівгазвидобування» – одне з виробничих підприємств державного «Укргазвидобування», яке розробляє 40 родовищ, що розташовані у п’ятьох західних областях та видобуває близько 70% усього газу у регіоні.

Серед іноземних компаній-інвесторів – британська нафтогазовидобувна компанія Cadogan Petroleum, ключовими напрямками діяльності якої є геологічне вивчення та видобуток нафти і газу, надання нафтосервісних послуг, а також імпорт та торгівля газом.

Діяльність Cadogan Petroleum зосереджена на свердловинах, що розташовані у Старосамбірському, Самбірському та Турківському районах Львівської області. Наприкінці 2019 року компанія отримала спецдозвіл на видобування на Блажівському родовищі, що у Львівській області, терміном на 20 років. Попередньо компанія завершила геологічне вивчення ділянки та повністю виконала ліцензійну програму робіт Монастирецької ліцензійної площі, в межах якої розташоване родовище. Також триває процес отримання Бітлянської ліцензійної ділянки на новий термін, де компанія попередньо без порушень виконала геологічне вивчення та ліцензійну програму робіт.



Роль іноземних інвестицій

Для промислової експлуатації ділянки надр та видобутку вуглеводнів треба проводити довготривалі та капіталоємні геологорозвідувальні роботи. Зазвичай це регіональні дослідження місцевості та прогнозування, оцінка розповсюдження та концентрації запасів, пошуковий етап, що включає сейсмічні дослідження та пошукове буріння і на сам кінець етап розвідки, за результатами якої ділянка вважається підготовленою до промислової розробки.

Експерти нафтогазовидобувної галузі зазначають, що Львівщина може не лише зупинити тенденції скорочення видобутку, але й збільшувати його. За оцінками геологів, як державних, так і приватних компаній Карпати – мають значні недорозвідані запаси нафти і газу.

«80% газу в західному регіоні видобувається на родовищах, відкритих у 1940-х та 1970-х рр. минулого століття. Сьогодні на 10 найбільших родовищах запаси газу відібрані більш ніж на 90%. Здорове співвідношення розвіданих ресурсів і тих, що розробляються, повинна бути 2:1. Де 2 – це розвідані запаси, які очікують видобутку. Натомість, уже понад 20 років геологорозвідка фактично не проводилась, бо Україну у ці роки посадили на російську «газову голку», – зазначає Орест Залокоцький, головний геолог «Львівгазвидобування».

Іноземні інвестори розуміють нафтогазоносний потенціал України та готові вкладати кошти у сейсмічну розвідку, пошукове буріння та видобуток за умови гарантій захисту інвестицій державою та верховенства права. Попри періоди турбулентності та політичної нестабільності, впродовж своєї діяльності в Україні британська Cadogan Petroleum провела масштабне геологічне вивчення своїх ліцензійних площ –  близько 165 км 2Д та 458 км2 3Д сейсмічних досліджень. Виконала обробку та інтерпретацію даних сейсморозвідки.

У грудні 2019 компанія тимчасово зупинила діяльність на Бітлянській ліцензійній ділянці у зв’язку із закінченням строку дії чинного спецдозволу. Протягом дії спеціального дозволу дочірнє підприємство Cadogan Petroleum  провело вивчення Бітлянської ліцензійної ділянки та повністю виконало вимоги ліцензійної програми робіт та отримала право на отримання цієї ділянки на 20 річний термін. Окрім цього компанія отримала всі проміжні погодження, що вимагаються чинним законодавством України, включно з Протоколом про підрахунок запасів, затвердженим Державною комісією України по запасах корисних копалин, висновком з оцінки впливу на довкілля та погодженням видачі спецдозволу від Львівської обласної ради та Мінекоенерго. Процес отримання спеціального дозволу триває.

Нафтогазовий сектор є одним з найбільших джерел наповнення державного бюджету. Показовим є звіт Ernst and Young з даними, що сектор видобутку вуглеводнів склав майже 4 % ВВП у 2017-2018 роках та приніс економіці країни 110 мільярдів гривень.

Зі світовою пандемією та різким обвалом цін на вуглеводні, галузь зіштовхнулася з багатьма викликами. Для підтримки галузі, світові країни-лідери допомагають компаніям з податковими пільгами та спрощеною процедурою видачі нових спецдозволів. Галузеві експерти зазначають, що якщо Україна прагне зберегти нафтогазову галузь, а відтак й енергетичну незалежність, слід підтримати операторів ринку. Інвестори не будуть зацікавленні інвестувати в буріння нових свердловин без державної підтримки та стимулювання, особливо у реаліях сьогодення. Ціни рано чи пізно стабілізуються, проте втримати вітчизняний видобуток треба саме зараз. У протилежному випадку, не всі зможуть пережити цю кризу, а тому надходження податків та рентних платежів в місцевий та державні бюджети від видобувних компаній істотно зменшиться, а без відкриття нових родовищ видобуток нафти і газу продовжить падіння.

«Галузеві експерти зазначають, що якщо Україна прагне зберегти нафтогазову галузь, а відтак й енергетичну незалежність, слід підтримати операторів ринку».

Міжнародний досвід в українських реаліях

Розвиток технологій істотно змінив нафтогазовидобувну галузь за останні декілька десятиріч. Сучасний рівень геологічного вивчення, обробки та інтерпретації даних, технології буріння та інтенсифікації, а також експлуатації розвіданих покладів, що застосовують у світі, дозволили значно збільшити успішність та ефективність робіт. Сьогодні Західній Україні не вистачає саме таких міжнародних практик, сучасного обладнання і технологій для видобутку, де ресурсна база діючих родових значно виснажена.

За час своєї діяльності в Україні Cadogan Petroleum пробурила тринадцять свердловин, п’ять з яких глибиною понад 5000 м, проводила відновлення та інтенсифікацію старого фонду свердловин, а також експлуатацію двадцяти п’яти газових та нафтових свердловин.

Блажів-10 – остання пробурена компанією свердловина. Незважаючи на складний геологічний розріз, а також складність умов буріння, що були пов’язані з великою товщиною в розрізі слабоконсолідованих відкладів воротищенської та поляницької світ міоцену, проходка через які супроводжується постійними осипаннями, свердловина була пробурена безаварійно за рекордні 74 дні. Це надзвичайно важливо для максимального захисту навколишнього середовища під час проведення робіт з буріння.



Соціально відповідальний бізнес

Діяльність компанії у регіоні важлива для місцевих громад та бюджетів, тому що частина податків, а також 5% рентних платежів з нафти та газу що видобувається в регіоні, перераховуються місцевим бюджетам, зокрема селищу, об’єднаним громадам та обласним бюджетам. Ці кошти громади використовують на власні проекти та розвиток. Місцева влада позитивно відзначає співпрацю з британською компанією: «Львівщина завжди рада інвесторам. І особливо тим, які готові інвестувати в розробку українських надр», – наголосив на черговій зустрічі влади з керівництвом компанії голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.

Окрім цього, компанія бере активну участь у реалізації проектів соціально-економічного розвитку на Львівщині. На початку запровадження карантину через світову епідемію COVID-19, компанія передала допомогу медичним працівникам Львівщини на суму близько 200 тис. грн. Дочірнє підприємство Cadogan Petroleum придбало механічні тонометри, спірометри, дезінфікуючі засоби, комплекти багаторазових захисних комбінезонів, окулярів, респіраторів для медиків Старосамбірської та Турківської центральних районних лікарень Львівської області.

Минулого року «Юсенко Надра», дочірнє підприємство компанії, підписало Меморандуми про соціально-економічну співпрацю з Турківською, Старосамбірською та Самбірською районними радами. Загальний обсяг фінансування на розвиток Львівського регіону має становити 6 мільйонів 530 тисяч гривень. Цього року компанія вже розпочала фінансування цих проектів. В той же час, інвестування деяких проектів зараз залишається під питанням через часткове зупинення діяльності компанії та непродовження дії Бітлянського спецдозволу.