Четвер, 26 Грудня

Інноваційний ЛЕО: Як працює новітній термінал “Нової Пошти” у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У п’ятницю, 20 вересня, у Львівській області відбулося відкриття ЛЕО – інноваційного терміналу компанії “Нова Пошта”. Термінал, який отримав символічну назву, що розшифровується як “Легкість. Ефективність. Оперативність”, став третім подібним сортувальних центром НП в Україні після Київського і Хмельницького інноваційних терміналів (КІТ і ХДС) і найбільшим серед всіх перерахованих, розповідає cfts.org.ua.

Будівництво об’єкту почалося в березні 2018 року, а перший тестовий запуск був проведений в липні 2019 го. Площа терміналу – 15 тис. кв. м., пропускна здатність – 15 тис. посилок і вантажів на годину.

У компанії особливо акцентують на поділі доставки вантажів: для посилок створений поштовий корпус, для вантажів – вантажний. Це, за словами менеджменту НП, дозволить прискорити доставку відправлень.

Термінал обслуговує 108 населених пунктів в Західному регіоні, включаючи 28 міжрегіональних напрямків і 80 внутрішньообласних (в т. ч. місто Львів).

“Логістика терміналу відрізняється складністю – у нас у дворі відбувається переміщення не тільки автомобілів, але і контейнерів”, – розповідає директор з технологій та інновацій Олексій Тараненко.

На терміналі використовуються BDF-контейнери. Такий контейнер кріпиться на шасі авто і дозволяє швидко розвантажити / завантажити автомобіль, щоб той не простоював під час наповнення посилками або їх вилучення.

Так всередині виглядає поштовий корпус терміналу.

Тут 78 воріт, 18 з них працюють на вивантаження. Тут відбувається вивантаження, сортування і завантаження поштових відправлень – кореспонденції і посилок вагою до 30 кг. Серед них виділяються особливі відправлення – посилки нестандартної форми або змісту. Вони сортуються вручну.

На вивантаження в поштовому корпусі працюють 6 телескопічних конвеєрів, на завантаження – 24. Ворота для автомобіля вдають із себе ролети, які зручніші звичайних воріт, оскільки їх можна відкрити з будь-якого боку без зайвої втрати часу.

Телескопічний конвеєр може заходити в кузов автомобіля на 12 метрів.

Для контролю за розмірами посилок перед вантаженням на телескопічному конвеєрі знаходиться сенсор на фотоелементах, що визначає розміри посилки. Після визначення розмірів, конвеєрна лінія сортує їх відповідним чином. Цікаво, що для простоти сортування використовують також кольорові бокси. Наприклад, всі дрібні відправлення спочатку складають у сині бокси.

Особливі відправлення (ті, які не проходять як стандартні з яких-небудь параметрами) оператори під час відвантаження складають у спеціальні клітки, які відправляються на ручне сортування.

Йдучи слідом за посилками, піднімаємося на другий поверх корпусу. Тут розташована основна частина конвеєрної лінії. Спеціальний сканер зчитує маркування посилки, після чого вона відправляється на завантаження по відповідному рукаву.

Для того, щоб зіштовхнути посилку в правильному напрямку, використовують так звані “шузи” – спеціальні прилади, які в потрібний момент повертають або посувають відправлення куди треба.

За роботою конвеєрної лінії спостерігають оператори.

“Наших операторів ми називаємо” ЛЕО-лази “. Вони усувають проблеми на конвеєрі, в тому числі, якщо необхідно, вручну, переміщаючись по конвеєру за допомогою спеціального спорядження. Також вони щодня проводять профілактику конвеєрів”, – розповідає Тараненко.

Повертаємося на перший поверх поштового терміналу. Тут оператори розбирають особливі відправлення, і знову складають їх в спеціальні клітки. Одна клітка – одне відділення. Таким чином вдається обробляти до 2,5 тис. посилок в годину. У будь-якому випадку, посилка не може перебувати на терміналі більше ніж 2 години.

Відвідуємо зону завантаження автомобілів. Тут працюють такі ж телескопічні конвеєри, як і на розвантаження, тільки у зворотний бік. Завдяки сенсору, розташованому на краю конвеєра, жодна посилка не може впасти – конвеєр продовжить подачу відправлень на вивантаження тільки після того, як відправлення буде знято з стрічки.

Окремо Тараненко зупиняється на системі пожежогасіння в поштовому терміналі. “Всього на терміналі протягнуто 26 км кабелів, 14 км з них – задіяні для системи пожежогасіння”. Є 2 резервуара по 240 кубометрів кожен, вода в яких знаходиться під тиском. У разі необхідності, при зрошенні на 1 кв. метр площі може бути вилито до 80 л води в секунду.

В окремому приміщенні всередині корпусу розташована ділянка авіадоставки. Тут також відбувається розвантаження, сортування і завантаження.

Оскільки повітряним шляхом “Нова Пошта” поки доставляє тільки відправлення вагою до 1 кг, все невеликі посилки і конверти оператори складають у спеціальні пластикові контейнери.

Сортувальний конвеєр для цієї частини терміналу українського виробництва – компанії “СМС”.

Всього за допомогою авіації на добу здійснюється доставка до 20 тис. відправлень.

На транспортному конвеєрі видно сині і білі смуги. Оператор повинен покласти відправлення на синю смугу, щоб між посилками був необхідний інтервал.

У вантажному корпусі так само, як і в поштовому, є ділянки відвантаження, сортування і завантаження, однак тут все менш автоматизовано через габарити відправлень.

Всі відправлення тут діляться на два типи – великі і негабаритні. Великі – вагою від 30 кг, негабаритні – ті, які займають більше 1 палето-місця.

Тому саме тут компанія тестує роботизовані візки.

Максимальна швидкість такого агрегату – 5 км на годину. Вартість – близько 350 тис. грн. Виробник візків – українська компанія “Стандарт-ПАК”, що випускає роботизовану продукцію під брендом SB Robotics. В даний момент на терміналі в тестовому режимі використовуються два таких робовізки, найближчим часом їх кількість буде збільшено до 20.

Рухаються роботизовані візки по магнітної лінії згідно заданої оператором траєкторії, після вивантаження повертаються на вихідну позицію.

Відзначимо, що під час презентації ЛЕО засновник “Нової поштою” В’ячеслав Клімов анонсував, що в найближчі 5 років компанія має намір відкрити такі ж термінали в Харкові, Дніпрі та Одесі, в тому числі в найближчій перспективі будівництво другої черги Київського інноваційного терміналу.