30 унікальних пам’ятників Львова: рюкзак, гном, жабка та Пікассо

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Незвичні та унікальні пам’ятники Львова завжди щось символізують. Наше місто щедре на оригінальні, хоч подекуди й дивні, пам’ятники, ба навіть на ексклюзивні. Бо ж тільки у Львові – єдині у світі пам’ятники усмішці та рюкзаку! Ми зібрали добірку тридцяти найцікавіших, біля яких можете зробити гарну фотографію.

Вроцлавський гном

У 2018 році делегація з польського міста Вроцлав подарувала місту статуетку гнома, який в одній руці тримає соняшник, а у іншій валізу. У Вроцлаві встановлено кілька сотень бронзових гномів. Для туристів, що приїздять у місто і хочуть знайти якомога більше гномів, створили навіть спеціальні екскурсії.

Адреса: площа Катедральна біля каплиці Боїмів

Пам’ятник рюкзаку

Металевий рюкзак з’явився у внутрішньому дворику географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка у 2012 році. Це єдиний пам’ятник наплічнику у світі. Автор ідеї його встановлення – випускник факультету Ігор Дикий.

Адреса: вулиця Дорошенка, 41.

Пам’ятник п’яничці

У 2006 році біля ресторану “Прага” з’явився мідний п’яничка.
Скульптура зображає дрібного буржуа 20-х років минулого століття, який поєднує і риси пражанина, і львів’янина.
Автори пам’ятника спеціально їздили у Прагу, аби відчути дух міста.

Адреса: вулиця Гнатюка, 8.

Пам’ятники Швейку

Бравих вояків Йозефів Швейків у Львові два. Один із найвідоміших і найшанованіших туристами вмостився біля “Віденської кав’ярні”, де з’явився у 2002 році (скульптор – Сергій Олешко).

А ще один припаркувався на велосипеді біля ратуші на площі Ринок. Цього Швейка, викуваного львівськими ковалями, встановили члени Клубу велотуристів друзів природи “Рух” під час Міжнародного туристичного фестивалю “Швейк фест Галичина-2007”.

Швейк біля ратуші

Адреса: проспект Свободи, 12 і площа Ринок, 1 відповідно.Пам’ятник лучнику

Пам’ятник лучнику встановили у рамках 50-го Міжнародного турніру зі стрільби з лука “Золота осінь – 2013”. Скульптуру лучника з металу викували ковалі. Заввишки вона — 2,5 метри, вага – 200 кілограмів. Пам’ятник встановлено симетрично до Швейка. Виготовив його скульптор Мирослав Дидишин.

Адреса: площа Ринок, 1.

Лавочка закоханих

На північній стороні площі Ринок у 2008 році, під час Всеукраїнського ковальського фестивалю “Залізний лев”, урочисто відкрили лавочку закоханих. Те, що міська влада вирішила встановити її біля туалетів, не завадило ковальському творінню стати одним із найромантичніших місць Львова.

З часом її облюбували закохані, які забобонно обвішують кованих левів замками, – аби ніколи не розлучатися.

Адреса: площа Ринок, 1, біля фонтану “Адоніс”.

Пам’ятник відунці

Аптека “Під чорним орлом” – найстаріша з існуючих аптек Львова, перетворена на єдиний в Україні музей, де можна оглянути старовинне аптекарське обладнання і зільники, якими користувалися середньовічні аптекарі.

У внутрішньому дворику у 1985 році, до 250-ї річниці аптеки, за проектом скульптора Романа Петрука, встановили пам’ятник відунці або ж знахарці. Скульптура зображує жінку з пучком зілля у лівій руці. На її праву руку намотана змія. З нею жінка ніби розмовляє.

Адреса: вулиця Ставропігійська, 1.

Пам’ятник кентавру

Мініатюрний кентавр-п’яниця авторства Богдана Романця прикрашає стіну кафе “Кентавр” на площі Ринок. Щоб не проґавити маленького, піднімайте високо голову.

Адреса: площа Ринок, 34.

Пивний пуп України

У дворику біля ресторану “Королівська пивоварня” торік з’явився “Пивний пуп України”. Скульптурна композиція, правда, не знайшла одностайного схвалення львів’ян, але “пупу” це не завадило приваблювати туристів.

І поруч зразу у внутрішньому подвір’ї біля ресторану “Королівська пивоварня” знаходиться пам’ятник жінці з короною в руці. Може, то Анна Ярославна, що стала королевою Франції.

Адреса: вул. Староєврейська, 17-19. Це провулок між площею Ринок на вул. Староєврейською.Пам’ятник ченцеві-пивовару

Алкогольну тему продовжує чернець-пивовар, пам’ятник якому з’явився на проспекті Свободи у 2011 році. Його автором є львівський скульптор Володимир Цісарик. Скульптурна композиція зображає ченця, що несе на своїх плечах барило, на якому вмонтований годинник.

Адреса: проспект Свободи, 18.

Пам’ятник усмішці

Мабуть, найвідомішим львівським міні-пам’ятником є пам’ятник усмішці, до того ж він – єдиний у світі. Усміхнену рибу з людськими долонями замість плавців придумав карикатурист Олег Дергачов. Пам’ятник обіцяють змінювати на новий кожні сім років.

Адреса: вулиця Вірменська, 35.

Драбина у небо

Оглянувши пам’ятник усмішці, підніміть голову – на даху будівлі культурно-мистецького центру “Дзиґа” височить драбина у небо. Автор цієї оригінальної ідеї – художник-архітектор Юнія Коваль. Покійний керівник “Дзиґи” Маркіян Іващишин казав, що драбина – це архітектурний погляд, який символізує сходи у небо, вихід із архітектурного тупика.

Адреса: вулиця Вірменська, 35.

Пам’ятник винахідникам гасової лампи

Вулиця Вірменська багата на незвичні пам’ятники. Біля і навіть на кафе “Гасова лямпа” гостей зустрічають винахідники гасової лампи – Ян Зег та Ігнасій Лукасевич. Бронзовий Зег – за столом біля входу у заклад, а Лукасевич виглядає з вікна третього поверху. Автор скульптурної композиції (2008 рік) – Володимир Цісарик.

Адреса: вулиця Вірменська, 20.

Пам’ятник Леопольду фон Захер-Мазоху

Володимир Цісарик є творцем ще одного знакового пам’ятника – уродженцеві Львова, письменникові Леопольду фон Захер-Мазоху. Бронзового Мазоха заввишки 170 см особливо люблять туристки – через пікантні сюрпризи, що він приховує. На грудях статуї вмонтовано збільшувальне скло, через яке можна побачити еротичні картинки. А через ліву кишеню можна залізти у штани письменника. Пам’ятник з’явився біля “Мазох-кафе” у 2008 році.

Адреса: вулиця Сербська, 7.Пам’ятник сажотрусу

© Олександр Толстих

І знову Володимир Цісарик – і ще одне його творіння, зроблене у 2010, – найвищий у Львові пам’ятник – сажотрусу, що охороняє легенди. Адже сидить він на даху ресторану “Дім легенд”. У циліндр сажотруса можна кинути монету на щастя. Монетка через отвір у циліндрі падає у водостічну трубу і нею скочується у скриню.

Адреса: вулиця Староєврейська, 48.

Пам’ятник жабі

Є у Львові пам’ятник, про існування якого відомо не всім львів’янам, але про нього точно знають студенти-медики. Пам’ятник маленькій жабці – “невинній жертві науки від вдячних студентів” – знаходиться на другому поверсі медичного факультету №2 Львівського національного медичного університету – навпроти головного корпусу.

Адреса: вулиця Пекарська, 69.

Пам’ятник Пікассо

Його відкрили у 2009 році з нагоди 12-річчя однойменного клубу. Художника зображено з голим торсом, у шортах і босоніж. Він курить цигарку, кінчик якої світиться червоним полум’ям. На жаль, клуб закрили.

Адреса: вулиця Зелена, 88.

Пальма Мерцалова

Одразу біля Головного залізничного вокзалу “росте” копія відомої пальми, що її у 1895 році викував зі сталевої рейки коваль Юзівського заводу Олексій Мерцалов. Робота отримала гран-прі Міжнародної промислової виставки 1900 року у Парижі. Оригінал пальми зберігається у музеї гірничого інституту у Санкт-Петербурзі, натомість по світу, і у Львові теж, є кілька її копій. Львівське 3-метрове дерево встановили у 2003 році.

Пам’ятник винолюбу

Гротескний пам’ятник винолюбу біля винарні неподалік площі Ринок уже давно і, мабуть, надовго користується популярністю у туристів. Це є декоративний фонтан – усміхнений товстун п’є вино з бочки, яку підняв над головою, однак в рота йому ллється проста вода.

Адреса: вулиця Друкарська, 6а.Мініатюрний Тарас Шевченко

Зменшена копія пам’ятника Тарасові Шевченку. Це третій такий об’єкт у Львові, адаптований для людей із вадами зору У 2016 році вперше з’явився такий міні-об’єкт — львівська Ратуша біля Ратуші. Згодом відкрили макет Собору св. Юра біля пам’ятника Шептицькому на площі св. Юра.

Пам’ятник Юрію Кульчицькому

У жовтні 2013 у Львові відкрили пам’ятник Юрію-Францу Кульчицькому – вихідцю з Галичини, який 1683 року відкрив першу кав’ярню у Відні і вважається поширювачем цього напою у Центрально-Східній Європі. Пам’ятник Кульчицькому встановили коштом львівської кавової фабрики «Галка», а спроектували пам’ятник львівські архітектори Володимир і Павло Сколоздра.

Адреса: площа Данила Галицького

Пам’ятник українському художнику-примітивісту

Це є пам’ятник Никифору (Епіфанію) Дровняку (1895-1968) – українському художнику-примітивісту, котрий був родом із лемківського села Криниця (тепер територія Польщі). Його твори свого часу вразили всю Європу. З появою цього пам’ятника, у Львові з’явилася нова традиція: якщо хочеш щоб твоє бажання здійснилося, треба потерти носа або пальця цьому «веселому художнику».

Адреса: площа Музейна

Львівські батяри

Львові 2012 року встановили п’ять пам’ятників батярам (зростом у 0,5 м), які з’єднані між собою в один туристичний маршрут. Автором усіх бронзових бешкетників є відомий скульптор Володимир Цісарик. Вважається, що львівські міні-батяри мають властивість здійснювати бажання. Зорієнтуватися у батярському маршруті усім охочим допоможе мапа, де на шляху туриста зустрінуться не лише гуляки, але й цікавинки міста, оточені середньовічним духом архітектури.

Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР