Понеділок, 25 Листопада

У Львові відкриють мозаїку, яка захована під вагонкою вже 11 років

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

11 років під вагонкою. Знайомтесь – це “Імпульс і контроль”, єдина у Львові мозаїка львівського дизайнера та художника Романа Патика. Мало хто її бачив, бо 11 років тому Фуршет по вулиці Сахарова, 45 незаконно реконструював будівлю і закрив монументальний шедевр металевою вагонкою.

Про це повідомив мистецький проєкт Ukrainian Modernism.

Роман Патик – учень і племінник Володимира Патика, автора відомої мозаїки “Риби” на вулиці Володимира Великого, яку торік знищив забудовник. Знищення “Риб” здійняло таку хвилю обурення, що Львівська міська рада зобов’язала забудовника відновити мозаїку. Саме Роман Григорович з колегами і викладає “Рибок” наново.

Якщо говорити про мозаїку пана Романа, то її навіть відновлювати не треба, просто зняти вагонку.

Фото з архіву Романа Патика

Міський голова з питань розвитку Андрій Москаленко відреагував на інформацію:

“Плануємо відкриття цієї мозаїки. Зараз як раз тривають перемовини. Дякую що звертаєте увагу”, – сказав він.

Як створювалась мозаїка

“28 вересня 1990 роки я вперше став до стіни. На риштованні з однієї дошки робив бетонний рельєф, потім приступив до кладки смальти. Я просив, щоб мені дали помічників: хотів встигнути все зробити до морозів. Це сезонна робота, смальту не можна класти в мороз. Але через осінні негоди помічники швидко зникали. Тож я закусив губу — і робив. Працював по 14 годин на день. Кожного дня залишав контрольне відро з водою: стежити, чи не заледеніє. Лід з’явився 1 грудня. Довелося припинити роботу — був готовий рельєф і майже половина кладки.

В кінці березня 1991 року я знову виліз на риштовання і доклав мозаїку розміром 5.70 м на 13 м, загальною площею 74,1 кв. м. Робота над цією мозаїкою в мене зайняла більш як 3,5 місяці праці. На неї пішло декілька камазів бетону та 1,2 т смальти. То була крепка паханина”, – розповідає автор Роман Патик.

Що сталось з нею далі

Як і багато заводів радянського часу, «Львівприлад» не вижив в нових умовах. В 2009 році будівлю побутового блоку викупило підприємство роздрібної торгівлі «Фуршет» і реконструювало під торговий центр. Відкрився магазин зі скандалом: проектування та реконструкція корпусу під торговий центр не були погоджені Львівською міською радою, власник не сплатив інвестиційного внеску на розвиток соціальної інфраструктури Львова й об’єкт працював без жодних дозволів.

Саме ця незаконна реконструкція і поховала мозаїку «Імпульс і контроль» під металевою вагонкою.

Фото Наталії Піддубної

В 2017 році ініціатива ДЕ НЕ ДЕ на деякий час повернула мозаїку містянам через мистецьку інтервенцію — проектувала зображення мозаїки на вагонку.

Фото з facebook-сторінки ДЕ НЕ ДЕ

Автор: Dmytro Soloviov