Субота, 20 Квітня

Нетуристичний Львів: дві сусідні вілли, які має побачити кожен

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львів – величезний і неповторний. Однак, на жаль, туристам здебільшого показують площу Ринок і кілька музеїв у центрі. А весь шарм міста Лева можна відчути, пройшовшись не вуличками, де багато людей, а місцями, про які не розповідають гіди.

Недалеко від проспекту Шевченка є вулиця з незвичною назвою Каліча Гора. Вона стрімко піднімається вгору до Цитаделі. Свою незвичну назву вулиця отримала через те, що на горі, у глибині між садками та похиленими будиночками, колись був притулок для калік.

У забудові вулиці переважають архітектурні стилі — класицизм та історизм. Більшість будинків на вулиці є пам’ятками архітектури місцевого значення м. Львова. Найяскравішою віллою є будинок під номером №7. Ця вілла тісно пов’язана із другою віллою, про яку розкажемо далі в статті.

Вілла на вул. Каліча Гора, 7

В цьому мальовничому будинку наприкінці 19 ст. мешкав український мовознавець, літературознавець, надзвичайний професор Львівського університету Олександр Колесса (1867-1947). Походив він з родини священика с. Сопіт на Сколівщині. Здобувши докторат у Віденському університеті, Колесса став у 1895 доцентом (його конкурентом на цю посаду був Іван Франко), а у 1900 – професором Львівського університету. Був він засновником і першим головою Товариства українських наукових викладів ім. Петра Могили (1906-1916), депутатом віденського Райхсрату та УНРади ЗУНР, головою дипломатичної місії ЗУНР в Римі, професором і ректором Українського вільного університету у Відні та Празі.

На перетині вул. Каліча Гора і вул. Глібова розташована оригінальна вілла «Палатин», це зразок неоґотичної архітектури Львова з елементами неороманського стилю. Її звели 1875 року для родини Чарновських. Спочатку вона мала назву «Затишок», потім у 1893 році її перебудували, отримавши назву «Палатин». Цікаво, що з перебудовою цієї вілли на подвір’ї було споруджено двоповерхову сторожівку – ця сама будівля за адресою вул. Каліча Гора, 7, про яку розповідали вище.

Вілла “Затишок” у Львові по вулиці Глібова до реставрації, 1893 р.

Сучасна вілла «Палатин»

Свого часу там жив Тадеуш Рутовський, журналіст, письменник, економіст, віце-президент Львова (з 1905 р.), фактично мер Львова під час Першої світової вiйни (саме він вручав символічні ключі від міста російському генералу фон Роде 3 вересня 1914 р.). Він же і виконував функції міського градоначальника і під час російської oкyпації, а при відході російських військ був вивезений як зарyчник. Станом на сьогодні вілла “Палатин” розпланована для проживання кількох сімей

Вид на обидві вілли. Фото: lvivcenter.org