Агентство з гарантування інвестицій Світового банку (MIGA) застрахувало перший інвестиційний проєкт від воєнних ризиків, повідомила перший віцепремʼєр – міністр економіки Юлія Свириденко. Проєкт M10 Industrial Park у Львові отримав гарантію на суму до $9,2 млн, йдеться у пресрелізі MIGA.
MIGA надає гарантії на суму до $9,2 млн кіпрській компанії UIPH Ukrainian Industrial Property Holding Limited (60% акцій належить Dragon Capital) на її прямі інвестиції та акціонерну позику у проект індустріального парку M10 Lviv Industrial Park на випадок воєнних ризиків та громадянських заворушень на період до 10 років.
Свириденко пояснила, що це гарантія на кредитні кошти, які бере компанія, для будівництва та експлуатації складського комплексу та супутньої інфраструктури в промисловому парку M10.
Проєкт отримає сертифікацію «зеленого будівництва».
«Ми дуже довго йшли до цього важливого рішення […] Це сигнал не лише для нових потенційних інвесторів, які розглядають можливості інвестування в Україну. Але й перший крок до запуску ринку страхування від воєнних ризиків», – зазначила Свириденко.
«Ми вдячні MIGA за підтримку України та нашої «зеленої» інвестиції у індустріальний парк M10 у Львові», – сказав Томаш Фіала, гендиректор компанії Dragon Capital. «Широкий доступ до гарантій є ключовим фактором для збільшення прямих іноземних інвестицій в Україну в умовах війни», – додав бізнесмен.
Ризики, які покриває ця гарантія, безпосередньо повʼязані з війною – фізичне руйнування обʼєкту внаслідок ворожих обстрілів та/або втрата контролю над ним.
Угода додає Dragon Capital оптимізму: компанія розраховує продовжити співпрацю з MIGA в рамках проєкту М10 Lviv Industrial Park, який буде масштабуватися, уточнює Сакун. Утім, щоб отримати навіть порівняно невелику за сумою гарантію, українській компанії довелося витратити пів року часу та підготувати детальну заявку. «Ретельність аналізу швидше нагадує M&A угоди», – каже Сакун.
Що Dragon Capital зробила, щоб стати першою українською компанією, що отримала «воєнну страховку»?
М10 Lviv Industrial Park – поки що єдиний український проєкт, якому MIGA запропонувала та надала гарантії. Агентство ще з кінця минулого року розглядає кілька обʼєктів, однак реалізувати вдалося лише один. Паплайн із кількох українських компаній MIGA сформувала ще наприкінці 2022-го, розповідала в інтервʼю Forbes міністерка економіки Юлія Свириденко. Тоді йшлося про пілотний проєкт на $30 млн до кінця 2022-го, уточнювала Свириденко. У «робочому» списку були одна українська та дві іноземні компанії з індустрій фінансів, логістики та промислової інфраструктури.
Dragon Capital вирішила подати заявку на страхування від MIGA для М10 Lviv Industrial Park саме після консультацій з Мінекономіки, каже Сакун. «Вони, а також Офіс президента були рушійною силою цього процесу», – згадує він.
Про що йдеться? Сакун виділяє три ключові для MIGA напрямки.
- Джерела походження коштів. Хто акціонери, звідки в них гроші, усі класичні практики KYC (Know Your Client, – Forbes), перелічує Сакун. «Якщо це не «біла» та прозора компанія зі зрозумілими джерелами фінансування, то, в принципі, можна навіть і не починати розмову», – каже він.
- Бізнес-модель. Чому компанія займається певним проєктом та чому він є важливим для регіону чи країни загалом, зазначає Сакун. Останній критерій має особливе значення для MIGA, згадує він.
- Технічна складова. Йдеться про глибокий технічний аудит проєкту на предмет відповідності певним критеріям якості. Це фінансова, економічна та юридична складова, перераховує Сакун.
Скільки підготовка заявки у MIGA коштувала Dragon Capital? «Прямих фінансових видатків у нас було нуль, але ми витратили дуже багато часу», – констатує Сакун.
Залучення держави у цьому процесі важливе, оскільки один із параметрів, на який орієнтується MIGA, – вплив проєкту на розвиток регіону, розповідає Сакун. Уся процедура від подачі заявки до підписання угоди зайняла близько пів року, уточнює він.