«CASE Україна» створила пенсійний калькулятор для розрахунку орієнтовного розміру пенсії, якби сплачені ЄСВ (22% від зарплати) можна було інвестувати або покласти на депозит чи інші фінансові інструменти.
Наприклад, орієнтовна пенсія чоловіка зі стажем роботи 40 років, і зарплатою на рівні 15 000 грн, і у випадку, якщо планує ще 30 років працювати, склала б 171 тисячу гривень, якби його пенсійні накопичення інвертовану в нерухомість.
Калькулятор передбачає дві форми введення даних. У спрощеній формі досить внести лише розмір місячної зарплати, вік виходу на пенсію, стать і вибрати категорію. В детальній формі користувач вносить дані з кабінету Пенсійного фонду про розміри сплаченого ЄСВ за всі роки трудового стажу.
Виходячи з введених даних калькулятор показує розмір звичайної пенсії і пропонує порахувати суму альтернативного доходу, якби сплачені податки з зарплат працівника можна було б інвестувати або покласти на депозит. Доступними параметрами пенсійних накопичень є:
- На депозит у гривні;
- На депозит в $;
- На депозит в €;
- На депозит у золоті;
- Інвестувати в нерухомість;
- Покласти гроші в недержавний пенсійний фонд.
Якби ЄСВ можна було інвестувати, то пенсія була б більше в кілька разів
Пенсія чоловіка зі стажем роботи 40 років, який виходить на пенсію у віці 65 років із середньою зарплатою 15 000 грн, складе близько 8 600. Якщо йому ще залишилось працювати 30 років, то альтернативна пенсія, відповідно до калькулятору «CASE Україна», в залежності від джерела склала б:
- На депозит у гривні – 323 711 грн;
- На депозит в $ – 113 617 грн;
- На депозит в € – 142 803;
- На депозит у золоті – 132 260;
- Інвестувати в нерухомість – 171 374 грн;
- Покласти гроші в недержавний пенсійний фонд – 314 982 грн.
«Більшість українців ніколи не отримають з Пенсійного фонду належне відшкодування своїх внесків. Тобто українець за все життя сплачує на утримання пенсіонерів набагато більше, ніж він чи вона колись отримають назад, коли вийдуть на заслужений відпочинок», – зазначив виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук у колонці на Економічній Правді.
Зробити відповідні розрахунки можна на порталі Ціна держави за цим посиланням.
Нагадаємо, що нова концепція накопичувальної пeнсiйнoї систeми, якa бyлa рoзрoблeнa Oфiсoм прoстих рiшeнь тa рeзyльтaтiв рaзoм з гoлoвoю прoфiльнoгo кoмiтeтy пaрлaмeнтy Гaлинoю Tрeтьякoвoю тa Miнсoцпoлiтики, пeрeдбaчaє сплaтy рoбoтoдaвцeм i прaцiвникoм пo 2% вiд рoзмiрy зaрплaти нa спeцiaльнi (нeбюджeтнi) рaхyнки y Дeржкaзнaчeйствo. Зaдля yникнeння дoдaткoвoгo пoдaткoвoгo нaвaнтaжeння нa грoмaдян тa бiзнeс oднoчaснo з цим бyдyть змeншeнi ЄСВ (з 22% дo 20%) та ПДФО (з 18% до 16%).