Сьогодні ми прогуляємось до вілли у формі маленького середньовічного замку, яка знаходить в не менш цікавій по назві місцевості – Новий Світ (або Байки). Височіє вона поміж вулицями Гіпсовою та Коновальця і має фактичну адресу Коновальця, 100.
Місце розташування цієї подоби середньовічного замку теж неординарне, адже розмістилась вона серед інших затишних вілл та зелені садків .
Розглянути “замок” можна з обох вулиць і найближче вона розміщена саме до Гіпсової, де зараз головний вхід у будівлю та в’їзд для автомобіля.
Однак найгарніший вигляд власне із вул. Коновальця. Там і побачите стилізовану під середньовіччя хвіртку й паркан, що однозначно додає атмосферності. Ще кілька років тому сюди можна було потрапити на подвір’я, але зараз там зачинено.
“Двоповерхова споруда з високим цокольним поверхом, мурована з цегли, тинькована, у плані чотирикутна з наріжним об’ємом круглої вежі. Основний об’єм критий схилим черепичним дахом, вежа завершена високим конусом зі шпилем. Композиція головного фасаду асиметрична. В оформленні фасаду присутні ґотичні елементи: трикутний видовжений фронтон, фіали, зубчастий фриз, арочний вхід тощо. Вікна прямокутні, видовжені. Внутрішнє планування секційне”, – розповів львівський історик архітектури Ігор Жук.
Історія побудови та жителів. Вілла збудована у 1912 році за проектом архітектора Станіслава Улейського для польського політика Олександра Кшечуновича, який походив з відомої та шанованої у Львові вірменської родини, що славилася меценатством. Віллу звели у стилі пізнього модерну та неоготики, своїми формами вона нагадує середньовічний замок.
На першому поверсі колись розташовувались бібліотека, більярдна, салон для гостей, спальня господарів, їдальня. Кшечунович мав консервативні політичні погляди і був прихильником строгих австрійських порядків. Після 1920 зосередився на відновленні зруйнованих війною маєтків, зокрема, в Більшівцях, Бовшеві, Слобідці, Кінашеві, Гербутові. Був похований 1922 в родинній гробниці на Личаківському цвинтарі.
До 1939 тут мешкав фармацевт Стефан Стенцель, власник аптеки “На Марійській площі” у кам’яниці Шпрехера (1921), яка функціонує і досі.
До Другої світової вiйни у будинку містився консулат Німеччини. Потім тут жили радянські генерали.
Зараз це приватний будинок. Станом, на вересень 2019 року, тривало перепланування будинку. Пам’ятка архітектури місцевого значення № 422-м.