Середа, 24 Квітня

У Львові декоративно підсвітили церкву святих Ольги та Єлизавети

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові триває капітальний ремонт зовнішнього освітлення храмів. За останні роки було підсвічено вже десятки споруд. У 2019 році у місті підсвітили 11 церков, а також пам’ятник Королю Данилу Галицькому та телевежу. Цьогоріч перед Великоднем підсвітили храм св. Ольги і Володимира, храм Всіх Святих Українського Народу УГКЦ та церкву святого Йосафата.

Роботи виконало ЛКП «Львівсвітло», а після Великодня на черзі очікувало ще 14 об’єктів. Серед них одна з найяскравіших архітектурних пам’яток Львова – Церква святих Ольги і Єлизавети. Кілька років тому пам’ятка була освітленою, але останнім часом залишалась без нього. Тож тепер вона милуватиме око львів’ян та туристів знову.

Нова підсвітка

Для чого підсвічуються пам’ятки архітектури?

Сучасна культура освітлення та технічні інструменти дають можливість використовувати світло як інструмент мистецтва. А правильно підсвічувати пам’ятки архітектури – це ціла наука, зокрема, в історичних містах як Львів.

Влітку 2012-го у Львові вперше увімкнули підсвітку церкви Петра і Павла (костел єзуїтів). А вже у  2013 виконавчий комітет ЛМР затвердив концепцію зовнішнього освітлення історичного ареалу Львова. Тоді ж управлінням охорони історичного середовища було розроблено певну концепцію – у міськраді вирішили взятися за ліквідацію хаотичного освітлення у місті. Бо, мовляв, занадто яскраві ліхтарі та рекламні щити спотворюють вигляд вечірнього Львова.

“Для початку ми оглядаємо об’єкт, моделюємо, креслимо. Взагалі, по-перше, має бути ідея, як підсвітити той чи інший об’єкт. По-друге, має бути розуміння з якого ракурсу освітити будівлю. Після того ідею окреслюємо у фотошопі, складаємо план. До прикладу, коли виконували проект по Латинській катедрі, то не мали тоді ані планів, ані архітектурних креслень собору, тому використовували дрони. Зробили 3D модель, прорахували точки, де буде розташоване світло. Намагаємось це максимально непомітно робити. Якщо працюємо із соборами, то стараємося не використовувати світильників на фасаді. Вважаємо, що пам’ятки архітектури краще освітлювати повністю, бо вони і так самодостатні. Важливо не гратися із кольорами, як це зроблено на Домініканському соборі. В кінці проєкт передаємо виконавцям”, – мовив Сергій Жаглов, власник компанії, що розробляла проєкт освітлення Латинського катедрального собору.

Латинська катедра та її освітлення

Європейські держави за останні десять років активно підсилюють велич та могутність своїх міст саме через освітлення визначних пам’яток архітектури.  Щоб не тільки денні, а й нічні прогулянки місцевим мешканцям і туристам були більш яскравими.

“Щороку у Франкфурті-на-Майні проводиться світова виставка архітектури і освітлення. Відповідно є ціла окрема галузь архітектурних послуг, яка включає і підсвітку архітектури. Вона стосується не лише інтер’єрів, а й екстер’єрів”, – розповів колишній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.