Понеділок, 9 Грудня

У Львові через мобілізацію та виїзд переселенців закриваються ресторани — Forbes

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові з літа 2024 року згорнули свою діяльність пів сотні ресторанів. Аналітики й ресторатори пов’язують це з посиленням мобілізації та виїздом з міста переселенців. Про це пише «Forbes Україна».

Днями співвласник львівського ресторанного холдингу !Fest Юрко Назарук опублікував на Facebook-сторінці заблюрений список 50 закладів Львова, які мають намір припинити діяльність.

«Після зими буде твердо більше. Весь сектор послуг та гостинності падає. Буде купа закриттів та звільнень. І це у Львові», — зазначив бізнесмен.

Він пояснив це тим, що «нема працівників, нема клієнтів, комендантська година, найважливіше — менше грошей».

«Уявні прогнози стають липкою реальністю. Те, що буде з бізнесом після війни й до завершення, зараз настільки ж загрозливо, як і сама війна», — підсумував Назарук.

Як пояснила директорка аналітичного центру «Ресторани України» Ольга Насонова, попит падає через виїзд переселенців зі Львова та активізацію мобілізації з травня 2024-го.

«У місті поменшало переселенців і туристів, містяни рідше виходять з дому», — констатувала експертка.

Так, за словами Насонової, протягом 2022–2023 років закрилося вже 50 зі 150 новостворених закладів.

У листопаді 2024 року один зі своїх ресторанів неподалік Львівської опери закрив власник мережі «Ґазда Груп» Василь Бундз. Він пояснює, що кількість чеків з травня впала на 20–25% проти минулого року.

Бундз теж звернув увагу, що у 2024-му переселенці почали їхати з міста. У червні 2024 року ресторатор відкрив заклад у житловому масиві трохи далі від центру.

«У спальних районах дешевша оренда, а люди менше бояться ходити по вулиці», — пояснює Бундз.

Колишня франчайзі закладу «Супкультура» Лідія Бахівська зауважила, що у 2024-му зникло близько 70% постійних відвідувачів. У закладі можна було скуштувати суп у їстівній тарілці. По буднях основними відвідувачами були працівники сусідніх офісів, а на вихідних — сім’ї. Бахівська зазначає, що найбільший спад заклад відчув саме на вихідних.

«До квітня 2024-го працювали в нуль. Далі зрозуміли, що це кінець», — каже підприємиця.

Ще одна причина закриття закладів — висока вартість оренди, яка після вторгнення зросла приблизно на 30%, каже Насонова.

Керівник мережі закладів Open та Rebro Назар Береза розповів, що в лютому 2024-го орендодавець підняв ціни на 50%, повернувши вартість оренди до доковідного рівня.

За його словами, ресторан у центрі Львова відкрили у 2021-му, розраховуючи на потік туристів після пандемії COVID-19, але на початку цього року зрозуміли, що «перспектива остаточно зникла».

Наразі аналітики та ресторатори розмірковують, як урятували галузь. Насонова вважає, що рестораторам варто знизити ціни або запропонувати програми лояльності, щоб залучити до закладів львів’ян. Водночас, на думку Назарука, потрібно працювати над утриманням клієнтів, а не вигадувати складні продукти й маркетингові ходи.