Вівторок, 23 Квітня

Як у Львові піднімали прапор над Ратушею та демонтували пам’ятник Леніну (відео)

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

1990 рік у Львові: урочисте підняття жовто-блакитного прапору над міською ратушею, публічне виконання гімну “Ще не вмерла Україна”, демонтаж пам’ятника В. Леніну і живий ланцюг з нагоди 71-річниці об’єднання УНР та ЗУНР.

Відповідне раритетне відео опублікували на каналі Інститут Історії Церкви УКУ на YouTube. Відеозйомку проводив Ярослав Лемик, монтаж ІІЦ.

1. 3 квітня 1990 року на сесії Львівської міської ради депутати першого демократичного скликання під головуванням тодішнього міського голови Богдана Котика ухвалили історичне рішення – підняти синьо-жовтий прапор на будівлі міської Ратуші. До того український стяг майорів над Львовом 72 роки тому, й підіймали його Січові стрільці. У 1990 році Україна була ще УРСР, правили нею комуністи, і підняття українського національного стяга сприймалося в Києві як “акт місцевої самодіяльності”. Варто відзначити, що перше за радянських часів публічне підняття українського прапора теж відбулося у Львові. На відео люди співають Гімн України.

2. Демонтаж пам’ятника “радянському вождю” Леніну 14 вересня 1990 року. Це був один з перших знесених/демонтованих пам’ятників на теренах західної України. Пам’ятник демонтували за рішенням міської ради. У той день прийшли на дійство понад 50 тисяч мешканців міста та приїжджих з околиць. Люди радісно вітають вдалий демонтаж.

3. Перший “живий ланцюг” в Україні було утворено 21 січня 1990 року – в переддень 71-ї річниці проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Тоді мільйони українців взялися за руки, з’єднавши в такий спосіб Івано-Франківськ (через Львів) і Київ. На кадрах видно як тисячі львів’ян, взявшись за руки, стоять довжелезним ланцюгом по вулиці Личаківській. На відео люди тримають українські прапори і махають у камеру, радісно вигукуючи “Слава Україні!”.

Таким було українське національне відродження в 1990 році у місті Львові (відео):

У 1991 р. склалися сприятливі умови (розпад СРСР, боротьба за владу в Москві), що ані союзний, ані російський центр не змогли зупинити процес усамостійнення України. Невдала спроба державного перевороту 19-21 серпня 1991 р. у Москві форсувала розпад СРСР. На окраїнах радянської імперії місцева номенклатура, використавши прагнення народів до самостійного розвитку і підтримавши гасла незалежності, прийшла до влади. Після проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. СРСР фактично перестав існувати. Юридичне підтвердження процесу розпаду Радянського Союзу завершилося укладенням міждержавної угоди 8 грудня 1991 р. у Біловезькій Пущі. 25 грудня 1991 р. М. Горбачов заявив про свою відставку з поста Президента СРСР. А 26 грудня 1991 р. одна з палат Верховної Ради СРСР – Рада республік – прийняла формальну декларацію про припинення існування СРСР.