Субота, 27 Квітня

На гору Піп Іван Чорногірський облаштують Хресну дорогу

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

З наступного тижня на Івано-Франківщині розпочнуть облаштовувати екуменічну Хресну дорогу із 12 стаціями від підніжжя гори Піп Іван (Чорногірський) і до її вершини. Ідея створення належить Прикарпатському національному університету імені Василя Стефаника, який разом із Варшавським університетом нині відбудовує Обсерваторію на горі Піп Іван, пише сайт університету.

На шляху встановлять стації у вигляді камінних брил у зріст людини із вмонтованими в них таблицями. Вони відображатимуть останні моменти життя Ісуса Христа на його шляху до Голгофи. Урочисто відкрити й освятити Хресну дорогу за участі представників усіх християнських конфесій планують 14 серпня. Дорога буде найдовшою та найскладнішою з усіх існуючих та, як сподіваються ініціатори її створення, стане однією з нових туристичних перлин Прикарпаття.

«Ця Хресна дорога сприятиме взаєморозумінню між християнами різних конфесій та робиться для всіх людей, аби їхнє сходження до вершини Чорногори, яка є давнім святилищем, супроводжувалося відпочинком та молитвою біля стацій, роздумами про Христове Воскресіння. Хочемо таким чином подарувати всім відвідувачам нашої обсерваторії радість та віру. Насамперед, віру кожного в себе! Впевнений, що Хресна дорога, яку ми створимо, відкриє кожному, хто її пройде до кінця, нові горизонти і додасть сил для подолання життєвих вершин», – зазначив у коментарі сайту «Білий слон» ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда.

Напередодні початку робіт митці й керівництво Прикарпатського університету провели нараду з робочими-підрядниками на місцевості.

Завідувач кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського університету Богдан Бойчук та скульптор – автор таблиць Володимир Кіндрачук, старший викладач цієї ж кафедри, окреслили завдання перед підрядниками, які встановлюватимуть брили. Спершу митці проведуть усі підготовчі роботи в підніжжі гори, а згодом доведуть їх до завершення після встановлення каменів.

Обсерваторія, яка в народі отримала назву «Білий слон» (чи то за свій вигляд взимку, чи тому що білим слоном у Польщі раніше називали велику, дорогу й не дуже потрібну річ) розпочала роботу в 1938 році. Коли почалася Друга світова, поляки ще встигли вивезти все цінне обладнання. Обсерваторія перейшла у власність СРСР. До червня 1941-го тут ще вели метеорологічні спостереження. Потім закинули. А далі просто розтягли все. Лишилися тільки стіни.  З 2017 року на постійній основі тут цілодобово функціонує Явірницьке пошуково-рятувальне відділення 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи спеціалізованої пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

Європейський Союз виділив 1 млн 53 тис. євро на відновлення астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван в українських Карпатах. На базі обсерваторії планують створити Міжнародний науковий центр «Обсерваторія» Прикарпатського університету та Варшавського університету.