Субота, 20 Квітня

Найбільша синагога Львова, яка не дожила до наших днів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Мало хто знає про той факт, що на місці скверу посеред площі Старий Ринок у Львові майже сто років простояла одна з найбільших синагог Львова – Темпель, яку ще називали Новою божницею. Львівська поступова (прогресивна) синагога – темпль (храм) – стала першою синагогою реформованого типу в Галичині.

Її зводили у 1843–1846 роках під керівництвом архітектора Йогана Зальцмана. Припускають, що автором проекту був архітектор Іван Левицький. Відкрили цю культову споруду, зведену у класицистичному стилі, 18 вересня 1846 року. Її кілька разів реконструювали.

 

Це була монументальна споруда в стилі класицизму, яку вінчав великий купол. Будівля мала простий класицистичний вигляд — за зразком Віденської міської синагоги.

Синагога була у багатьох відношеннях нетипова. За стилем — класицистична. Хоча більшості синагог того часу, зокрема і реформістських, були притаманні орієнтальні риси. У плані була ротондою із водночас дещо вираженою хрестовидністю, чим нагадувала християнські храми. Незвичним для синагог був орган у молитовному залі.

Проповіді у синагозі виголошувались німецькою мовою, а з 1903 — польською. Приміщення використовували і для нерелігійних зібрань.

Літографія 1846 р.

В 1906–1907 роках храм зазнав реконструкції. Після взяття міста польськими військами 1918 року, було влаштовано пoгрoм єврейського кварталу, під час якого постраждали синагоги, зокрема Темпль.

Під час німецької окyпації 14 серпня 1941 року, а також протягом кількох наступних днів низку синагог у Львові було підпaлено. Тоді ж гoрів і Темпль.

Остаточно зруйновано німцями у 1942 році (за іншими даними, у 1941-му). Історик Володимир Меламед стверджує, що синагога була підiрвaна разом із людьми всередині. До Другої світової у Львові було понад 100 синагог і молитовних будинків.

Сквер на місці знищеної синагоги. Площа Старий Ринок. Фото: Назарій Пархомик

У 1990-х на місці синагоги встановлено пам’ятний знак.