Субота, 20 Квітня

У польському Любліні встановлять пам’ятник священнику зі Львівщини

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Польщі в місті Люблін постане пам’ятник українському греко-католицькому священникові Омеляну Ковчу, який зaгинyв в 1944 році у концентраційному таборі Майданек. Про це повідомляє Польське радіо.

Рада польського міста Любліна на початку 2018 року одноголосно постановила спорудити пам’ятник українцеві Омеляну Ковчу – колишньому настоятелеві храму УГКЦ у Перемишлянах, райцентрі на Львівщині. Зазначається, що відкриття планується провести 28 травня 2020 року.

Над пам’ятником працювали спільно скульптор Олександр Дяченко та архітекторка Марта Дяченко. Відомо, що поставлять монумент поблизу входу до Меморіального комплексу-музею «Майданек».

На скульптурі польською, українською та на івриті буде вигравіюваний фрагмент листа отця Ковча, написаного з Майданека до своєї сім’ї.

“Ми тут усі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латвійці та естонці. Я єдиний священик серед них. Навіть не можу собі уявити, як тут буде без мене. Тут я бачу Бога, який є однаковий для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей. Можливо, наші церкви різні, але один і той же Великий і Всемогутній Бог веде нас усіх. Коли я відправляю богослужіння, усі моляться. (…) Вони вмирають по-різному, а я допомагаю їм перейти цей малий міст до вічності”.

Під час німецької окупації Західної України, намагаючись врятувати євреїв, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, незважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше 600 свідоцтв про хрещення.

Також звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові репреcії євреїв і вимагав дозволу відвідувати їх у гетто.

За ці дії навесні 1943 року Омелян Ковч був заарештований гестапо за надання допомоги євреям і ув’язнений у концтаборі «Майданек», де таємно служив душпастирем для співв’язнів, сповідав їх, відправляв богослужіння.

Його називали «парохом Майданека». У листах своїм рідним Омелян Ковч просив, щоб не намагалися його звільнити.

25 березня 1944 р. – за кілька місяців до визволення концтабору був газований та спaлений у крематорії концтабору.

За Незалежної України вже, 9 вересня 1999 року Єврейська рада України надала Омеляну Ковчу звання «Праведник України».

Беатифікація відбулася 27 червня 2001 р. у м. Львові під час Божественної літургії у візантійському обряді за участю папи Івана Павла ІІ.

24 квітня 2009 блаженний Омелян Ковч був проголошений покровителем пастирів УГКЦ.

27 квітня 2009 з Майданека в Одесу був доставлений прах, що залишився від безлічі спалених людей. Через те, що неможливо було знайти справжні мощі блаженного Омеляна Ковча, керівництво УГКЦ ухвалило рішення вважати цей прах блаженного мученика мощами.

Омеляну Ковчу присвячено документальний фільм «Парох Майданека».